تحقق سیاست دولت برای دسترسی آزاد به اطلاعات با كاهش نرخ اینترنت

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات (آی سی تی) امروزه به عنوان زیرساخت همه بخش های كشور از اهمیت بسیاری برای دولت یازدهم برخوردار است، موضوعی كه در سال های گذشته مورد غفلت واقع شد اما با نگاه آینده نگرانه دولت تدبیر و امید به جایگاهی فراتر از آنچه كه تاكنون بوده است، رسید.
حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در دیداری كه شانزدهم فروردین ماه 1395 با وزیر، مدیران و كاركنان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات داشت، آی سی تی را از پایه‌های توسعه كشور عنوان كرد و با تاكید بر اینكه امروز برای تسریع در روند پیشرفت و توسعه كشور، نیازمند این فناوری هستیم خواستار توجه جدی تر دست اندركاران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به فراهم كردن زیرساخت های مورد نیاز شد.
شاخص های آی سی تی در 30 ماه فعالیت دولت تدبیر و امید از پیشرفت های خوبی برخوردار بوده است. افزایش بیش از 6 برابری پهنای باند داخل، رشد 797 درصدی ظرفیت شبكه انتقال كشور، رشد 243 درصدی شبكه دیتا در كشور، فراهم كردن 101 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در زیرساخت های ارتباطی، نشان از عزم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جبران عقب ماندگی ها در این بخش و برآورده كردن خواسته رئیس جمهوری و تامین رضایت مردم دارد.
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار نوروزی رئیس جمهوری تاكید كرد، هر آنچه در توان داریم در راستای اهداف دولت تدبیر و امید به كار خواهیم بست.
وی با بیان اینكه در ابتدای فعالیت دولت یازدهم اولویت، ایجاد زیرساخت‌های بخش آی. سی. تی در كشور بود، افزود: در آغاز فعالیت دولت یازدهم برنامه پیشرفت این بخش 14.5 درصد پیش بینی شد و اكنون بیش از برنامه، رشد داشته است.
دسترسی آزاد مردم به اطلاعات یكی از مهمترین شعارهای حسن روحانی در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری اش بود. وی پس از پیروزی در انتخابات گام های مهمی برای تحقق آن برداشت و به مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تاكید كرد زیر ساخت های لازم را برای عملی شدن این وعده آماده كنند.
یكی از مهمترین اقدام ها برای اینكه مردم بتوانند بیش از پیش از امكان های فراهم شده برای افزایش آگاهی های خود بهره مند شوند، كاهش قیمت تعرفه های اینترنت است كه می تواند گامی اصلی در تحقق دسترسی آزاد به اطلاعات باشد.
دسترسی ارزان، مطمئن و با كیفیت به اینترنت، از عوامل اصلی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات كشورها به حساب می آید. برهمین اساس نهادهای بین المللی در مقایسه شاخص های توسعه كشورها، سرعت، كیفیت و قیمت پهنای باند را در هر كشور مبنا قرار می دهند.
در جمهوری اسلامی ایران با وجود اینكه در اهداف اسناد بالادستی نظام، بر گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان ابزار توسعه تاكید شده اما شواهد نشان می دهد هنوز با آنچه كه دسترسی ارزان و قیمت پایین در استفاده از این خدمات عنوان می شود، فاصله زیاد است و كاربران از وضعیت قیمت اینترنت رضایت كامل ندارند.
اظهارنظرهای منتشر شده در شبكه های اجتماعی كه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آنها عضویت دارد نشان می دهد خواسته اكثر كاربران تلاش برای كاهش قیمت اینترنت است.
جوان 23 ساله ای كه ساكن استان البرز است در پیامی در شبكه اجتماعی كلوب محمود واعظی به سیاست كاهش 15 درصدی قیمت اینترنت كه واعظی مطرح كرده اشاره كرد و نوشت: این میزان كاهش كم است و باید بیش از این قیمت اینترنت برای كاربران ایرانی كاهش یابد.
یكی دیگر از جوانان كه خود را جعفر صالحی معرفی كرده در شبكه اجتماعی كلوب واعظی نوشت: به گفته مسئولان آیا می دانید قیمتی كه دولت اینترنت را از خارج می خرد برای 155 مگابیت پنج هزارریال هست اما آن را 80 میلیون ریال اعلام می كند و با قیمت 300 میلیون ریال به شركت های توزیع كننده اینترنت می فروشد و با چند برابر سود در نهایت به مصرف كننده می رسد؟
این كاربر خواستار نظارت جدی تر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شده است تا قیمت ها مناسب شوند.
واعظی فروردین امسال گفت، همزمان با اجرای پروژه های طراحی شده برای عدالت اجتماعی، ارتقای فناوری تجهیزات ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز باید به وقوع می پیوست كه آزادی استفاده از فناوری برای توسعه خدمات همراه و ارتقای پروانه اپراتورهای تلفن همراه به نسل های بالاتر برای برخورداری آحاد جامعه از خدمات الكترونیكی و ارتباطی با مدیریت زمان در كمترین مدت انجام شد.
وی افزود: با توجه به این شرایط ، تصمیم بر آن شد تا برای اجرای هر چه بیشتر عدالت اجتماعی در سطح داخلی كاهش 20 درصدی قیمت اینترنت از طرف شركت ارتباطات زیرساخت به شركت های ارائه كننده اینترنت پرسرعت(ADSL ) و كاهش سقف تعرفه خدمات اینترنت تلفن همراه مستقل از فناوری به ازای هر كیلو بایت نیم ریال را داشته باشیم. حاصل این اقدام ها رشد چند برابری كاربردهای بومی فناوری اطلاعات، رشد چشمگیر تجارت الكترونیكی، رشد قابل ملاحظه میزبانی اطلاعات در داخل كشور، رشد 30 درصدی سهم ترافیك محتوای داخلی، توسعه بازار برنامه های كاربردی تلفن همراه به میزان بیش از 50 هزار برنامه كاربردی داخلی و فراهم شدن امكان اشتغال و فرصت های جدید برای فعالیت جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی بوده است.
«صادق عباسی شاهكوه» معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فروردین ماه 1395 در گفت و گویی در باره وضعیت نرخ های ارتباطی از جمله اینترنت، گفته بود، نظام تعرفه گذاری خدمات ارتباطی بزودی بازنگری خواهد شد كه این موضوع شامل همه تعرفه های مربوط به تلفن ثابت، موبایل و اینترنت می شود به این معنی كه براساس یك چارچوب مشخص همه خدمات ارتباطی و اینترنتی تعرفه گذاری خواهد شد.
به گفته وی، با اجرای این طرح ممكن است برخی تعرفه ها بازنگری شود و تغییر كند كه اینترنت و تلفن ثابت با توجه به انتقاداتی كه به نرخ های این دو بخش می شود در اولویت قرار دارند.
محمود واعظی در روزهای اخیر درباره برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای كاهش قیمت اینترنت مصرفی كاربران در كشور، گفته است: كمیته ای از اواخر سال 1394 با همكاری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای بررسی قیمت اینترنت و نحوه كاهش آن، تشكیل شده و همه تلاش این است مكانیزمی در نظر گرفته شود تا تعرفه اینترنت كاهش یابد.
وی با بیان اینكه این كمیته نتیجه بررسی و پیشنهاد خود برای كاهش تعرفه اینترنت را در اوایل اردیبهشت ماه اعلام خواهد كرد، گفت، پیش بینی می شود نتیجه نهایی كاهش قیمت اینترنت تا پایان اردیبهشت ماه اعلام شود.
به گزارش ایرنا، كاهش قیمت تعرفه اینترنت علاوه برآنكه سیاست دولت تدبیر و امید را برای دسترسی آزاد مردم به اطلاعات محقق خواهد كرد، مزیت های فراوان دیگری برای كشور دارد. این اقدام در سالی كه رهبر معظم انقلاب به نام «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نامگذاری كرده اند، زمینه اشتغال بیشتر را در كشور فراهم می كند و فعالان بیشتری را به سمت ایجاد كسب و كارهای مبتنی بر فناوری های نوین جذب خواهد كرد.
كاهش تعرفه اینترنت همانگونه كه رئیس جمهوری تاكید دارند زمینه توسعه كشور را بیش از پیش فراهم و ناملایمات سر راه را كاهش خواهد داد.
اقتصام(5)2078**1561

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تحقق سیاست دولت برای دسترسی آزاد به اطلاعات با كاهش نرخ اینترنت» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-12656) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا