هواي آلوده به مالزي بازگشت

به گزارش ايرنا، شاخص كيفيت هواي بخشي از مناطق مالزي به شرايط ناسالم رسيده است و براساس شاخص ها ميزان آلودگي بين صفر تا 50 خوب، 51 تا 100 متوسط، 110 تا 200 ناسالم، 201 تا 300 خيلي ناسالم، 301 تا 500 خطرناك و شاخص بيش از 500 شرايط اضطراري است.
اگرچه بخش هايي از مالزي طي روزهايي از سال شاهد هواي آلوده است و رهبران منطقه جنوب شرقي آسيا به ويژه كشورهاي مالزي، سنگاپور و اندونزي نيز نتوانسته اند راهكاري براي اين بحران منطقه اي بيابند، اما بيشترين ميزان آلودگي هوا در اين كشور مربوط به ماه سپتامبر سال 1997 است كه شاخص آلودگي در شهر 'كوچينگ' مركز ايالت 'ساراوك' از مرز 830 عبور كرد.
هواي آلوده در منطقه جنوب شرق آسيا هر سال از ماه آوريل (فروردين) شروع مي شود و به مدت دو تا سه ماه اراده سياسي رهبران اين كشور را براي حل يك بحران منطقه اي به چالش مي كشد و تاكنون نيز تاثيرگذاري اين اراده سياسي به نتيجه خاصي منتهي نشده است.
نخست وزير مالزي روز جمعه در حساب كاربري توئيتر خود نوشت: متوجه شدم كه دود و غبار به چند منطقه بازگشته است. اميدوارم همه مراقب باشند، به ويژه كساني كه كار مي كنند و نياز است در فضاي آزاد باشند. ماسك بزنيد.
وي همچنين نوشت: فعاليت هاي فيزيكي در فضاي باز به ويژه براي سالمندان و كودكان، بايد در مناطق آلوده كاهش يابد.
تارنماي وزارت محيط زيست مالزي نيز روز جمعه شاخص كيفيت هواي چهار منطقه از جمله بندر 'كلانگ'، ايالت 'سلانگور'، 'ميري' و 'ساراواك را غيرسالم اعلام كرد. شاخص آلودگي اين مناطق بين 105 تا 146 گزارش شده است.
'وان جنيدي تونكو جعفر' وزير محيط زيست مالزي شب گذشته دليل آلودگي هاي فعلي را آتش سوزي در برخي از نقاط مالزي اعلام كرد.
ايستگاه هاي سنجش شاخص آلودگي هوا در كوالالامپور، پايتخت مالزي نيز نشان مي دهد هواي اين شهر با شاخص 108 در شرايط ناسالم قرار گرفته است.
هواي ناسالم علاوه بر اين كه به طور مستقيم تهديدي براي سلامت افراد جامعه به ويژه گردشگران خارجي محسوب مي شود، از سويي فعاليت هاي مختلف صنعتي، حمل و نقل، آموزشي، تجاري، ساخت و ساز و گردشگري مالزي را تحت تاثير قرار مي دهد.
مردم منطقه جنوب شرق آسيا طي چند روز گذشته با تاثيرپذيرفتن منطقه از پديده آب وهوايي ال نينو از يك سو با گرم تر شدن هوا و از سوي ديگر مشكل كم آبي مواجه شده اند كه علاوه بر زندگي روزمره آنها، فعاليت هاي مختلف از جمله كشاورزي را تحت تاثير قرار داده است.
آتش سوزي هاي عمدي مزارع پالم و جنگل هاي اندونزي به وسيله كشاورزان طي سال گذشته نيز وضعيت هواي كشورهاي اندونزي، مالزي، سنگاپور، برونئي و جنوب تايلند را تحت تاثير شديد قرار داد.
بر اثر آلودگي هواي اين منطقه در سال گذشته سلامت بيش از 20 ميليون نفر تحت تاثير قرار گرفت كه از اين تعداد دستكم 120 هزار نفر به مراكز درماني مراجعه كردند.
آساق**241**1611

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هواي آلوده به مالزي بازگشت» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-13356) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا