اوباما: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به اقتصاد این کشور ضربه می زند

اوباما و کامرون در کنفرانس خبری مشترک درباره مزایای روابط این دو کشور و دیگر موضوعات صحبت کردند.

باراک اوباما این سخنان را در کنفرانس خبری مشترک با دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس در لندن بیان کرد.

اوباما همچنین گفت بهترین گزینه ممکن برای انگلیس ادامه عضویت در اتحادیه اروپاست. او هشدار داد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا قدرت این کشور را کاهش داده و به روابط تجاری و ایجاد فرصت‌های شغلی در این کشور ضربه می زند.

اوباما از شهروندان انگلیسی خواست تا به ادامه حضور کشورشان در این اتحادیه رای دهند. وی در ادامه گفت امضای قرارداد تجاری با انگلیس ممکن است سالها به طول انجامد.

اوباما همچنین گفت ادامه عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا این کشور را به «بزرگترین بازیگر» در عرصه دنیا تبدیل می کند و «روابط ویژه»اش را با امریکا تقویت می کند.

وی گفت : «امریکا می‌خواهد نفوذ انگلیس از جمله در درون اروپا گسترش یابد.»

اوباما در واکنش به برخی از انتقادات درباره مداخله وی درباره همه پرسی بر سر ادامه عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا گفت: « اجازه دهید به صراحت بگویم که تصمیم گیری در این باره به عهده رای دهندگان انگلیسی است و آن‌ها باید درباره خودشان تصمیم بگیرند.»

وی در عین حال یادآور شد : «به عنوان بخشی از روابط ویژه مان باید بگویم نتیجه این تصمیم به شدت با منافع امریکا ارتباط دارد چون این موضوع بر رفاه ما نیز تاثیر می گذارد.»

برخی از مقامات انگلیسی از جمله بوریس جانسون ، شهردار لندن و همچنین برخی از مدافعان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا از مداخله اوباما در همه پرسی انگلیس انتقاد کرده اند.

نخست وزیر انگلیس نیز در این کنفرانس مطبوعاتی گفت توافق تجاری میان امریکا و اتحادیه اروپا می تواند میلیاردها دلار به اقتصادهای دو طرف کمک کند.

کامرون نیز گفت عضویت داشتن در اتحادیه اروپا «روابط ویژه» با امریکا را تقویت می کند.

کامرون همچنین با اشاره به همه پرسی درباره ادامه عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا گفت: « این انتخاب ماست و نه هیچکس دیگر؛ اما زمانی که تصمیم می گیریم عاقلانه است که به آنچه دوستانمان می گویند، گوش دهیم.»


اوباما همچنین با اشاره به روی کار آمدن دولت جدید در لیبی، تاکید کرد امریکا هیچ برنامه ای برای استقرار نیروی زمینی در این کشور افریقایی ندارد.

اوباما همچنین گفت از نقض آتش بس در سوریه نگران است.

همه پرسی درباره ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا یا خروج آن از این اتحادیه در 3 تیر 1395 (23 ژوئن) برگزار می‌شود.

انتهای پیام/


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اوباما: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به اقتصاد این کشور ضربه می زند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( باشگاه خبرنگاران ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-13953) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : باشگاه خبرنگاران