منتقدان صدا و سیما لزوما داعشی نیستند

وبلاگ > موسوی، سیدعبدالجواد - صدا و سیما این روزها از تریبون روزنامه ای که در اختیار دارد حسابی مشغول دفاع از خود و حمله به منتقدان است. گاهی این حملات بسیار تند و بی پرواست و از ظواهر امر چنین برمی آید که حضرات تصمیم گرفته اند منتقدان را از دم تیغ بگذرانند و با تمام قوا از کارنامه خود دفاع کنند. حق هر رسانه ای است که از عملکرد کارکنانش دفاع کند. کاملا طبیعی است.

بخشی از واکنش های تندِ صدا و سیمایی ها را می توان درک کرد. منتقدان هیچ وقت به صدا و سیما روی خوش نشان نداده اند و در این سال ها هم بیش تر از پیش تند و صریح شده اند. آن هایی که با صدا و سیما همکاری می کنند و در معرض این حملات قرار می گیرند توقع دارند که بالادستی ها از آن ها دفاع کنند. اما بد سلیقگی صدا و سیمایی ها در دفاع از خودشان نه تنها به کمکِ برنامه سازان نیامده بلکه گواهی شده بر این مدعا که خانه از پای بست ویران است. کاریکاتورهایِ سخیف به همراه شوخی های بی نمک و سطحی و عصبانی نشان می دهد که فقدانِ زیبایی شناسی در آن سازمان عریض و طویل، موضوعی است کاملا جدی. مشکل بزرگ دوستان ما در صدا و سیما موضعی است که خود را در آن قرار داده اند. دوستان گمان می برند نماینده تام و تمام حق و حقیقتند و همه منتقدان آن ها غرض ورزانِ قلم به مزدی هستند که برای تضعیف جبهه حق تلاش می کنند و به همین دلیل است که به راحتی کسانی را که به کپی کاری تلویزیونی ها معترضند داعش خطاب می کنند. کافی است دوستانِ تلویزیونی ما اندکی از این خودحقیقت پنداری فاصله بگیرند تا بتوانند سخن منصفانه را از داوری مغرضانه تمیز دهند. همین روزها نامه ای منتشر شده است از مدیر شبکه مستند خطاب به آقای ضرغامی. ظاهرا آقای ضرغامی در یک گفت و گوی مطبوعاتی گله مندی خود را از تعطیلی چند شبکه اعلام کرده بود. مدیر محترم شبکه مستند با ارائه مستنداتی در پاسخ به ایشان گفته اند نه تنها تعطیلی آن شبکه های بدون بیننده به نفعِ تلویزیون بوده بلکه مانعِ تلف شدن هزینه های کلانی شده. خب، بیهوده بودن آن شبکه ها را بارها و بارها منتقدان فریاد زده بودند. آیا در آن زمان گوشی برای شنیدن یافت می شد؟ آیا همان زمان آقای ضرغامی و دوستانشان حاضر بودند فقط چند دقیقه به سخنِ منتقدانِ دلسوز گوش فرا دهند؟

سریال معمای شاه که قرار بود روزی روزگاری سندِ افتخارِ آقای ضرغامی باشد امروز بینندگانی به مراتب کم تر از یک سریالِ توزیع شده در شبکه خانگی دارد. آیا آقای ضرغامی حاضر بود برای کلید زدن پروژه عظیمی همانندِ سریالِ معمای شاه با چند منتقدِ درست و درمان مشورت کند؟ روی سخنم با آقای ضرغامی نیست. اتفاقا می خواهم به مدیر محترم شبکه مستند که امروز در مقام منتقدِ آقای ضرغامی قرار گرفته اند و تلویحا سریال معمای شاه را مورد تفقد قرار داده اند بگویم: برادر محترم! شما که امروز سخنِ چند سالِ پیش منتقدان را تحریر کرده اید خود چه مقدار به سخن منتقدان اهمیت می دهید؟ آیا دوستان شما با داعش خواندن کسانی که معترض کپی کاری در صدا و سیما هستند می توانند گره ای از کار فروبسته صدا و سیما بگشایند؟ انتقاد شما به جناب ضرغامی کاملا درست و بجا، اما هرکسی پنج روز نوبت اوست. نوبت آقای ضرغامی مدت هاست که به سر آمده و خیلی وقت است که از ایشان جز فعالیت های اینستاگرامی فعالیت قابل ملاحظه ای مشهود نشده، اگر حرفِ حساب در چنته دارید- که به نظر می رسد دارید- با صاحبانِ قدرت در میان بگذارید. با آن ها که صدا و سیما را تریبون عقده گشایی های سیاسی کرده اند. با آن ها که مردم را نسبت به رسانه ای که می توانست رسانه ملی آن ها باشد بی اعتماد کرده اند. با آن ها که رادیو و تلویزیون را جولانگاه آدم های میانمایه و بی فکر و ذکر کرده اند. همه گناهان را که نمی توان به گردن ضرغامی انداخت. اگر هم به دلیل جایگاهی که در آن قرار گرفته اید نمی توانید با فرادستانتان تلخ و صریح سخن بگویید لااقل از آن ها بخواهید تا گوش هایشان را برای شنیدن سخن منتقدان باز بگذارند. تا خدای ناکرده چند سال بعد مجبور نشوند همین حرف های امروز منتقدان را از زبان یک مدیر دیگر بشنوند.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «منتقدان صدا و سیما لزوما داعشی نیستند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( خبر آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-14197) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : خبر آنلاین