افسران مبارزه با مواد مخدر افغانستان در ايران آموزش مي بينند

به گزارش ايرنا، سردار «محمودرضا پورمنصور» روز جمعه به خبرنگار ايرنا در كابل افزود كه اين افسران براي مدت 10 روز به ايران اعزام خواهند شد و اين اعزام ها براي مبارزه موثرتر با مواد مخدر در سطح منطقه در آينده نيز ادامه خواهد يافت.
وي گفت كه 10 تن از پزشكان افغانستان نيز كه در زمينه درمان معتادان فعال هستند، با دو تن از پزشكان تاجيكستان براي آموزش هاي تخصصي در زمينه درمان معتادان به ايران اعزام مي شوند كه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشورمان مسئوليت آموزش اين پزشكان اعزامي را پذيرفته است.
سردار پور منصور افزود كه ايران و افغانستان توافق كرده اند تا در دو مقطع ديگر افسران مبارزه با مواد مخدر افغان به ايران اعزام شوند كه در دوره دوم افسران مياني و در دوره سوم افسران بلندپايه در سطج مديريت مبارزه با مواد مخدر اعزام خواهند شد.
رابط مبارزه با مواد مخدر ايران و افغانستان گفت كه تمامي آموزش هاي افسران اعزامي به ايران منحصر به آموزش هاي عملياتي در صحنه خواهد بود و تفاوت اساسي با دوره قبلي آموزش هاي «جي آي اس» دارد.
سال گذشته 10 تن از كارشناسان مبارزه با مواد مخدر افغانستان براي پشت سرگذاشتن يك دوره آموزشي در زمينه «جي آي اس» يا تجزيه و تحليل داده‌هاي ماهواره‌اي و نيز چگونگي بررسي و تحقيق از جزئيات زمين‌هاي زير كشت خشخاش، به ايران اعزام شدند.
وي گفت كه ايران با افغانستان در زمينه‌هاي مختلف مبارزه با مواد مخدر به ويژه با خانم «سلامت عظيمي» وزير مبارزه با مواد مخدر افغانستان، همكاري‌هاي نزديكي داشته اند و روند اين همكاري ها رو به تعميق و گسترش است.
پيشتر وزير مبارزه با مواد مخدر افغانستان، از همكاري‌هاي پليس ايران با افغانستان در زمينه مبارزه با مواد مخدر سپاسگزاري كرده بود و گفته بود كه ايران همواره در كنار افغانستان بوده است.»
سردار پور منصور گفت كه جمهوري اسلامي ايران قرار است اردوگاه «فنيكس» معتادان كابل را به تجهيزات ورزشي و ده ها هزار جلد كتاب تجهيز كند و بخشي از اين اقدام ها انجام شده و بخش پاياني آن به زودي انجام خواهد شد.
جمهوري اسلامي ايران و افغانستان به دنبال گسترش همكاري ها و ارتباط آنلاين در زمينه مبارزه با مواد مخدر در مرزها هستند تا بتوانند از عبور و مرور قاچاقچيان بين المللي در گذرگاه‌هاي مرزي جلوگيري كنند.
دولت وحدت ملي افغانستان در دو سال گذشته تلاش وسيعي را براي از بين بردن زمين‌هاي زير كشت خشخاش انجام داده، اما با گسترش ناامني گفته مي شود سطح زير كشت اين زمين ها بار ديگر در حال افزايش است.
جمهوري اسلامي ايران و افغانستان به تازگي توافق كرده اند تا با كمك تهران كشت بديل خشخاش را براي نمونه در استان «بادغيس» افغانستان به اجرا درآورند.
اساق*1610*1517

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افسران مبارزه با مواد مخدر افغانستان در ايران آموزش مي بينند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-12851) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا