مسئولان دولتی هم از عدم تحقق نتایج برجام به ستوه آمده‌اند

زاکانی در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران:

رئیس کمیسیون برجام گفت:برجام تاکنون ثمری برای کشور نداشته است و حتی مسئولان دولتی از عدم تحقق نتایج برجام به ستوه آمده‌اند.

زاکانی
به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛   علیرضا زاکانی رئیس کمیسیون برجام در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با تبریک میلاد امام علی(ع)  به بیان نکاتی درباره موضوع برجام پرداخت و گفت: تلاش‌های بسیار زیاد تیم‌های مذاکره کننده به ویژه اعضای مذاکره کننده دولت دهم به نتیجه رسید و برجام با شروطی مورد قبول واقع شد.

نماینده مردم تهران در ادامه اظهار داشت: برجام با شروط ده‌گانه شورای عالی امنیت ملی، 9 بند قانونی مجلس و فراتر از همه  نامه 29 مهرماه سال گذشته مقام معظم رهبری با تقدیر از موافقین، منتقدین و تأکید ویژه بر دقت در رفتار آمریکا و از یاد نبردن شیطنت‌های شیطان بزرگ در بند 3، 9 نکته را مورد تأکید قرار دادند که به نظر با توجه به این 9 بند و سایر شروط مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی برجام مورد قبول واقع شد.

رئیس کمیسیون برجام ادامه داد:  اما شرط آن انجام این شروط بود علاوه بر اینکه در پایان، نامه هدایتگر و راهگشای مقام معظم رهبری بیان شد که باید توجه کرد که رفع تحریم‌ها به خودی خود رافع مشکلات کشور نخواهد بود بلکه با توجه به اقتصاد مقاومتی و ایجاد مصونیت درون زا است که می‌توان مشکلات کشور را پشت سرگذاشت.

وی افزود: ما در برجام تعهداتی دادیم و طرف‌های مقابل هم متعهد شدند مهمترین رئوس تعهدات ما کاهش ذخایر غنی سازی بود، مواد غنی سازی شده ما باید کاهش می‌یافت طبق برجام دومین تعهد ویژه ما کاهش ظرفیت غنی سازی بود به 5 هزار و 60 دستگاه از نوع سانتریفیوژ نوع اول و سومین تعهد ویژه ما این بود که می‌بایست با همکاری فراتر از پروتکل الحاقی راه را برای بازرسی‌های آن به آن و لحظه به لحظه آژانس بازکنیم. در مقابل صحبت‌های متفاوت و متناقضی زده شد اما کلیت کار این بود که 6 کشور متعهد شدند اولا دست از تهدید ایران بردارند نه عمل، نه رفتار و نه گفتاری داشته باشند که ما به ازای او اخلال و نقض روح حاکم بر برجام صورت بگیرد.

زاکانی تصریح کرد:  نکته دوم بحث تحریم‌ها بود آن‌ها متعهد شدند که تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل را رفع کنند متعهد شدند که دستورات اجرایی رئیس جمهور آمریکا لغو گردد، متعهد شدند که دستورالعمل‌های اجرایی اتحادیه اروپا لغو بشود و تحریم‌های کنگره هم متوقف بشود این خواسته مال ما نبود تعریفی که از رفع تحریم‌ها مسئولان در مجلس و در جای جای صحبت‌هایشان مطرح می‌کردند لغو تحریم‌ها بود آنچه که مقام معظم رهبری بر آن تأکید داشتند لغو تحریم‌ها بود اما به هر حال پیام برجام آنی بود که عرض شد و این لغو نبود اما در مرحله سوم می‌بایست شرایط به سمت و سویی می‌رفت که راه برای مراودات و ارتباطات متداول اقتصادی ایران با سایر کشورها هموار می‌شد.

این خبر در حال بروز رسانی است...


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مسئولان دولتی هم از عدم تحقق نتایج برجام به ستوه آمده‌اند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( باشگاه خبرنگاران ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-13104) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : باشگاه خبرنگاران