رياض؛ پاشنه آشيل سازمان همكاري اسلامي

در اين مطلب مي خوانيم: نقش مخرب عربستان و قرار گرفتن دبيرخانه سازمان همكاري اسلامي در جده و اعمال نفوذ سنتي مقامات رياض در اين سازمان همواره پاشنه آشيلي بوده كه مانع اثرگذاري و نقش‌آفريني سازمان همكاري‌ اسلامي در معادلات منطقه‌اي و جهاني شده است؛ چنان كه از سال 2011 كه بسياري از كشورهاي عضو اين سازمان دستخوش تحولات بوده يا از رويارويي مستقيم با گروه‌هاي تروريستي رنج مي‌برند، سازمان همكاري اسلامي غايب بزرگ بوده است.
دليل كمرنگ بودن سازمان همكاري اسلامي با 57 كشور عضو در مديريت مسائل جهان اسلام، ورود مستقيم برخي اعضا نظير عربستان و تركيه در اين تحولات بوده است. تجاوز نظامي عربستان به يمن، دخالت‌هاي آشكار و نهان در بحرين، حمايت از گروه‌‌هاي تروريستي در سوريه و خوش رقصي و عدم واكنش نسبت به اقدامات رژيم اسرائيل عليه مردمان فلسطين و لبنان، تنها نمونه‌هايي از اقدامات اين كشور است كه مقر سازمان همكاري اسلامي در آن قرار دارد.
با چنين پيشينه‌اي مقامات رياض با هدف انحراف توجه افكار عمومي دنياي اسلام كوشيدند از فرصت نشست استانبول براي تكميل سناريوي ايران‌هراسي بهره گرفته، همچون نشست‌هاي شوراي همكاري خليج‌فارس و اتحاديه عرب بندهايي را بر ضد ايران در بيانيه پاياني تصويب كنند.
عدم حضور عبدالفتاح السيسي، رئيس‌جمهور مصر در نشست استانبول و كينه‌ وي با اردوغان بر سر مرسي از يك‌سو و دست برتر دولت سوريه در مصاف با تروريست‌‌ها در ماه‌هاي اخير كه به مفهوم برتري ايران در تحولات منطقه‌اي نسبت به عربستان و تركيه است،‌ از سوي ديگر باعث شد رياض به‌رغم حضور ملك‌سلمان در نشست استانبول نتواند آن‌گونه كه مطلوبش بود، به اهداف موردنظرش دست يابد. هرچند با حمايت برخي اعضا توانست بندهايي را بر ضد ايران و حزب‌الله در بيانيه پاياني نشست استانبول بگنجاند، بندهايي كه نه‌تنها مرهمي بر شكست‌هاي عربستان و دوستانش در يمن و سوريه نخواهد بود كه عملا مايه رسوايي و تاسف افكار عمومي دنياي اسلام از مسير غلطي است كه مقامات رياض در پيش گرفته و همچنان بر استمرار آن اصرار دارند.
آنچه جهان اسلام انتظار دارد ضرورت تمركز توجه سازمان همكاري اسلامي به خطر روز افزون تروريسم در كشورهاي عضو اين سازمان همچون سوريه، عراق، ليبي، نيجريه، يمن، سومالي و بهره‌گيري اسرائيل از اين فرصت است كه متاسفانه به نظر مي‌رسد با توجه به سياست‌هاي عربستان ميزبان دبيرخانه سازمان و تركيه كه رياست دوره‌اي سازمان را براي سه سال عهده‌دار شده است، اين موارد همچنان مورد غفلت واقع شده و توجه به آنها صرفا در حد تنظيم بندهايي پرطمطراق روي كاغذ باقي بماند و نتيجه‌ عملي آن را، مسلمانان در كشورهايي كه قرباني تروريسم مولود مثلث عبري، عربي و غربي هستند شاهد نباشند.
*منبع: روزنامه جام جم، 28 فروردين 1395
**گروه اطلاع رساني**9165**9131

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رياض؛ پاشنه آشيل سازمان همكاري اسلامي» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1400) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا