عفو بين الملل ارتش نيجريه را به كشتار جمعي شيعيان متهم كرد

اما ارتش نيجريه ضمن مردود دانستن گزارش اين سازمان طرفدار حقوق بشر اين گزارش را عجولانه ، يك طرفه و مغرضانه خوانده است .
گزارش عفو بين المل به رويدادهاي شهر شمالي زريا مربوط مي شود جايي كه به گفته ارتش جنبش اسلام گراي نيجريه سعي در به قتل رساندن سپهبد 'توكور بوراتايي رئيس ستاد ارتش را داشت.
يك روز بعد از آن، ارتش نيجريه اعلام كرد كه به چند ساختمان مرتبط با اين فرقه حمله كرده است.
به گفته اين سازمان، گمان مي رود بيش از350 نفر در فواصل دوازده تا چهارده دسامبر به طور غيرقانوني كشته شده باشند.
اين گزارش شامل تصاوير ماهواره اي مي شود كه ظاهرا محل يك گور دستجمعي را نيز نشان مي دهد.
به گزارش خبرگزاري رويترز، يكي از شاهدان به نام يوسف گفت : سربازان ارتش يكي از تاسيسات پزشكي در مجتمع متعلق به اين فرقه را به آتش كشيدند.
وي گفت: كساني كه دچار جراحت شديد شده بودند و امكان فرار نداشتند زنده زنده سوخته شدند.
عفو بين الملل گفت : درماه فوريه 2016 پژوهشي انجام داده اند و طي آن 92 نفر از جمله خانواده قربانيان ، شاهدان عيني و كاركنان پزشكي مصاحبه شدند.
'نتسانت بيلي'يكي ازمديران عفو بين الملل گفته است : كاملا روشن است كه ارتش نه تنها از نيروي نامتناسب وعليه مردان ، زنان و كودكان استفاده كرده و به طور غيرقانوني صدها نفر را كشته است ولي متعاقبا تلاش قابل ملاحظه اي براي مخفي نگهداشتن اين جنايت ها به خرج داده است.
هفته گذشته ، عفو بين الملل پس از آنكه يك مقام ايالت كادونا در زمان تحقيق درمورد اين درگيرها گفت ارتش به طور مخفيانه حدود 347 نفر را در يك گور دسته جمعي دفن كرده است.
اين تحقيقات مي تواند به اعمال مجازات هايي از جمله پرداخت جريمه و غرامت منجر شود. در ماه ژانويه ، رئيس ستاد ارتش گفته بود كه سربازانش در اين حمله به طور مناسب عمل كرده اند.
ساني عثمان سخنگوي ارتش نيجريه گزارش عفو بين الملل را فاقد اعتبار دانست.
وي گفت : اين يك گزارش شتابزده ، يك طرفه و مغرضانه است.
درپرجمعيت ترين كشور افريقا حدود 180 ميليون نفر زندگي مي كنند كه چند هزار نفر از آنان مسلمانان شيعه بود و جنبش آنان تحت تاثير انقلاب اسلامي سال 1979 ايران شكل گرفته است.
شبك 1403/ 1064

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عفو بين الملل ارتش نيجريه را به كشتار جمعي شيعيان متهم كرد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-12621) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا