آغاز سرشماري قرقاول در تالش

به گزارش روز شنبه روابط عمومي اداره كل حفاظت محيط زيست گيلان به ايرنا، كوروش حيدرنژاد گفت: اين سرشماري به منظور تعيين جمعيت قرقاول در زيستگاه هاي شهرستان تالش و ارزيابي وضعيت زيستي و ديگر پارامترهاي اكولوژيكي اين گونه انجام مي شود.
وي با اشاره به اينكه سرشماري بهاره قرقاول از اواخر فروردين ماه جاري آغاز و تا هفته اول ارديبهشت در ايستگاه ها و مناطق تعيين شده ادامه دارد، افزود: بيشه زارها و درخت زارهاي واقع در منطقه پيرهرات بخش اسالم و مناطق كشاورز محله ، اشيك آغاسي و انبوه مشايخ در بخش كرگانرود و منطقه خطبه سرا ازجمله زيستگاه هاي قرقاول در شهرستان تالش مي باشد.
حيدرنژاد اضافه كرد: توسعه مناطق روستايي ، باغات و مزارع كشاورزي سبب شده است كه جمعيت قرقاول در سال هاي اخير كاهش چشمگيري داشته باشد.
وي ادامه داد: بايد نسبت به حفاظت از مناطق تخم گذاري و جوجه آوري قرقاول اقدامات جدي صورت پذيرد.
قرقاول پرنده‌اي از راسته ماكيان‌سانان است، اين پرنده به طور بومي در بيشتر نقاط آسيا و همين طور در برخ از نقاط اروپا زندگي مي‌كند كه توسط انسان ها به بسياري از كشورهاي ديگر هم وارد شده‌ است.
قرقاول پرنده‌اي است كه به خاطر داشتن دم بلند و راه رفتن باشكوهش از ساير ماكيان متمايز مي‌شود ، جنس نر و ماده اين پرنده كاملا با هم تفاوت دارند و رنگ پر آن ها برحسب زيرگونه جنس و سن تغيير مي‌كند.
زيستگاه اين پرنده در جنگل‌هاي مرطوب، بوته‌زارهاي تمشك و درختان پهن‌برگ يا خزان‌كننده‌ است كه در زير بوته‌هاي آن‌ها آشيانه مي‌كند.
قرقاول ها وابستگي زيادي به جنگل‌هاي و بوته‌زارها دارند ، آنها معمولا در جنگل ها استراحت و در نقاط باز و كم‌درخت و كشتزارها به تغذيه مي‌پردازند.
شهرستان تالش با 190 هزار نفر جمعيت در 110 كيلومتري غرب مركز استان گيلان واقع است.
7105/2007

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آغاز سرشماري قرقاول در تالش» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1277) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا