رويدادهاي مهم خبري گيلان در هفته اي كه گذشت

* بهبود 15 پله اي رتبه گيلان در جدول بيكاري
استاندار گيلان گفت: رتبه استان در جدول بيكاري كشور، از پنجم در سال 93 به بيستم در سال 94 بهبود يافته و بر اين اساس، 15 پله بهتر شده است. محمدعلي نجفي در كارگروه اشتغال استان افزود: براساس گزارش مركز آمار ايران، نرخ بيكاري گيلان در سال 93 ، معادل 13 و دو دهم درصد بود كه اين آمار در پايان سال 94 ، به 11 درصد كاهش يافته است.

* برگزاري يادواره شهيد صياد شيرازي در انزلي
هفدهمين يادواره سپهبد شهيد علي صياد شيرازي با حضور مشاور ويژه فرمانده كل ارتش جمهوري اسلامي ايران در منطقه چهارم نيروي دريايي ارتش در بندرانزلي برگزار شد. فرمانده ناوگان شمال و منطقه چهارم دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در حاشيه برگزاري اين مراسم در مسجد محمد رسول الله (ص) ناوگان شمال به خبرنگار ايرنا گفت: شهيد صياد شيرازي به عنوان يك فرد ايراني مسلمان و نظامي، داراي بالاترين ويژگي ها و از هر نظر الگو بود.

* ايجاد 42 هزار و 251 شغل در گيلان در سال گذشته
مديركل تعاون ، كار و رفاه اجتماعي گيلان از ايجاد 42 هزار و 251 شغل جديد در سال گذشته در استان خبر داد. محمود ايزددوست در جلسه كارگروه اشتغال استان با بيان اينكه در 26 جلسه در قالب كارگروه هاي تخصصي، اصلي و مشاغل خانگي 88 مصوبه داشتيم، افزود: از اين تعداد مشاغل، 23 هزار و 882 شغل در سامانه ثبت شده و 18 هزار و 369 در سامانه ثبت نشده است.

* پيش بيني 524 شعبه اخذ رأي در رشت براي مرحله دوم انتخابات
فرماندار رشت گفت: 524 شعبه اخذ راي براي مرحله دوم دهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي در اين شهرستان پيش بيني شده است. سيد عيسي مهدوي با اشاره به راه يافتن چهار داوطلب نمايندگي از حوزه انتخابيه رشت به دومين مرحله دهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي افزود: راه يافتگان به مرحله دوم انتخابات مي توانند از دوم تا هشتم ارديبهشت ماه ( به مدت يك هفته) تبليغات خود را انجام دهند.

* بازديد شهردار شوبيش هال آلمان از رشت
شهردار شوبيش هال كشور آلمان گفت: آلمان هميشه سابقه همكاري خوبي با ايران داشته و اين ذهنيت در آن كشور وجود دارد. هرمان جوزف پلگرايم در نشست با شهردار كلانشهر رشت افزود: با وجود همه تحريم ها، آلمان و ايران ارتباط شان را حفظ كردند. وي با تشريح شهر شوبيش هال آلمان اظهار كرد: در شهر ما، شهرونداني از 115 كشور از جمله ايران با فرهنگ ها و مذاهب مختلف زندگي مي كنند و به همين دليل، با تمام دنيا ارتباط داريم. وي با بيان اينكه مسايل فرهنگي براي ما اهميت بسزايي دارد، خاطر نشان كرد: ارتباط فرهنگي خوبي با شهرهاي و كشورهاي همسايه داريم.

* نشست رايزنان بازرگاني ايران در منطقه آزاد انزلي
مديركل حوزه رايزنان بازرگاني سازمان توسعه تجارت ايران از افزايش شمار رايزنان بازرگاني بعنوان يكي از اولويتهاي اين سازمان ياد كرد. رضا عباسقلي با اشاره به اعزام 30 رايزن بازرگاني به كشورهاي هدف در راستاي توسعه مبادلات اقتصادي گفت: براساس مصوبه هيات دولت تعداد رايزن ها بايد به 60 رايزن برسد كه اين كار از مهمترين اهداف كاري سازمان توسعه و تجارت كشور درسال اقتصاد مقاومتي ، اقدام و عمل است.
وي با اشاره به شرايط مطلوب به وجود آمده دردوران پسا برجام تصريح كرد: افزايش روابط بانكي بعنوان يكي از شاخصه هاي فعاليت اين سازمان، يكي از وظايف محوله به رايزنان بازرگاني ايران با كشورهاي محل ماموريتشان است.

* تحويل شناور گيلان دو هزار (داك) به نداجا
آيين تحويل شناور گيلان دو هزار (داك) ساخت صنايع شهيد تمجيدي، با حضور وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و امير سياري، به نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در بندرانزلي آغاز شد. اين شناور كه براي به آب اندازي و از آب گيري شناورهاي دو هزار تني ساخته شده؛ 110 متر طول ، 20 متر و 11 متر ارتفاع دارد. اين نخستين شناور ساخته شده از اين نوع با اين ظرفيت در صنايع شهيد تمجيدي است.
پيش از اين در صنايع دريايي شهيد تمجيدي، ناوشكن دماوند و چند ناو كلاس پيكان مانند جوشن ساخته و به نيروي دريايي راهبردي ارتش جمهوري اسلامي ايران در منطقه چهارم نيروي دريايي در بندرانزلي تحويل داده شده است.

* وزير دفاع: ايران مقابله با تروريسم را در عمل نشان داد
وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح گفت: براي مقابله با جريان هاي ترويستي، نياز به عزم، اجماع و اراده جهاني است و جمهوري اسلامي ايران، اين مهم را در عمل، نشان و انجام داده است. سردار حسين دهقان در آيين تحويل شناور گيلان 2000 به نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران اظهار كرد: نيروهاي مسلح و ارتش، امروز عامل تضمين امنيت در منطقه هستند. وي خاطرنشان كرد: تاريخ، بيانگر اين حقيقت است كه ملت ما و پيشاپيش آن نيروهاي مسلح، به هيچ عنوان قصد تجاوز و توسعه طلبي ندارند. وزير دفاع متذكر شد: با اين حال نيروهاي مسلح ما اين تجربه را به دنيا منتقل كردند كه هر قدرتي كه بخواهد به منافع و اقتدار و صيانت كشور ما چشم طمع داشته باشد را پشيمان مي كنند .

* الحاق يك فروند ناو موشك‌انداز جديد به ناوگان شمال
فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران، از الحاق يك فروند ناو موشك‌انداز جديد كلاس سينا به ناوگان شمال در سال جاري خبر داد. امير دريادار حبيب‌الله سياري پس از الحاق شناور گيلان 2000 به منطقه چهارم نيروي دريايي ارتش اظهار كرد : جمهوري اسلامي ايران، منابع و منافعي در خزر دارد و بايد اقتدار خود را در عرصه اين دريا حفظ كند. وي با اشاره به موقعيت ويژه درياي خزر و منابع مختلف موجود در اين دريا تصريح كرد : بايد از منابع و فرصت هاي موجود در اين دريا براي پيشرفت دريامحور استفاده شود. فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با بيان اين كه خزر درياي صلح و دوستي است، تاكيد كرد: درياي خزر بايد به همت كشورهاي حوزه آن، عاري از ناامني باشد تا همه همسايگان خزر از منابع و فرصت هاي بي نظير آن بهره ببرند.

* بازديد رئيس سازمان جهاني فوتبال ساحلي از منطقه آزاد انزلي
جان كاسكو رئيس سازمان جهاني فوتبال ساحلي از توانمندي ها و امكانات منطقه آزاد انزلي بازديد و اظهار كرد: درصورت اتمام مجموعه ورزشي فوتبال ساحلي براساس استانداردهاي جهاني، منطقه آزاد انزلي ميزبان مسابقات جهاني فوتبال ساحلي مي شود.

6070/2007

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رويدادهاي مهم خبري گيلان در هفته اي كه گذشت» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1274) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا