50 شهروند تركيه به اتهام همدستي با جماعت نور بازداشت شدند

به گزارش پايگاه خبري 'وطن'، پليس شهر آكساري در بخش مركزي تركيه امروز جمعه به دستور دادستان اين شهر حكم بازداشت 50 تن ديگر از هواداران جماعت نور را صادر كرد.
بازداشت شدگان امروز شامل بازرگانان، كاركنان دولت و تعدادي وكيل دادگستري هستند.
اين در حاليست كه بازرسان دولت و پليس تخلفات مالي شهرباني استانبول، روز چهارشنبه گذشته 13 هزار و 600 تن از مردم تركيه را به حمايت مالي از جماعت نور به رهبري فتح الله گولن از مخالفان سرسخت رئيس جمهور اين كشور متهم كرده بودند.
در پي بازداشت 41 تن از مديران و كاركنان بانك ' آسيا ' به دستور دادستان استانبول و سپرده شدن اداره اين بانك به دست متوليان منتخب دولت آنكارا، بازرسان دولت حسابهاي صاحبان سپرده و حواله هاي ارسال شده به حسابهاي اين بانك را مورد بررسي قرار دادند.
بر پايه اين گزارش، حدود 13 هزار و 600 نفر كه تحت عنوان 'همت' از اين طريق به جماعت نور كمك مالي كرده اند، شناسايي شدند.
دولت تركيه با عنوان اينكه جماعت نور در صدد كودتا عليه دولت بوده اند، عمليات وسيعي را براي دستگيري اعضاي اين جماعت و خشكاندن منابع مالي آن آغاز كرده است.
پيشتر اغلب دستگيرشدگان متهم به همكاري با جماعت نور در تركيه را كارمندان ارشد و افسران بلندپايه شهرباني، دادستان ها و اساتيد دانشگاه ها تشكيل مي دادند، ولي به تازگي 4 نفر از صاحبان يك شركت بزرگ و 7 نفر از كاركنان اداره بيمه نيز در اين ارتباط دستگير شدند.
اسفند ماه سال گذشته نيز در همين ارتباط، روزنامه منتقد زمان، شركت انتشاراتي فضا و خبرگزاري جيهان به دستور دادگاهي در استانبول تحت كنترل قرار گرفت و اداره اين مراكز به دست متوليان منتخب دولت آنكارا سپرده شد.
حدود سه ماه گذشته نيز 268 نفر از افسران ارشد، نويسندگان و تجار تركيه و 5 خبرنگار به همين اتهام بازداشت شدند.
جماعت نور به رهبري فتح الله گولن متحد سابق حزب حاكم عدالت و توسعه و بزرگ ترين تشكل مخالف فعلي عليه دولت اين كشور، از سوي دولت تركيه به عنوان ساختار موازي در داخل دولت داود اوغلو تلقي مي شود و دستگيري ها و تسويه هاي گسترده منتسبين به اين جماعت از دو سال پيش آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
دولت تركيه، فتح الله گولن رهبر جماعت نور مقيم آمريكا را عامل و طراح كودتا و اقدامي براي سرنگوني دولت حزب عدالت و توسعه مي داند. رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري تركيه نيز حاميان گولن را تهديدي بالقوه براي امنيت ملي اين كشور توصيف مي كند.
خاورم ** 2010**1485

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «50 شهروند تركيه به اتهام همدستي با جماعت نور بازداشت شدند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-13131) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا