رسانه كره‌اي: عربستان با كشاندن سياست به نفت در پي مقاصد خاص است

به گزارش ايرنا، «هرالد» در گزارش خود مي نويسد: عربستان در واقع بيش از آنكه در انديشه اجراي يك برنامه مدون در امور نفتي باشد، مي كوشد تا سياست هاي مورد نظر خود را در اين باره اجرا كند.
روزنامه كره اي نوشته است كه عربستان در اجلاس اخير نفتي در قطر نشان داد كه در زمينه مسائل نفتي برنامه ريزي هاي سياسي دارد و موضوعات اقتصادي را به هيچ وجه مورد توجه قرار نداده است.
نشريه از قول بسياري از تحليلگران آورده است كه اقدامات عربستان و سياست هاي اين كشور تقريبا باعث شد كه هيچ قرارداد و توافقي در اين اجلاس بدست نيايد.
رسانه كره اي در بخشي از گزارش خود آورده است كه عربستان در اجلاس قطر بيش از آنكه به مسائل فني و اقتصادي توجه نشان دهد در اين انديشه بود كه چطور بايد ايران را مهار كند و چطور بايد با اين كشور رويارويي داشته باشد.
«آمريتا سان» از تحليلگران امور نفت در موسسه لندن به روزنامه كره اي گفت: روشهاي نفتي عربستان سعودي كاملا سياست زده است و اين موضوعي است كه بايد آن را قبول كنيم.
تحليلگران تصريح مي كنند كه عربستان در قطر در واقع روسيه را به شدت تحت فشار گذاشته كه بايد بين حمايت از ايران و بهاي بالاي نفت يكي را انتخاب كند.
نشريه در ادامه آورده است: ظاهرا عربستان در انديشه اجراي گونه اي از برنامه هاي سياسي است كه در اين راستا به اذعان مقام هاي آن كشور بهاي نفت تاثيرگذار نيست و اين بها چه 30 دلار باشد و چه 70 دلار براي رياض تفاوتي ندارد و آنها تاكيد دارند با هر بهايي برنامه هايشان عملي خواهد شد.
در اين گزارش آمده است كه بهاي نفت از بشكه اي 100 دلار در برخي از ماه هاي اخير تا 26 دلار هم كاهش يافته است اما عربستان از سياست بازي هاي خود دست برنداشته است.
«ياسر الغنيدي» از تحليلگران نفت از شركت «گلوبال ميدلي» به اين روزنامه كره اي گفت: آنچه در قطر مشاهده شد سياست محض بود.
«جيسون بوردوف» رئيس مركز سياست انرژي دانشگاه كلمبيا تصريح كرد كه در قطر اين عربستاني ها بودند كه فقط براي اينكه نشان دهند تا چه اندازه از لحاظ ژيوپلتيك با ايران در مناقشه هستند از هر معامله و توافقي جلوگيري به عمل آوردند و اين عين سياست زدگي است.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رسانه كره‌اي: عربستان با كشاندن سياست به نفت در پي مقاصد خاص است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-13673) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا