آزمايش ايدز در چين بدون مراجعه به پزشك

به گزارش ايرنا، سال هاست كه بسياري از مردم در چين از رفتن به بيمارستان و درمانگاه براي دادن چنين آزمايش خودداري مي ورزند و همين موضوع باعث شده تا همواره آمار دقيقي از تعداد متبلايان به اين بيماري در اين كشور منتشر نشود.
بسياري از شهروندان چيني نگران آن هستند كه در صورت مثبت بودن آزمايش «اچ آي وي» آنها در مراكز درماني و بيمارستان ها، در جامعه مورد تبعيض قرار گيرند و به آنها بي احترامي شود.
به همين سبب اخيرا ابزار و وسايلي در چين توليد شده كه به راحتي قابل تهيه است و شهروندان هر زماني كه مايل باشند مي توانند آزمايش ايدز و «اچ آي وي» را بدون رفتن به بيمارستان و حتي نياز به داشتن پزشك بر روي خود انجام داده و از نتيجه آن آگاه شوند.
قرار است اين كيت ها (وسايل مربوط به آزمايش) به زودي در سطحي وسيع در اختيار مردم قرار گيرد تا آنان بتوانند علاوه بر داروخانه ها از طريق شبكه هاي خريد اينترنتي نيز آن را تهيه كنند.
مركز پيشگيري از بيماري ايدز در چين در بيانيه اي آورده است: ما سال هاست آزمايش هاي مربوط به اين بيماري و ويروس «اچ آي وي» را به طور رايگان در بيمارستان ها و درمانگاه ها انجام مي دهيم.
با اين حال اين مركز خاطر نشان كرده است كه مردم تمايل زيادي به رفتن به مراكز پزشكي نشان نمي دهند. آنها مثبت بودن نتيجه آزمايش را نوعي بي آبرويي تلقي مي كنند و نمي خواهند در جامعه مورد تبعيض قرار گيرند.
دولت چين اعلام كرده است كه در سراسر كشور بيش از 2 هزار مركز وجود دارد كه شهروندان براي آزمايش مربوطه مي توانند به آنها مراجعه كنند و اميدوار است كه اين مراكز باعث جلب مردم شوند.
آمارها نشان مي دهد كه در سال گذشته ميلادي بيش از 100 ميليون آزمايش ايدز و «اچ آي وي» در مراكز پزشكي چين انجام شده است.
بر اساس گزارش نشريه چاينا ديلي چين، بهاي اين كيت ها كه بزودي در اختيار مردم قرار مي گيرد بين چهار و نيم تا 31 دلار است.
برخي از شهروندان كيفيت اين كيت ها را مورد ترديد قرار داده اند و مي گويند پيش از اين نيز وسايل مشابهي براي آزمايش داشته اند اما نتيجه دقيقي به آنها نداده و گاهي آزمايش مثبت و گاهي نتيجه منفي بوده است.
به همين سبب پزشكان مي گويند كه نحوه استفاده دقيق از اين كيت ها بسيار اهميت دارد و داروخانه ها بايد تمام توضيحات لازم را در اختيار خريدار بگذارند تا بدانند چطور بايد از اين وسايل استفاده كنند.
اين كشور پيشتر نيز براي آگاهي بهتر از وضعيت بيماران مبتلا به ويروس «اچ آي وي»، دست به ابتكار تازه اي زده بود كه در آن «خودروهاي سيار آزمايشگاهي» براي گرفتن آزمايش در سطح شهر تردد مي كردند، در اماكن شلوغ مستقر مي شدند و حتي به در منازل مي رفتند.
اگرچه در مورد ابتلاي به ويروس ايدز اطلاعات دقيقي در چين در دست نيست اما مركز كنترل اين بيماري در اين كشور آذر ماه سال گذشته در آخرين گزارش خود اعلام كرده بود كه تا پايان ماه اكتبر سال 2015 (9 آذر)، 575 هزار چيني گرفتار «ايدز» هستند.
در گزارش اين مركز بهداشتي اعلام شده است كه در اين سال، 177 هزار نفر در اثر ابتلا به اين ويروس جان خود را از دست داده اند.
بر اساس گزارش مركز كنترل و بيماري ايدز و با توجه به آمار بدست آمده از ميزان مرگ و مير و مبتلايان به اين بيماري، مي توان ايدز را در حال حاضر به عنوان يك بيماري فراگير خفيف در كشور چين دانست.
«اچ آي وي» نوعي ويروس نقص ايمني است كه باعث عفونت سلول هاي سيستم ايمني و اختلال در عملكرد آنان مي شود. با پيشرفت عفونت، سيستم ايمني ضعيف تر مي شود و در نهايت به سندرم نقص ايمني پيشرفته (AIDS) منجر مي گردد.
10 تا 15 سال طول مي كشد تا فرد آلوده به ويروس HIV به ايدز مبتلا شود. هيچ درماني براي اين بيماري كشنده وجود ندارد و داروهاي ضد ويروسي فقط قادرند روند سرعت بيماري را كند كنند.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آزمايش ايدز در چين بدون مراجعه به پزشك» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-13129) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا