رنگي بر چهره صنعت نشر زنجان باقي نمانده است

در حالي كه اين سوي شهر در خيابان هاي مركزي شهر هر روز فروشگاه هاي لوكس و رنگانگ لباس و جواهرهاي مصنوعي و مراكز عرضه فست فودها قارچ گونه رشد مي كنند، آن سوي شهر، يك صنعت در شرايط بحراني فرو رفته و براي نجات خود از انقراض دست و پا مي زند.
نه آنكه نخواهند نفسي تازه كنند كه گرد سختي روزگار و تلخي اقتصاد بر گرده آنان نشسته و فناوري به جاي كمك، هووي دو من ادعاي صنعت نشر شده است.
اينكه پنج سال قبل دولت با دست بردن به يارانه كاغذ و حذف آن از ليست حمايت هاي صنعت نشر، وعده خريد كتاب داد، اينكه به جاي حمايت تمام اقدام هاي لازم براي دريافت مجوز نشر را به صورت الكترونيكي در اختيار همه قرار داد، اينكه هر نويسنده يا مولفي كه واسطه يا پول داشت، توانست بدون نياز به ناشر بازار نشر را در اختيار بگيرد و ناشر به سبب حفظ عزت خود، از چاپ كتاب وي عقب كشيد، همه گوشه اي از دردهايي است كه اين روزها بر رگ هاي صنعت نشر جريان يافته و روز به روز طاقت اين پير خسته را طاق مي كند.
صنعت چاپ روزهاي سختي را سپري مي كند و اين را مي توان از كركره هايي كه هر از چندگاهي يكبار به سبب ركود بازار كتاب، پايين كشيده مي شود يا برگه هاي حراجي كه بر روي لوازم يك انتشاري نصب شده است ديد و درد آن را احساس كرد.
درد اين صنعت خسته چنان آشكار است كه حتي مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان زنجان در پاسخ به اينكه چرا زنجان انتشاراتي توانمندي ندارد، مي گويد: حال ناشران اين استان خوب نيست و در وضعيت اقتصادي سختي به سر مي برد.
ناصر مقدم اضافه مي كند: هم اكنون از 20 انتشاراتي داراي مجوز در اين استان فقط شش انتشاراتي فعال هستند و فقط يك يا دو ناشر كتاب ها را در سطح ملي منتشر مي كنند.
اين سختي و رنج را مي توان به وضوح از برگه هاي قيمتي كه روي تك تك وسايل انتشاراتي زنجان زرنگار چسبيده است، احساس كرد، مسئول اين انتشاراتي علت حراج همه كالاهايش را جمع آوري نشر و سفر به شهري ديگر معرفي مي كند.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان زنجان ادامه مي دهد: اين وضعيت نا خوشايند علل مختلفي دارد كه يكي به رغبت پايين مردم براي كتابخواني بر مي گردد.
شهر زنجان سه سال قبل صاحب دو كتابفروشي بزرگ به نام هاي شهر كتاب و مركز كتاب بود و مي رفت كه سومين مركز بزرگ فروش و عرضه كتاب نيز راه اندازي شود كه بار ديگر دست شرايط اقتصادي بر اقبال مردم به كتابخواني غلبه كرد و ناني كه از سفره فكر مردم برچيده شد، كتاب بود.
كتاب فروشي مركز كتاب كه علاوه بر فروش، محلي براي نقد و بررسي كتاب هاي چاپ شده در زنجان بود، جمع آوري شد و شهر كتاب نيز فعاليت خود را در محلي كوچكتر در داخل كوچه اي محدود كرد.
اما همچنان بازار فروش كتاب هاي درسي و كمك درسي داغ است، كتاب هايي كه شايد كمك كنند تا تحصيل بهتر و ارتقاي مدرك، براي فرد زندگي و وضعيت اقتصادي بهتري را رقم بزند.
گوشه اتاق انتشاراتي نيكان كتاب پر است از كتاب هاي مختلف علمي، آشپزي، درسي و داستان كه خبر از فروش نرفتن آنها مي دهد.
مسئول انتشاراتي نيكان كتاب مي گويد: آينده اي براي اين صنعت نيست، شايد فقط دو سال ديگر اثري از صنعت نشر در زنجان وجود داشته باشد و به حتم بعد از آن منسوخ خواهد شد.
شهين رومي مي افزايد: صنعت نشر از حالت تخصصي خارج شده و با همين امكاناتي كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بر روي سايت خود قرار داده است، هر شخصي به راحتي مي تواند اقدامات لازم براي دريافت مجوز نشر را انجام دهد و ديگر نيازي به ناشر ندارد.
وي مسئوليت اصلي يك ناشر را مطالعه، ويرايش، كيفيت سنجي، دريافت مجوز و نشر يك كتاب معرفي مي كند و ادامه مي دهد: اين روزها، مولف يا نويسنده خود همه كارها را انجام و فايل تايپ شده را به ناشر براي چاپ و توزيع تحويل مي دهد، اما من اين گونه كارها را قبول نمي كنم.
رومي تاكيد مي كند: من دلال نيستم كه فقط مسئوليت چاپ و توزيع يك كتاب را به عهده بگيرم، بهتر است اين افراد مسئوليت چاپ و توزيع را نيز خود بر عهده بگيرند.
مسئول انتشارات نيكان كتاب تصريح مي كند: اين روزها كالايي كه در بازار خريدار ندارد، كتاب است و از مردمي كه كتاب نمي خوانند نبايد انتظار زيادي در هر حوزه اي داشت.
وي اضافه مي كند: دولت مي توانست به جاي آسان سازي روند دريافت مجوز، زمينه حمايت از صنعت نشر را فراهم كند، تا به دنبال آن عده اي نيز مشغول به كار شوند.
انتشارات دانش، جمع كرد، انتشارات زنجان زرنگار در حال جمع آوري است و سلاله نيز سعي مي كند تا مولف را از نشر كتاب منصرف كند، تا شايد با مواجه نشدن با بازار راكد كتاب، وي را از درد اين حوزه خبردار نسازد.
مسئول تعاوني انتشاراتي هاي استان زنجان مي گويد: همه مشكل از زماني شروع شد كه دولت تصميم به حذف يارانه كاغذ، زينك و فيلم گرفت و به ناشران وعده داد كه هزينه يارانه آنها را در قالب حمايت با خريد كتاب پرداخت مي كند، اما اينگونه نشد.
عليرضا بخشي مي افزايد: وضعيت ناخوشايند صنعت نشر نياز به توضيح ندارد، رنگي در چهره آن باقي نمانده و درد بي توجهي امانش را بريده است.
وي ادامه مي دهد: در گذشته تسهيلات بانكي به مولف يا ناشر مي دادند تا شايد به كمك آن فعالان اين صنف، سرپا بمانند و روزگار نذار خود را سپري كنند، اما اين آب باريكه نيز قطع شد.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان زنجان خبر از خريد كتاب طي سال گذشته به ارزش 700 ميليون ريال مي دهد و مسئول تعاوني انتشاراتي هاي استان زنجان مي گويد: با 700 ميليون ريال چند عنوان يا چند نسخه كتاب مي تواند خريد كه با كمك آن بتوان گرهي از مشكلات صنعت نشر باز كرد؟
به نظر نبود صنعت نشر در زنجان زماني آشكار خواهد شد كه مردم زكام فكري بگيرند و به فكر رفع مشكل برآيند.
زماني نبود كتاب در خانه ها و كيف هاي مردم احساس خواهد شد كه مردم لباس هاي كهنه افكار خود را با مطالعه مطالب فضاهاي مجازي مشاهده كنند.
صنعت نشر در اين استان نيازمند كمك است و اگر مسئولان به موقع به داد دردهاي آن نرسند، به حتم اين بيماري زماني گريبان خود آنان را خواهد گرفت.
3001/6085/1352

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رنگي بر چهره صنعت نشر زنجان باقي نمانده است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1333) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا