مذاكرات پكن - سئول درباره پیونگ یانگ/تهدید دوباره آمریكا به حمله هسته‌ای

به گزارش ایرنا، تهدیدهای دوباره كره شمالی در حالی صورت می گیرد كه قرار است «كیم هونگ كیون» نماینده ویژه صلح و امنیت شبه جزیره كره امروز جمعه در پكن با «وو داوی» مقام ارشد مذاكرات هسته ای چین گفت وگوهای خود را در این رابطه آغاز كند.
در همین حال گزارش شده است كه مقام های هسته ای چین و آمریكا نیز در حال مذاكره در باره مسئله هسته ای شبه جزیره كره و احتمال انجام پنجمین آزمایش هسته ای كره شمالی هستند.
پس از آنكه تصاویری از تحركات مشكوك كره شمالی در سایت اتمی در رسانه ها منتشر شد، سئول بخصوص تلاش كرده است تا به هر شكل از هرگونه آزمایش هسته ای این كشور جلوگیری كند.
بسیاری از ناظران بر این باورند كه كره شمالی تا پیش از برگزاری كنگره بزرگ حزب حاكم كارگر در ماه آینده میلادی دست به اقدامی غیرمنتظره خواهد زد كه شاید آزمایش هسته ای جدیدی از سوی این كشور باشد.
خبرگزاری یونهاپ از كره گزارش كرده است كه سئول و پكن با یكدیگر در باره راههای جلوگیری از این اقدام و همچنین اجرای دقیق تحریم های شورای امنیت علیه كره شمالی بحث و تبادل نظر خواهند كرد.
كره می گوید تحركاتی در سایت اتمی «پونگ گیه ری» در شمال شرق كره شمالی مشاهده شده است كه بی ارتباط با آزمایش هسته ای نیست.
دیروز اعلام شد كه «سونگ كیم» فرستاده ویژه آمریكا در مسائل هسته ای كره شمالی به كره و چین سفر كرده و با مسئولان هر دو كشور گفت و گوهایی در باره این آزمایش داشته است.
در بحبوحه چنین مذاكراتی كره شمالی یك بار دیگر برنامه ساخت تسلیحات هسته ای را به سیاست های آمریكا نسبت داد و اعلام كرد كه اگر تهدیدهای آن كشور نبود پیونگ یانگ به این سمت حركت نمی كرد.
«ری سو یونگ» وزیر خارجه كره شمالی در سخنانی در نشست توسعه پایدار سازمان ملل در نیویورك اعلام كرد كه كشورش سال هاست به مخاطب سیاست های خصمانه آمریكا تبدیل شده است.
وی گفت كه ما كوشش كرده ایم از طریق مذاكره مسئله را حل و فصل كنیم و به دنبال توسعه برنامه تسلیحات اتمی نباشیم، اما نهایتا به این نتیجه رسیدیم كه جواب هسته ای فقط باید با تسلیحات هسته ای صورت گیرد.
«ری» گفت كه آمریكا می خواهد با تحریم و فشار اقتصادی حكومت را در كره شمالی سرنگون كند و به دلیل جلوگیری از توسعه پایدار كره شمالی باید به این كشور غرامت بپردازد.
«لوری رابینسون» فرمانده جدید ارتش شمالی آمریكا این هفته در سنای آمریكا گفت كه كره شمالی تهدیدی بزرگ برای واشنگتن است.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مذاكرات پكن - سئول درباره پیونگ یانگ/تهدید دوباره آمریكا به حمله هسته‌ای» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-12654) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا