شش نکته درباره دیدارهای مقامات اروپایی با مقام‌معظم‌رهبری‌

همچنین از نگاه رهبری سیاست اعلامی دولت مجارستان در «نگاه به آسیا» سیاستی درست است و می‌تواند منشأ افزایش همکاری‌ها باشد؛ ایشان در دیدار سه شنبه با نخست وزیر ایتالیا، نگاه ایران به این کشور را از جهت مستقل بودن آن در مقابل آمریکا، مثبت دانستند. 

ـ

وجود اراده های مستقل از آمریکا در بین کشورهای اروپایی نشان دهنده صورت بندی جدید قدرت در عرصه بین الملل است که طی آن بخشی از کشورها خود را از سایه سیاست های آمریکا رهانیده اند. این موضوع در ارتباط با اروپا که بعد از جنگ جهانی دوم، تحت حمایت طرح اقتصادی آمریکا با عنوان طرح مارشال، قرار گرفت و بنابراین سیاست کشورهای اروپایی معطوف به نظر واشنگتن شد، از اهیمت زیادی برخوردار است، چرا که غرب را از یکپارچگی همسو با آمریکا، خارج می سازد.

ـ

در دیگر نقاط دنیا، یعنی در حوزه شرق، ظهور قدرت هایی همچون چین، روسیه و هند نیز یکجانبه گرایی آمریکا را به بن بست کشانده است. در این وضعیت عرصه برای مانور سیاست خارجی ایران بیش از گذشته فراهم است و موضوع تعامل با آمریکا جهت حل مشکلات رنگ می بازد. در واقع در شرایطی که بخشی از کشورهای اروپایی سعی دارند خود را از سیطره آمریکا رها کنند، و از طرفی از زمینه مناسب اقتصادی و فنی برای همکاری با ایران برخودارند و همچنین سابقه و ذهنیت منفی در نزد مردم ایران ندارند و رابطه با ایران را در چارچوب یک تعامل دوستانه دنبال می کنند، موضوع تعامل با آمریکا یک عقب روی بسیار بزرگ و ناشیانه است.

ـ

ـ

۴- اتحادیه اروپا در وضعیت کنونی از انسجام دهه های قبل برخودار نیست و هر از چندی موضوع خروج انگلیس از این اتحادیه و نیز اختلافات فرانسه و آلمان، واگرایی درون اتحادیه را بیشتر می کند و بر دامنه مشکلات آن می افزاید. این واگرایی، پیچیدگی های اقتصادی و مشکلات تابع آن همواره در رسانه های اروپایی مطرح می شود.

ـ

نخست وزیر یونان در دیدار سال قبل با رهبری از مشکلات و پیچیدگی ها درون اروپا گفت و او که به سیاست های اقتصادی اتحادیه معترض است، از ضرورت تغییر در ترکیب قوای این اتحادیه سخن گفت. مشکلات اتحادیه اروپا که بیشتر علت اقتصادی دارد، توجه برخی از کشورهای عضو را به رابطه بیشتر با ایران بر می انگیزد و ایران نیز از این موضوع استقبال می کند. سخنان رهبری در دیدار سه شنبه با نخست وزیر ایتالیا در همین جهت است.

ـ

ـ

۵- در تمامی دیدارهای رهبری با مقامات اروپا، مسائل فرهنگی و دینی، بخشی از گفتگو ها را تشکیل می دهد. در این دیدارها سعی رهبری بر این است که تصویر ایران هراسی و اسلام هراسی که برخی رسانه های غربی در اروپا و سطح دنیا منتشر می کنند را اصلاح کنند و وجهه واقعی ایران و اسلام را معرفی نمایند و به ویژه بر گفتگوی میان ادیان، اسلام و مسیحیت، نیز تأکید زیادی داشته اند.

ـ

مقامات اروپایی که با رهبری نیز دیدار کرده اند، درک قابل توجهی از این موضوعات دارند و حتی نخست وزیر مجارستان، «ویکتور اوربان»، در دیدار سال قبل با رهبری، سخنان مهمی را در این باره گفت. وی تصریح کرد: مبنا قرار گرفتن «توسعه»، معیارهای گذشته‌ی غرب را در حوزه‌های اخلاق، سیاست و دین در معرض فروپاشی قرار داده و شرایط سخت و حساسی را ایجاد کرده است.

ـ

نخست‌وزیر مجارستان مشکلاتی نظیر «کاهش جمعیت»، «از دست رفتن ارزش خانواده و تشویق به تشکیل خانواده‌های ناسالم»، «بحران‌های پی‌درپی اقتصادی»، «تضعیف توان امنیتی و دفاعی» و «حضور تروریست‌ها» را از مسائل فراروی اروپا در شرایط کنونی خواند و گفت: این بحران‌ها غرب را وادار کرده است که رویکرد و نگاه خود را به شرق نزدیک کند تا با یافتن ارزش‌های معنوی بتواند به راه‌حل‌هایی دست یابد.

ـ

javanenghelabi-agha-majarestanـ

 در جهت نزدیکی دیدگاه های فرهنگی جمهوری اسلامی به برخی مقامات اروپا، سخنان نخست‌وزیر ایتالیا، در دیدار روز سه شنبه با رهبری نیز قابل توجه است.

ـ

«متئو رنتزی» با ابراز تأسف از تخریب وجهه‌ی اسلام به بهانه‌ی تروریسم، گفت: امروز وقتی اقدامی تروریستی در اروپا انجام می‌شود، بعضی مسئولین به‌جای محکوم کردن تروریسم، اسلام را محکوم می‌کنند و مثلاً نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در تبلیغات خود ادعا می‌کند مقصر مسئله‌ی تروریسم، اسلام است!

ـ

آقای رنتزی، کار فرهنگی را بخش دیگری از مبارزه با تروریسم دانست و افزود: ما باید نشان دهیم که ادیان در پی صلح، گفت‌وگو و همزیستی مسالمت‌آمیز بشر هستند و اقتدار و نقش جنابعالی به‌عنوان رهبر عالی جهان اسلام در ترویج این نگاه، بسیار حائز اهمیت است.

ـ

این مواضع نشان می دهد که هرچند سیطره رسانه های تابع صهیونیسم و آمریکا، سبب تصویر منفی از ایران در اروپا شده است، اما این سیطره در حال شکستن است و نخبگان اروپایی که ایران را عامل صلح و ثبات در منطقه می دانند، کم نیستند و با کمک کردن به ارائه تصویر واقعی از ایران و جمهوری اسلامی، می توان ایران هراسی و اسلام هراسی را به شکست کشانید. 

ـ

ـ

۶- در رابطه با اروپا، بیش از آن که از منظری سیاسی به موضوع نگاه کرد باید به واقعیت ها توجه کرد. این که بخشی از کشورهای اروپایی دنباله رو آمریکا هستند یک واقیعت است که البته چون واقعیت تازه ای نیست، توجه کمتری را می طلبد.

ـ

واقعیت مهم و جالب توجه است این که برخی از کشورهای مهم اروپا که از سطح اقتصادی و فنی مناسبی برخوردارند، نمی خواهند تحت اراده و سیطره آمریکا باشند و این روند در حال افزایش است، بنابراین ضرورتی ندارد که همه نگاه ها به آن بخش از کشورهای اروپایی تابع آمریکا، یعنی فرانسه، انگلیس و تا حدی آلمان معطوف شود.

ـ

هرچند سطح اقتصادی و فنی کشورهای دسته اول از این سه پائین تر است، اما برای کشور در حال توسعه ای همچون ایران، همان سطح از تکنولوژی کشورهای گروه اول، چون همراه با مقاصد سیاسی نیست، می تواند به رشد فناوری داخلی و توسعه اقتصادی کمک کند؛ کمکی که زمینه استمرار و به دور از چالش های سیاسی را دارد؛ چنین روابط مستمر و خالی از چالش های سیاسی، عامل مهمی در توسعه خود بنیاد و رشد فناوری داخلی  و نیز کمک به اقتصاد مقاومتی است.

ـ

در این زمینه محمد رازی، رایزن اقتصادی ایران در ایتالیا بر واردات تکنولوژی و ماشین‌آلات مدرن از ایتالیا در جهت بالا بردن کیفیت تولید در کشور تأکید کرد و به واردات تکنولوژی از دیگر کشورها نیز اشاره کرد. در واقع در روابط اقتصادی خارجی آنچه به اقتصاد مقاومتی کمک می کند، واردات تکنولوژی است و کشورهای خارج از سیطره آمریکا، آمادگی بیشتری برای این کار دارند، هرچند فناوری آنان از سطح بسیار بالایی برخوردار نیست، اما تناسب بیشتری با وضعیت اقتصادی ایران دارد.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شش نکته درباره دیدارهای مقامات اروپایی با مقام‌معظم‌رهبری‌» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( جوان انقلابی ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-13973) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : جوان انقلابی