خرید آمریکا در بازار هسته ای ایران/ «مسیر همکاری‌های دیگر باز می شود»

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، مجله آمریکایی "ساینس مگزین" (Science Magazine) با انتشار گزارشی در پایگاه اینترنتی خود به برنامه آمریکا برای خرید آب سنگین از ایران پرداخته است.


در این گزارش آمده است: «آمریکا به خرید از بازار هسته ای ایران رفته و آب سنگین برای مقاصد علمی خریداری خواهد کرد.»


این گزارش در پی خبر امروز روزنامه وال استریت ژورنال (WSJ) منتشر شده است که مدعی شده دولت اوباما در راستای تضمین اجرای توافق هسته ای با ایران، قصد دارد 32 تن اب سنگین از ایران خریداری کند. این روزنامه با استناد به اظهارات یک مقام آمریکایی مدعی شد "این اقدام از آن رو صورت می‌گیرد که وزارت انرژی آمریکا نگران است ایران نتواند به سرعت ذخایر اب سنگین خود را کاهش دهد" و نوشت: « بر اساس توافق هسته‌ای ایران و 1+5، ایران متعهد شده است که ذخایر آب سنگین خود را طی سال‌های اولیه در سطح کمتر از 130 تن نگهداری کند و در سال‌های بعد نیز اجازه ندهد این ذخایر به بیش از 90 تن برسد. مقامات آمریکایی می‌گویند که ایران برای یافتن مشتری جهت فروش ذخایر آب سنگینش دچار مشکل شده و این خطر وجود دارد که ذخایر آب سنگین این کشور به بیش از سطح تعیین شده در توافق افزایش یابد. آمریکا امیدوار است که خرید این ذخایر از ایران به دیگر کشورها برای خرید آب سنگین از ایران اطمینان بخشد.»

مجله ساینس با اشاره به این موضوع می نویسد: «تا همین چند ماه پیش، برنامه هسته ای ایران بسیار بد نام بود؛ اما اکنون ایران یک ماده استراتژیک هسته ای را برای وزارت انرژی آمریکا تامین می کند. وزارت انرژی آمریکا برای خرید 32 تن آب سنگین از سازمان انرژی اتمی ایران، با ایران به توافق رسیده است. در همین راستا آمریکا نمونه ای از آب سنگین ایران را مورد آزمایش قرار داده و کیفیت مطلوب آن مورد تایید قرار گرفته است.»


در ادامه این گزارش آمده است: «خرید آب سنگین می تواند مقدمه ای برای همکاری های دیگر با ایران باشد و درها را به سوی همکاری های بیشتر بگشاید. وزیر انرژی آمریکا اعلام کرده است که پس از نهایی شدن این قرار داد، وزارت انرژی آمریکا می تواند به فکر دیگر حیطه ها برای همکاری با ایران باشد.»

506


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خرید آمریکا در بازار هسته ای ایران/ «مسیر همکاری‌های دیگر باز می شود»» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( جام نیوز ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-13686) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : جام نیوز