تدارك گسترده كره‌اي‌ها براي سفر «پارك» / هيات 300 نفره تجاري در راه ايران

به گزارش ايرنا، مسئولان مسائل اقتصادي و بازرگاني كره جنوبي كه از روز گذشته همايشي بزرگ به منظور بررسي فرصت هاي تجاري با ايران را در شهر سئول آغاز كرده اند، امروز جمعه و در ادامه اين نشست، بار ديگر از اهميت اين سفر و شرايطي كه انجام آن مي تواند در گسترش همكاريهاي تهران و سئول سودمند باشد، سخن به ميان آوردند.
آنان در همين رابطه از عزيمت يك هيات 300 نفره از بازرگان و مسئولان اقتصادي كشور خود خبر دادند كه هفته آينده و در جريان رئيس جمهوري اين كشور به تهران او را همراهي خواهند كرد.
آنان در كنار اين همايش كه ديروز با حضور بيش از 600 نفر از بازرگانان و صاحبان شركت هاي تجاري آغاز بكار كرد، تاكيد كردند كه اين سفر مي تواند سهم كره از بازار ايران و فرصت هاي تجاري در آن كشور را افزايش دهد.
موسسات كره اي در روزهاي اخير بارها دولت خود را به دليل تعلل در انجام سفرهاي مقام هاي ارشد به ايران مورد انتقاد قرار داده اند.
آنها مي گويند كه طرح هاي مرتبط با توسعه ساختارهاي زيربنايي ايران كه بر اثر تحريم ها ضعيف شده و بعضا كارايي خود را از دست داده است، ميلياردها دلار ارزش دارد و كره مي تواند در اين بخش با ايران همكاري نزديكتري داشته باشد.
مسئولان تجاري كره افزوده اند كه ايران يك بازار بزرگ ساخت و ساز و مصرف است و با توجه به ركود اقتصادي حاكم بر دنيا، لازم است دو كشور همكاري هاي گسترده تري در بخش هاي تجاري و اقتصادي داشته باشند.
آنان سفر اول تا سوم ماه مي (12 الي 14 ارديبهشت) «پارك گئون هي» رئيس جمهور كره به ايران را رويداد بسيار مهم تلقي كردند كه طبيعتا راه گسترش همكاري هاي مذكور با تهران را هموارتر از قبل خواهد كرد.
شركت مهندسي هيوندا در كره در اين اجلاس بزرگ اعلام كرد كه به دنبال پيشبرد قرارداد ساخت بيمارستاني بسيار مدرن در ايران با ارزشي در حدود 500 ميليون دلار است.
اين شركت خاطرنشان كرد كه با مسئولان ايراني در اين ارتباط گفت و گوهايي صورت گرفته و نمايندگاني براي بررسي مقدمات اجراي طرح به ايران رفته اند.
شركت شبكه «اي اس كي» كره هم اعلام كرده كه براي حضور قوي تر در ايران شمار نيروهايش را از 9 نفر به 13 نفر افزايش داده است.
شركت كشتي سازي و صنايع سنگين هيوندا كره نيز مي گويد در حال مذاكره با شركت كشتيراني «آي آر آي اس ال» براي ساخت سه كشتي كانتينربر به ارزش 350 ميليون دلار است.
خبرگزاري يونهاپ گزارش كرده است كه «پارك» قرار است با هياتي مركب از مسئولان و صاحبان شركت هاي بزرگ ساخت و ساز، انرژي، امور مالي و بانكي، ‌كشتيراني و فولاد به ايران برود.
اين اولين سفر يك رئيس جمهور كره به ايران از زمان برقراري روابط ديپلماتيك ميان‌ آنها در سال 1962 ميلادي است و او در تهران با حسن روحاني همتاي ايراني خود ديدار و گفت و گو خواهد كرد.
دولت كره اعلام كرده كه در حال برنامه ريزي هاي مقدماتي است كه اطمينان حاصل كند اين سفر فرصت هاي تجاري و صادراتي فراواني براي كره به همراه خواهد داشت و سئول مي تواند قراردادهايي با ايران امضا كند.
كره اي ها مي گويند تا قبل از سال 2009 ميلادي قراردادهاي ساخت و ساز به ارزش 12 ميليارد دلار با ايران داشته اند اما پس از تشديد تحريم ها فرصت هاي آنها هر روز كمتر شده است.
«كوريا هرالد» نشريه كره اي مي نويسد كه بانك جهاني رشد اقتصادي ايران را براي سال آينده بين 5.1 تا 5.5 درصد ارزيابي كرده كه رقم قابل توجهي است.
«جو هيونگ هوان» وزير تجارت كره مي گويد كه ما در باره 300 قرارداد با ايران گفت وگو كرده ايم كه طيف وسيعي از همكاري ها از صنعت و ساختار زيربنايي گرفته تا انرژي و فولاد را شامل مي شود.
وي افزود كه برگزاري كميسيون مشترك همكاري هاي اقتصادي در ماه فوريه (اسفند 94) در تهران اقدامي بسيار مهم براي پيشرفت روابط اقتصادي و تجاري كره و ايران بوده است.
«هونگ جو پيوم» محقق موسسه مطالعاتي هيوندا در كره هم در سخناني اظهار داشت كه سفر «پارك» بايد حلال بسياري از مشكلات باشد. ما بايد هر نگراني را از بابت چرخش سرمايه و سرمايه گذاري و تبادلات بانكي از بين ببريم تا بازرگانان با آسايش كار را دنبال كنند.
وي افزود: رئيس جمهور بايد در ايران به مسائل و طرح هايي چون ساخت بندر، سد سازي، احداث بيمارستان، طرح هاي زيربنايي و قراردادهاي انرژي توجه فراواني داشته باشد.
وزارت تجارت كره هم اعلام كرده كه فهرست بازرگاناني كه با رئيس جمهور به ايران مي روند نهايي نشده و ممكن است شمار آنها از 300 نفر هم فراتر رود.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تدارك گسترده كره‌اي‌ها براي سفر «پارك» / هيات 300 نفره تجاري در راه ايران» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-12602) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا