كارشناس ارشد اندیشكده شورای آتلانتیك: برجام با پیچیدگی و ابهامات روبه رو است

باربارا اسلاوین تحلیلگر سیاسی و كارشناس ارشد اندیشكده شورای آتلانتیك روز پنجشنبه درگفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود همین ابهامات سبب شده است كه برخی از این توافقنامه شكایت كنند و آن را به یك پاكت خالی تشبیه كنند.
وی ادامه داد كه به نظر او این داوری ها منصفانه نیست و برجام در عمل بهره های اقتصادی و سیاسی محسوسی را نصیب ایران كرده است.
این تحلیلگر سیاسی برای نمونه به افزایش روزانه 700 هزار بشكه در صدور نفت ایران، امضا قراردادهای متعدد با شمار زیادی از شركت های غربی و پیوستن دوباره ایران به سوئیفت یا سیستم انتقال و مبادله پیام های ارزی اشاره كرد و افزود: ایران درسایه همین تحولات به اعتبارات سیاسی و اقتصادی زیادی در جهان دست پیدا كرده است.
كارشناس شورای آتلانتیك بزرگترین مشكلی را كه ایران در راستای اجرای برجام با آن روبرو است مسئله دسترسی به سیستم مالی آمریكا است كه امكان استفاده از روش موسوم به دوربرگردان در انتقالات ارزی را نداشته و قادر به تبدیل و بازگردان ارزهای خارجی نیست.
اسلاوین مدعی شد كه این موضوع یعنی دسترسی ایران به نظام مالی آمریكا و یا دست كم ایجاد تسهیلاتی برای استفاده ایران از دوربرگردان ها هم اكنون میان مسئولین دو كشورمورد بحث وبررسی قرار دارد.
وی گفت این موضوعی است كه خواه و ناخواه در نهایت راه حلی برای آن پیدا خواهد شد.
وی افزود: گرچه ازمضمون دقیق گفت و گوهای اخیر جان كری وزیر خارجه آمریكا و جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران اطلاع روشنی در دست نیست اما به نظر می رسد ابهامات و پیچیدگی های مربوط به نقل و انتقال های مالی ایران در كنار سایر موضوعات محور اصلی این گفت و گوها بوده و در روزجمعه نیز ادامه پیدا خواهد كرد.
اسلاوین درنهایت اظهاركرد كه گرچه ایران دركنگره آمریكا و بخصوص درمیان نئوكان های آمریكایی طرفداران زیادی ندارد اما ادامه پایبندی طرفین به تعهدات خود درچهارچوب برجام بتدریج علاوه بر این كه جلو هرگونه كارشكنی از سوی مخالفان را خواهد گرفت بلكه ابهامات دست و پا گیر را از سر راه اجرای این توافقنامه مهم برخواهدداشت و به اوباما اجازه خواهد داد تا در زمان باقی مانده از ریاست جمهوری خود جلوی هرگونه تلاشی برای ایجاداختلال در آن از سوی نئوكان ها را بگیرد.
شبك -4-541 / 1917

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «كارشناس ارشد اندیشكده شورای آتلانتیك: برجام با پیچیدگی و ابهامات روبه رو است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-12472) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا