محقق روس تاريخ سينما:‌ سينما را فقط يك هنر نمي‌بينم

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا، سرگئي كپتروف روز جمعه در كارگاه آموزشي جشنواره بين المللي فيلم فجر در دانشكده سينما- تئاتر اظهار داشت: من تاريخ نگار سينما هستم و بيشتر ارتباط من با گذشته‌هاست؛ در حقيقت تاريخ سينما فقط يك سينما نيست، بلكه اتفاق‌هايي است كه در گذشته رخ داده و جذابيت‌هاي خاصي دارد.
وي با تاكيد بر اينكه در تاريخ سينما فيلم‌هايي وجود دارند كه گم شده‌اند، عنوان كرد: من درباره اين فيلم‌ها تحقيق مي‌كنم و نكته‌هاي جالبي را هم در اين مسير پيدا كردم، همچنين اظهارنظرهاي جالبي را درباره برخي فيلم‌هاي مشهور تاريخ سينماي جهان پيدا كردم.
اين محقق با اشاره به اينكه در سال‌هايي شركت‌هاي آمريكايي در شوروي دفتر داشتند و تا مدت‌ها فيلم‌هايي را مي‌ساختند، ادامه داد: اين موضوع 80 سال ادامه داشت تا اينكه در دوران جنگ سرد اين روابط قطع مي‌شود و جماهير شوروي در مسيري قرار مي‌گيرد كه خودش فعاليت‌هايي را آغاز كند.
كاپتروف در ادامه گفت: يكي از بزرگ‌ترين مشكلاتي كه در زمينه تحقيق درباره تاريخ سينماي ايران با آن روبرو هستم، اين است كه زبان فارسي را نمي‌دانم، اما محققان فارسي زباني هستند كه مي‌خواهند در اين زمينه كار كنند و اميدوارم هنرجوياني كه اينجا هستند سريع‌تر كار كنند تا بتوانند با نشر دادن حتي يك مقاله تحولي را ايجاد كنند.
بر اساس اين گزارش، كارگاه آموزشي سرگئي كاپتروف صبح امروز (جمعه سوم ارديبهشت‌ماه) برگزار شد. كاپتروف از مستندسازان و محققان روسيه با حضور در اين دانشكده درباره اهميت تاريخ سينما و مطالعات تاريخي صحبت كرد.
اين مستندساز كه سال‌ها به عنوان مترجم و خبرنگار فعاليت كرده است، تحصيلاتش را در زمينه سينما در آمريكا ادامه داد و بعد از آن تحقيقاتي را در زمينه تاريخ سينماي روسيه آغاز كرد. او مدت زمان زيادي را به تحقيق در زمينه سينماي آمريكا و شوروي در زمان جنگ سرد پرداخته است.
دومين دوره جشنواره جهاني فيلم فجر از اول تا ششم ارديبهشت در پرديس سينمايي چارسو در دو بخش رقابتي و چهار بخش غيررقابتي برگزار مي شود.
بخش رقابتي يا همان مسابقه آن به نام «سينماي سعادت» (مسابقه بين الملل) با 12 فيلم خارجي و 3 فيلم ايراني و بخش «پانوراما» (كشورهاي آسيايي و جلوه گاه شرق) با 12 فيلم خارجي و 3 فيلم ايراني ميزبان علاقه مندان است. در مجموع 21 فيلم خارجي و 5 فيلم ايراني در اين بخش ها به نمايش در مي آيد.
در فضاي غيررقابتي جشنواره نيز چهار بخش تدارك ديده شده است كه از جمله آن «جام جهان نما» با 10 فيلم خارجي، «نمايش هاي ويژه مستند»، «مرورها و بزرگداشت ها» با شش فيلم از سينماي فرانسه و «دارالفنون» كه برنامه هاي دانشجويي، كلاسي هاي درس اساتيد، كارگاه آموزشي و هم انديشي است.
اصغر فرهادي، مجيد برزگر، فرزاد موتمن، مهران كاشي و محمود كلاري از جمله اساتيد بخش دارالفنون هستند؛ هم زمان با اين فيلم ها بازار فيلم نيز در پرديس چارسو با حضور شركت هاي فيلم سازي و پخش كننده هاي ايراني و خارجي برقرار است.
فراهنگ **9187**9157** 3053

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «محقق روس تاريخ سينما:‌ سينما را فقط يك هنر نمي‌بينم» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-13353) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا