بازدید نمایندگان پارلمان ژاپن از معبد جنجال برانگیز «یاسوكونی»/واكنش چین و كره

به گزارش ایرنا، علاوه بر بازدید نمایندگان احزاب مختلف ژاپن كه تعداد آنها 90 نفر اعلام شده، گفته می شود «شینزو آبه» نخست وزیر این كشور نیز در نشستی كه روز گذشته با مقام های كابینه داشته نسبت به این معبد ادای احترام كرده است.
این بازدید از سوی نمایندگان احزاب مختلف در ژاپن صورت گرفته و در چارچوب برنامه سالانه جشنواره بهاره این كشور بوده است.
این اتفاق در حالی رخ می دهد كه چین و كره جنوبی همسایگان ژاپن بارها نسبت به این اقدامات ابراز نگرانی كرده و همواره این تحركات را تهدیدكننده دانسته اند.
وزارت امور خارجه چین با انتشار بیانیه ای بار دیگر از اقدام «آبه» و نمایندگان مجلس ژاپن انتقاد كرد و این كار را ترویج نظامیگری این كشور دانست.
ژاپن و كره جنوبی معبد یاسوكنی را سمبل نظامی گری ژاپن می دانند و می گویند این مكان نماد عدم ندامت این كشور از بابت جنایت‌هایش در زمان جنگ جهانی دوم است.
آنان می گویند در این مكان سربازان ژاپنی، شخصیت های سیاسی و فرماندهان ارشدی دفن شده اند كه به ارتكاب جنایات جنگی متهم هستند.
چین می گوید در این معبد اسناد و لوح هایی نگهداری می شود كه نشان دهنده نسل كشی نظامیان ژاپنی در دوران جنگ جهانی دوم است و حالا مقام های ژاپنی به آنها احترام می كنند.
كره جنوبی نیز كه علاوه بر این موضوع در خصوص مسائل ارضی با ژاپن اختلافات عدیده ای دارد، بی درنگ با انتشار بیانیه ای این كشور را به بی توجهی به نگرانی های همسایگان محكوم و آن را مورد انتقاد قرار داده است.
بیانیه دستگاه دیپلماسی كره جنوبی همچنین این اقدام قانونگذاران ژاپنی را مایه تاسف و ناامیدی توصیف كرده است.
این معبد كه در ژاپن «شینتو» هم نامیده می شود سالهاست نمادی از جنگ طلبی و نظامی گری ژاپن در نزد افكار كشورهای آسیای جنوب شرقی بخصوص در چین، كره جنوبی و كره شمالی بوده است.
گزارش روزنامه «ژاپن تودی» حاكی است كه برخی از مقام های ارشد كابینه از جمله دو معاون وزیر نیز به همراه نمایندگان به این معبد رفته اند.
سال گذشته میلادی مجموعا در دو نوبت در ژاپن 106 نفر از مسئولان و نمایندگان پارلمان از این معبد بازدید كردند كه این كار خشم چین و كره جنوبی را در پی داشت.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بازدید نمایندگان پارلمان ژاپن از معبد جنجال برانگیز «یاسوكونی»/واكنش چین و كره» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-12703) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا