جشن تقديراز دانش آموختگان زبان و ادبيات فارسي دانشگاه ملي لبنان برگزار شد

به گزارش ايرنا،اين مراسم جشن كه به ابتكار رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در لبنان و در محل اين رايزني برگزار شد،مورد استقبال گسترده دانش آموختگان زبان و ادبيات فارسي واصحاب فرهنگ و ادب در لبنان قرار گرفت.
سفيرجمهوري اسلامي ايران در لبنان در سخناني با ابراز خرسندي از اينكه زبان و ادبيات فارسي و آموزش آن در لبنان از جايگاه خوبي برخوردار شده است ، گفت كه جايگاه زبان و ادبيات عرب ريشه اي تاريخي در ايران دارد و با پيروزي انقلاب اسلامي مرحله جديدي از آن شروع شد و امروز هم از مهمترين رشته ها و دروس تحصيلي در مقاطع مختلف از جمله دانشگاه است.
فتحعلي خاطرنشان كرد كه فراگيري زبان هاي عربي و فارسي به ملت ها كمك مي كند تا با آداب ، رسوم ، خواسته ها و آرمان هاي يكديگر بيشتر آشنا شوند.
وي در بخشي ديگر از سخنان خود به « تحولات شتابان سياسي در منطقه» اشاره كرد و اظهارداشت كه جبهه مقاومت در مقابل دشمنان به ويژه استكبار جهاني و تروريسم صهيونيستي شكل گرفته و به دستاوردهاي خوبي دست يافته است.
سفير ايران در لبنان تصريح كرد: جبهه مقاومت در سايه رشادت ها ، شجاعت ها و تدابير حكيمانه توانسته است در دنياي پيچيده سياست امروز به منصه ظهور برسد.
فتحعلي با اشاره به جايگاه و نقش بلند و بسيار تاثير گذار«سيدحسن نصرالله»دبيركل حزب الله لبنان درهدايت و رهبري مقاومت كه دوست و دشمن به آن اذعان دارند، گفت: حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي با شجاعت ، اقتدار، عزت و حكمت راه و مشي حضرت امام خميني (ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران را ادامه داده اند.
وي از لبنان و ايران به عنوان دو بازيگر مهم در ميان بازيگران جبهه مقاومت ياد و تاكيد كرد: امروز مفتخرهستيم كه سايه اين تدابير و هدايت هاي حكيمانه، جبهه مقاومت با اقتدار و قدرت توانسته است در مقابل جبهه ظلم ، جهل، استكبار و تروريسم صهيونيستي و تكفيري بايستد و موفقيت هاي بزرگي را رقم بزند.
رايزن فرهنگي ايران درلبنان هم درسخناني گفت : برگزاري اين مراسم جشن چند روز بعد از سالروز ولادت سعدي شاعري پارسي گو وسخنور حكمت آموز وهمزمان با سالروز تولد شيخ بهايي دانشمند وارسته جهان اسلام و عارف برجسته را به فال نيك مي گيريم.
« محمد ابراهيم شريعتمدار» با تشريح روند جديد آموزش زبان و ادبيات فارسي در لبنان ، از تلاش هاي « عدنان السيد حسين» رئيس دانشگاه ملي و رئيسان ، استادان ايراني و لبناني و كاركنان دانشكده زبان و ادبيات دانشگاه لبنان در گسترش زبان و ادبيات فارسي در اين كشور قدرداني كرد.
وي افزود:اميدواريم با برداشتن گام هاي جديد و تلاش هاي بيشتر براي آموزش زبان و ادبيات فارسي در لبنان، شرايط بهتري براي تبادل تجربه ها و رويكردها در دو حوزه تمدني مهم ايران وعرب فراهم شود.
رايزن فرهنگي ايران خطاب به دانش آموختگان خاطرنشان كرد: تلاش هاي زيادي صورت گرفته تا انشاء الله زمينه ادامه تحصيل شما در ايران در مقطع كارشناسي ارشد فراهم شود.
در اين مراسم كه « نيك زاد منطقي» رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد لبنان هم حضور داشت، پروفسور« ويكتور الكك» از استادان برجسته ادبيات لبنان در سخناني تاكيد كرد كه « زبان فارسي ، يك زبان جهاني و فراگير است و اكنون در بسياري از كشورهاي جهان به اين زبان شيوا سخن گفته مي شود».
وي اظهارداشت: برخلاف كشورهاي ديگر كه مهد زبان هائي مهم هستند ، ايران توانسته شعراي بسياري را به عرصه فرهنگ و ادبيات جهان معرفي كند.
پروفسورالكك خاطرنشان كرد: ترويج و گسترش زبان و ادبيات فارسي دركشورهاي مختلف جهان موجب شگفتي شده است به ويژه اينكه جوانان از شعر و نثر پارسي استقبال گسترده اي مي كنند.
وي همچنين از سفارت جمهوري اسلامي ايران و رايزني فرهنگي ايران در لبنان براي حمايت از شهروندان لبناني كه خواستار فراگيري زبان و ادبيات فارسي هستند، قدرداني كرد.
« غلامرضا كافي» استاد ايراني زبان و ادبيات فارسي هم در باره روند تحصيل نخستين گروه دانش آموختگان زبان وادبيات فارسي دانشگاه ملي لبنان سخن گفت و ابراز اميدواري كرد كه هر سال در چنين روز( سالروز ولادت شيخ بهائي» شاهد برگزاري تقدير از گروه هاي ديگري از دانش آموختگان لبناني باشيم.
«زينب مقداد»از دانش آموختگان، شعري را به زبان فارسي به مناسبت ميلاد حضرت امام علي (ع) و«ايمان فرحات» دانشجوي ممتاز و نفراول اين گروه از دانش آموختگان هم مقاله اي را به زبان فارسي و در باره زبان وادبيات فارسي و تاريخ ادبيات در ايران قرائت كردند.
در پايان اين مراسم دانش آموختگان سوگندنامه خود را به طور جمعي قرائت كردند و با اهداي جوائز و لوح از آنها تقديرشد.
خاورم ** 1324

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جشن تقديراز دانش آموختگان زبان و ادبيات فارسي دانشگاه ملي لبنان برگزار شد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-13231) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا