استاندار:برنامه هاي كشاورزي چهارمحال و بختياري بر محور اقتصاد مقاومتي تدوين مي شود

به گزارش ايرنا، قاسم سليماني دشتكي، روز پنجشنبه، در نشست بررسي طرح هاي چهارمحال و بختياري در بخش هاي آب و كشاورزي، با حضور معاون سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور و معاون وزير جهادكشاورزي و تعدادي از مسوولان ملي اظهار داشت: برنامه هاي علمي حوزه كشاورزي استان در قالب طرح هاي مطالعاتي يك، دو و پنج ساله تهيه و تدوين و سپس اجرايي شود.
وي تأكيد كرد: در اين برنامه هاي علمي، سهم دستگاه هاي ملي و استاني در پرداخت تسهيلات، تأمين يارانه، كمك هاي فني اعتباري و اقتصاد مقاومتي مورد توجه قرار گيرد.
سليماني دشتكي افزود: ارتقاي كمي و كيفي بخش هاي مختلف كشاورزي چهارمحال و بختياري مانند توسعه باغات در زمين هاي شيب دار و احداث گلخانه در مناطق گرمسيري استان بايد به صورت جدي پيگيري و اجرايي شود.
وي تصريح كرد: البته در گذشته برخي مجوزها براي احداث بعضي صنايع كشاورزي مانند مرغداري در چهارمحال و بختياري صادر و اكنون همان مجوزها غيرقابل توجيه اعلام و حتي باطل شده است.
استاندار چهارمحال و بختياري بيان داشت: وقتي مجوزي براي طرحي صادر شده است و متقاضي در آن طرح سرمايه گذراي كرده، پس نمي توان به راحتي مجوزات را باطل اعلام كرد.
وي اضافه كرد: بررسي اين گونه مجوزات و شناسايي راهكار مناسب براي رفع مشكل اين دسته از متقاضيان و سرمايه گذاران بايد با اولويت از سوي وزارت جهاد كشاورزي پيگيري، بررسي و رفع شود.
سليماني دشتكي عنوان داشت: توسعه زراعت چوب در بخش كشاورزي چهارمحال و بختياري با استفاده از پساب فاضلاب يكي از راه هاي ارتقاي توليد و اقتصاد اين بخش در مسير تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي به شمار مي رود.
وي در بخش ديگري از سخنان خود به سرمايه گذاري فراوان در حوزه آبرساني شهري و روستايي چهارمحال و بختياري اشاره و اظهار كرد: در مدت فعاليت دولت يازدهم افزون بر 500 ميليارد ريال به اين بخش اختصاص يافته است.
استاندار چهارمحال و بختياري ادامه داد: در ابتداي فعاليت دولت يازدهم، 220 شهر، روستا و شهرك صنعتي در اين با تانكر آبرساني سيار مي شد كه با فعاليت هاي صورت گرفته در اين مدت، بخش قابل توجهي از اين مشكل رفع شد.
وي بيان كرد: مشاركت هفت تا 12 ميليون ريالي مردم به ازاي هر خانوار در نقاط مختلف چهارمحال و بختياري براي احداث شبكه جمع آوري فاضلاب، نقش مهمي در اجرايي شدن اين پروژه داشته است.
سليماني دشتكي يادآور شد: يكي از مشكلات چهارمحال و بختياري، تشنگي نقاط مختلف اين استان در برابر برخورداري از هفت تا 11 درصد منابع آب شيرين كشور محسوب مي شود.
وي در بخش ديگري از سخنان خود به اهميت و لزوم اجراي برخي پروژه هاي حوزه آب در چهارمحال و بختياري اشاره و عنوان كرد: پروژه هايي مانند سدهاي خرسان و ونك در اين استان از اهميت ويژه اي برخوردار است.
استاندار چهارمحال و بختياري گفت: تعيين تكليف سريعتر براي تكميل و بهره برداري از سد غديرباباحيدر، اجراي فوري پروژه انتقال آب بن – بروجن براساس دستور صريح رئيس جمهوري، تكميل شبكه سد هاي سورك و گهرو، تأمين آب صنايع شرق استان، رفع مشكلت ناشي از نفوذ نفت در چشمه سرخون از مهمترين پروژه هاي اولويت دار حوزه آب در اين استان محسوب مي شود.
وي خاطرنشان كرد: مديريت ارشد چهارمحال و بختياري در مدت فعاليت دولت يازدهم، استفاده از توان بالاي بخش خصوصي، جذب سرمايه گذاران داخلي و خارجي، توجه به نظر كارشناسي در پروژه ها و اجراي طرح هاي مختلف در حوزه آب را جزو برنامه هاي اولويت دار خود قرار داده است.
سليماني دشتكي اظهار داشت: تدوين برنامه هاي حوزه آب و كشاورزي، چگونگي رونق سرمايه گذاري و ايجاد اشتغال پايدار در اين حوزه از اولويت هاي مديريت ارشد چهارمحال و بختياري در سال جاري به شمار مي رود.
وي تأكيد كرد: افزايش سطح زيركشت گياهان دارويي، احداث گلخانه، توسعه باغات در زمين هاي شيب دار، پرداخت تسهيلات، تكميل و بهره برداري از پروژه هاي نيمه تمام و همچنين اجراي شبكه هاي انتقال آب در دستور كار مسوولان ارشد چهارمحال و بختياري قرار دارد.
استاندار چهارمحال و بختياري افزود: آبرساني و اجراي شبكه هاي جمع آوري فاضلاب در نقاط شهري و روستايي استان مي تواند در ارتقاي كمي و كيفي شاخص هاي توسعه اي در حوزه آب و كشاورزي مؤثر باشد.
وي تصريح كرد: در اين راستا، تكميل و بهره برداري از پروژه هاي اين حوزه به ويژه سدهاي مناطق مختلف چهارمحال و بختياري اهميت ويژه اي دارد.
سليماني دشتمي بيان داشت: به همين منظور، مسوولان چهارمحال و بختياري بايد براي جذب سرمايه گذاران داخلي و خارجي و انجام سرمايه گذاري از سوي بخش خصوصي اقدامات لازم را در كوتاه ترين زمان ممكن انجام دهند.
به گزارش ايرنا، چهارمحال و بختياري به لحاظ برخورداري از منابع آب و زمين هاي مستعد، يكي از استان هاي مطرح كشور در حوزه كشاورزي و دامپروري محسوب مي شود.
اين نشست در راستاي عملياتي كردن شعار اقتصاد مقاومتي ،اقدام و عمل در استان برگزار شد.
7362

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استاندار:برنامه هاي كشاورزي چهارمحال و بختياري بر محور اقتصاد مقاومتي تدوين مي شود» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-12395) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا