امام جمعه بيرجند: اعتكاف نوعي عبادت براي رسيدن به كمال الهي است

حجت الاسلام و المسلمين علي رضايي بيرجندي در خطبه هاي نماز جمعه اين هفته بيرجند در مصلي المهدي(ع) اعتكاف را رزمايش معنوي براي رسيدن به كمال الهي ذكر كرد و افزود: با توجه به حضور گسترده جوانان در اين آيين معنوي مسئولان طوري برنامه ريزي كنند كه اين قشر در كانون محبت و عشق الهي قرار گيرند.
وي اضافه كرد: چنين فضاهايي سرشار از معنويت و انسانيت را بايد ترويج كرد و قدردان چنين زيباهايي باشيم.
وي به جواناني كه در اعتكاف شركت كرده اند، توصيه كرد كه با قرائت بخشي هايي از قرآن در مدت سه روزي (13، 14و 15 ماه رجب) كه معتكف هستند، دستور خدا را در زندگي خود عملياتي كنند.
مديركل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي پنجشنبه شب از شركت 18هزار و 261 نفر در آيين معنوي اعتكاف در 235 باب مسجد استان خبر داد.
حجت‌ الاسلام كاظم لطفيان افزود: تعداد معتكفان در سنجش با پارسال پنجهزار و 312 نفر افزايش دارد كه اغلب معتكفان خانم ها هستند.
خطيب جمعه بيرجند در ادامه با اشاره به شكست حمله نظامي آمريكا به ايران پنجم ارديبهشت ماه 1359در صحراي طبس بيان كرد: پنجم ارديبهشت، سالروز شكست سخت و مفتضحانه مزدوران آمريكا در حمله به ايران است كه گرفتار توفان شن و غيب الهي شدند .
وي اظهار كرد: اين روز، روز ذلت و زبوني اسكتبار جهاني است و با توجه به شكست آمريكا، صحراي طبس يك منطقه جغرافيايي نيست بلكه ميعادگاه الهي هست.
رضايي بيرجندي گفت: وقتي همه در خواب بودند، آمريكا با تمام قدرت براي آزادي گروگانهاي خود وارد فضاي ايران شد كه خوشبختانه اخلاص مومنان و متدين به كمك انقلاب شتافت و حمله دشمن را ناكام گذاشت.
امام جمعه بيرجند ادامه داد: امروز به پشتوانه آن قدرت الهي است كه در مقابل استكبار جهاني ايستاده ايم، دشمن فكر مي كند كه يك شبه موضع ما در برابر آنها تغيير پيدا خواهد كرد.
وي بيان كرد: دشمن بداند كه موضع ما در برابر استكبار عقيدتي و انديشه اي است و امكان كنار هم آمدن وجود ندارد و اگر مذاكره اي مي شود براي اثبات حقانيت جمهوري اسلامي ايران هست تا بدانند نظام و انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي جنگ طلب نيست.
وي تصريح كرد: والا، كنار هم قرار گرفتن نور و ظلمت و حق و باطل معنا و مفهوم ندارد.
قائم مقام نماينده ولي فقيه در خراسان جنوبي در ادامه با اشاره به روز شوراها با طرح پرسشي، گفت: آيا واقعا اعضاي شوراها دقيق عمل مي كنند؟
رضايي اظهار كرد: اعضا شوراهاي اسلامي ضمن تقويت نهادسازي، بايد براي مردم كار و تلاش كنند و دچار كبر و غرور نشوند و در چارچوب قانون و مقررات براي پيشبرد امور شهرها و روستاهاي خود تلاش كنند.
وي همچنين به ديدار تعدادي از جوانان با مقام معظم رهبري اشاره كرد و گفت: به فرموده رهبري دشمن در صدد تغيير هويت جوانان مسلمان هست در حاليكه جوانان اميدوار و شجاع باشند زيرا دشمن نگران الگو شدن ايران اسلامي براي جهان است.
رضايي بيان كرد: جوانان براي ترويج سبك زندگي اسلامي تلاش كنند زيرا دشمن به فرموده رهبري، ايران را تهديد به جنگ سرد مي كند در حاليكه ما امروز در جنگ نرم با دشمن هستيم.
امام جمعه بيرجند در بخشي از خطبه ها به موضوع تسليم در برابر اراده الهي اشاره كرد و گفت: انسان اعم از مسلمان و كافر چاره اي ندارد كه تسليم خدا شوند، افرادي كه از حقايق اطلاع ندارند اگر حقيقت براي آنها گفته شود، آن را مي پذيرند.
رضايي بيان كرد: به فرموده قرآن ،خيلي ها به خدا ايمان نياوردند، ايمان آنها به شرك آلوده است در حاليكه عالي ترين مقام ايمان ، تسليم به خداست.
وي يادآور شد: كساني كه تسليم محض خدا هستند به ايمان شان آسيبي نمي رسد و هر كس خود را از ديگران برتر بداند وارد مقام تسليم نمي شود.
وي تاكيد كرد: براي رسيدن به كمال الهي و تسليم شدن به خدا بايد غرور و كبر، « گل و لاي» را از روح و جسم خود دور كنيم تا به مقام تسليم برسيم .
وي در ادامه تاكيد كرد: خدا دين را براي انسانها برگزيد و تمام گرفتاري هاي امروز ما ناشي از وجود گل و لاي در روح و جسم انسان است بايد دستور خدا را اطاعت كرد تا از شاكرين درگاه الهي باشيم.
وي با بيان اينكه انسان در اطاعت از خدا بايد به درجه اي برسد كه به سوي خورشيد حق يعني خدا حركت كند، تاكيد كرد: تسليم كه يكي از مراحل عرفان اسلامي است، شامل تسليم تن، تسليم عقل و تسليم دل است كه مراد از تسليم اين است جان و روح خود را تسليم خدا كنيم.
2047/

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «امام جمعه بيرجند: اعتكاف نوعي عبادت براي رسيدن به كمال الهي است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-13318) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا