بازگشت پتروشيمي ايران به بازار اروپا و آمريكا با اجرايي شدن برجام

به گزارش ايرنا، ايران پيش از تشديد تحريم ها، بخشي از محصولات پتروشيمي توليدي را به اروپا و آمريكا صادر مي كرد اما با آغاز روند تحريم ها، بازار صادراتي ايران در اين مناطق در اختيار كشورهاي رقيب قرار گرفت.
همچنين در زمان تحريم، در روند انتقال درآمد حاصل از صادرات محصولات پتروشيمي به بازارهاي آسيايي و آفريقايي نيز مشكلاتي وجود داشت كه اين موضوع نيز تاثير منفي بر ميزان صادرات به بازارهاي سنتي در آسيا و كشورهاي منطقه برجاي گذاشته بود.
اما با اجرايي شدن برجام، موانع همكاري با شركت هاي بين المللي برطرف و شرايط براي احياي بازارهاي صادراتي ايران در آسيا، اروپا، آمريكا و آفريقا فراهم شده است.
در ماه هاي اخير بسياري از شركت هاي معتبر براي همكاري با ايران در بخش بالادستي و پايين دستي صنعت پتروشيمي به تهران آمده و با فعالان دولتي و بخش خصوصي اين صنعت به مذاكره پرداخته اند.
در نمايشگاه بين المللي ايران پلاست كه هفته گذشته در ايران برگزار شد 500 شركت از 25 كشور به ايران آمده و زمينه هاي توسعه همكاري با ايران را بررسي كردند. مديران و نمايندگان شركت هاي خارجي، با استقبال از رفع تحريم ها، آمادگي خود براي سرمايه گذاري مالي و انتقال فناوري به ايران و خريد محصولات كشورمان اعلام كردند.

** افزايش 30 درصدي صادرات پتروشيمي با رفع تحريم ها
پيش بيني مي شود با رفع تحريم ها و حل مشكلات مربوط به مسايل بانكي و حمل و نقل، ميزان صادرات محصولات پتروشيمي ايران در كوتاه مدت 30 درصد افزايش يابد.
بر اساس گزارش ها، ايران در سال گذشته ١٩ ميليون تن انواع محصولات پتروشيمي صادر كرده است.
«علي محمد بساق زاده» مدير كنترل توليد شركت ملي صنايع پتروشيمي به توليد بيش از ٤٦ ميليون تن محصولات پتروشيمي در سال گذشته اشاره كرد و گفت: ميزان توليد محصولات در سال 94 نسبت به سال ٩٣ حدود 2.5 ميليون تن افزايش داشته است.
وي افزود: پارسال، حدود ١٩ ميليون تن انواع محصولات پتروشيمي به ارزش حدود 9.5 ميليارد دلار به خارج از كشور صادر شده است.
بر اساس گزارش ها حدود 40 درصد از سبد صادرات غير نفتي كشور به صادرات محصولات پتروشيمي اختصاص دارد.

** درخواست آمريكايي ها براي خريد محصولات پتروشيمي ايران
مديرعامل مجتمع پتروشيمي آبادان به ايرنا گفت: يك شركت معتبر آمريكايي از طريق شعبه اروپايي خود، خواستار خريد محصولات پتروشيمي ايران شده است.
مسعود جبراييلي با بيان اينكه تا پايان به نتيجه رسيدن مذاكره ها نمي توان نام اين شركت آمريكايي را اعلام كرد، افزود: اين شركت آمريكايي فعال در زمينه تامين مواد پتروشيمي، از طريق شعبه اروپايي خود خواستار خريد محصولات ايران شده و مذاكره هايي را انجام داده است.
مديرعامل مجتمع پتروشيمي آبادان با بيان اينكه درخواست اين شركت آمريكايي در زمينه محصولات «پي وي سي» بوده است، ادامه داد: قرار است كه مذاكره جدي با اين شركت به زودي برگزار شود.
جبراييلي افزود: پس از اجرايي شدن برجام و رفع تحريم ها، موانع همكاري و مشاركت با شركت هاي معتبر برطرف و با هيات هاي متعدد خارجي مذاكره هايي انجام شده است كه از جمله مي توان به گفت وگو با بسياري از شركت هاي اروپايي و آسيايي در زمينه صادرات محصولات، تامين فاينانس و منابع مالي و جذب فناوري اشاره كرد.
وي با تاكيد بر لزوم روزآمد كردن فناوري ها، اضافه كرد: رقابت شديدي در منطقه براي فروش محصولات پتروشيمي وجود دارد و شركت هاي ايراني براي موفقيت در اين رقابت بايد فناوري هاي خود را بروز كنند.
مديرعامل مجتمع پتروشيمي آبادان ادامه داد: شركت هاي اسپانيايي، ايتاليايي و هندي براي خريد محصولات درخواست هايي را مطرح كرده اند.
وي اضافه كرد: همچنين گفت وگو هايي نيز با شركت هاي آلماني، ايتاليايي و اسپانيايي براي جذب سرمايه گذاري انجام شده كه در صورت رفع موانع، سال آينده ميلادي اجرايي خواهد شد.
البته به دليل دوري مسافت از آمريكا، صادرات محصولات پتروشيمي به اين كشور، كرايه حمل را افزايش داده و در نتيجه سوداوري را كاهش مي دهد، بر اين اساس، شركت هاي پتروشيمي به دنبال صادرات محصولات داراي ارزش افزوده بالا به اين منطقه هستند.
همچنين برخي شركت هاي بين المللي آمريكايي در نظر دارند، با خريد محصولات پتروشيمي ايران، اين محصولات را در بازارهاي اروپا و آسيا به فروش برسانند.

** جذب مشتريان جديد از قاره آمريكا
علاوه بر كشور آمريكا، شماري از كشورهاي آمريكاي جنوبي و لاتين نيز در پي خريد محصولات پتروشيمي از ايران هستند. نمايندگان يك شركت مكزيكي به منظور خريد محصولات پتروشيمي و پليمري، به طور رسمي مذاكراتي براي خريد محصولات پلي اتيلن و پلي پروپيلن از ايران را آغاز كردند.
بر اين اساس، مديران ارشد شركت «رودلوف سانچز» مكزيك، خواستار امضاي قرارداد خريد محصولات پلي اتيلن و پلي پروپيلن با شركت‌هاي پتروشيمي ايران شده اند.

** سهم 30 درصدي اروپا از سبد صادرات پتروشيمي ايران
پيش از تشديد تحريم ها، 30 درصد محصولات پتروشيمي ايران به اروپا صادر مي شد، اما اين روند در سال هاي اخير متوقف شده بود. درماه هاي اخير و پس از اجرايي شدن برجام، مقدمات صادرات گسترده محصولات پتروشيمي ايران به اين قاره فراهم شده است.
بر اين اساس، عضو هيات مديره انجمن صنفي كارفرمايي صنعت پتروشيمي اعلام كرد كه با شماري شركت هاي آلماني و ايتاليايي براي صادرات محصولات پتروشيمي ايران به اين كشورها مذاكره شده است.
مجيد باطن به انجام مذاكرات جديد بين برخي از شركت‌هاي پتروشيمي ايران و دو شركت لينده و زيمنس آلمان اشاره كرد و افزود:‌ اين مذاكرات درباره فروش تجهيزات و ماشين آلات مورد نياز تجهيزات صنعت پتروشيمي ايران بوده است.
مدير بازار و روابط بين‌الملل انجمن صنفي كارفرمايي صنعت پتروشيمي اضافه كرد:‌ در حال حاضر حدود 70 درصد تجهيزات دوار مورد استفاده در صنايع پتروشيمي ايران توسط اين دو شركت آلماني به ويژه زيمنس تامين مي‌شود.
وي در ادامه از مذاكره براي فروش محصولات پتروشيمي خبر داد و اظهارداشت:‌ مذاكره هايي نيز با سه شركت آلماني و ايتاليايي براي فروش محصولات پليمري و پتروشيمي انجام شده كه بر اساس آن شركت DBH آلمان خواستار خريد سالانه 200 هزار تن پروپيلن و پلي پروپيلن شده است.
عضو هيات مديره انجمن صنفي كارفرمايي صنعت پتروشيمي همچنين به مذاكره با يك شركت آلماني براي فروش محصولات چهار لايه پلي استاينلي اشاره كرد و گفت:‌ مديرعامل شركت شولر آلمان نيز بزودي براي خريد محصولات پلي اتيلني به ايران مي آيد.
باطن ادامه داد:‌ شركت شولر خواستار امضاي قرارداد خريد سالانه 500 هزار تن انواع محصولات پلي اتيلن از ايران شده است.
وي همچنين از سفر هياتي از شركت بارسلوناي اسپانيا به ايران باهدف امضاي قرارداد خريد برخي از محصولات پتروشيمي و پليمري خبر داده است.
به گفته وي، نمايندگان شركت بارسلوناي اسپانيا به دنبال امضاي قرارداد خريد برخي از گريدهاي پلي اتيلن سبك و سنگين، پروپيلن و پلي پروپيلن از شركت‌هاي پتروشيمي ايران هستند.
مدير بازار و روابط بين‌الملل انجمن صفي كارفرمايي صنعت پتروشيمي ايران اضافه كرد: قرار است بزودي مذاكرات نهايي بين برخي از شركت‌هاي پتروشيمي ايران و اين شركت اسپانيايي براي توافق و امضاي قرارداد فروش انجام شود.
با توجه به غيبت چند ساله ايران از بازار اروپا، احياي جايگاه ايران در بازار قاره سبز زمانبر خواهد بود.

** افزايش صادرات به آفريقا و راه اندازي دفترهاي منطقه اي پتروشيمي در قاره سياه
در زمان تحريم، حضور ايران در بازار آفريقا كمرنگ شده بود، در واقع به دليل حضور رقيبان منطقه اي ايران در كشورهاي آفريقايي و مشكلات بيمه اي، امكان توسعه گسترده صادرات محصولات پتروشيمي به بازار اين قاره وجود نداشت.
اما با رفع تحريم ها اين موانع بر طرف شد به گونه اي كه مدير يك مجتمع پتروشيمي نيز از راه اندازي دفترهاي صادرات محصولات پتروشيمي و پليمري ايران در شمال، غرب و شرق قاره آفريقا خبر داده است.
«دياكو عباسي» از فعالان صنعت پتروشيمي از آفريقا به عنوان بازار جديد محصولات پليمري و پتروشيمي ايران در دوران پساتحريم ياد كرد و افزود: بر اين اساس سه سياست راهبردي به منظور افزايش صادرات محصولات پتروشيمي به كشورهاي آفريقايي در دستور كار قرار گرفته است.
وي راه‌اندازي دفترهاي فروش منطقه‌اي، خريد يا اجاره انبارهاي ذخيره‌سازي محصولات پتروشيمي و فروش محصولات پليمري و پتروشيمي با پول رايج كشورها را سه تاكتيك نوين صادرات پتروشيمي به قاره سياه دانست و افزود: مطالعات ارزيابي اقتصادي و موقعيت‌سنجي راه‌اندازي دفترهاي منطقه‌اي پتروشيمي در كشورهاي آفريقايي كنيا (دفتر شرق)، نيجريه (دفتر غرب) و الجزاير (دفتر شمال) آغاز شده است.
عباسي اعلام كرد در سال جاري ميلادي چند محموله محصولات پتروشيمي و پليمري به كشورهاي شمال آفريقا بويژه الجزاير صادر مي شود.
اين فعال صنعت پتروشيمي گفت: امكان صادرات محصولات پتروشيمي به كشورهاي آفريقايي با استفاده از مسير خط كشتيراني جمهوري اسلامي ايران فراهم است.

** افزايش صادرات پتروشيمي با رفع تحريم هاي بانكي و حمل و نقل
دبيركل انجمن صنفي كارفرمايان صنعت پتروشيم به تازگي از لغو كامل تحريم پوشش بيمه‌اي كشتي هاي حامل محصولات پتروشيمي ايران بزودي خبر داده است.
احمد مهدوي ابهري با بيان اينكه بيمه كشتي‌ها براي صادرات محصولات پتروشيمي هنوز با مشكل تحريم روبروست، افزود: تسهيلاتي فراهم شده تا اين مشكل برطرف شود اما نمي‌توان به طور قطع گفت كه تحريم بيمه ‌اي كشتي‌هاي حامل محصولات پتروشيمي حل شده است.
وي با بيان اينكه مراودات بانكي نيز با مشكلاتي مواجه است، ادامه داد: نمي‌توان به طور قطع گفت كاري انجام نشده اما هنوز مراودات بانكي نيز دچار مشكل هستند كه ما انتظار داريم با برطرف شدن اين مشكلات، روند صادرات محصولات پتروشيمي بهبود پيدا كند.
وي با بيان اينكه پس از اجرايي شدن برجام، برخي از شركت ‌هاي پتروشيمي موفق شدند بخشي از مطالبات خود را دريافت كنند، گفت: با مذاكراتي كه با برخي از شركت ‌هاي كره‌ جنوبي داشتيم موفق شديم نيمي از مطالبات خود را از آنها دريافت كنيم، اما بايد توجه داشت هنوز مشكلات بانكي حل نشده و ما اميدواريم كه اين روند بهبود يابد.
اقتصام**2022** 2023

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بازگشت پتروشيمي ايران به بازار اروپا و آمريكا با اجرايي شدن برجام» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-12754) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا