برداشت باقلا و گوجه سبز از مزارع و باغ هاي سرپل ذهاب

پورمراد جاني روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: پيش بيني مي شود با ميانگين برداشت 13 تن باقلا در هر هكتار در مجموع هفت هزار و 150 تن محصول از مزارع اين شهرستان برداشت و روانه بازار مصرف شود.
وي اظهار كرد: بخشي از محصول باقلاي توليدي شهرستان براي فروش به مراكز استان هاي ديگر ارسال مي شود و بخشي نيز در بازار استان كرمانشاه به مصرف مي رسد.
وي از جمله دلايل كاهش سطح زيركشت باقلا در سال جاري نسبت به سال گذشته را قيمت پايين اين محصول بيان كرد و يادآور شد: كشاورزان به دليل كاهش قيمت امسال باقلاي كمتري در زمين هاي خود كشت كرده اند.
باقلا حاوي ويتامين هاي آ.ب.ث و املاح مفيدي از جمله آهك، فسفر، آهن و غيره است و به همين علت در گروه خوراكي هاي خون ساز قرار دارد و مغز قلم استخوان ها را نيز تقويت مي كند.
مديرجهاد كشاورزي سرپل ذهاب در ادامه از آغاز برداشت نوبرانه محصول گوجه سبز از نيمه دوم فروردين ماه سال جاري در اين شهرستان خبر داد و اظهارداشت: برداشت اين محصول نيز در سطح 200 هكتار باغ با ميانگين عملكرد پنج تن در هر هكتار در آغاز شده است.
جاني افزود: اين محصولال به دليل نوبرانه بودن و با توجه به شرايط اقليمي خاص منطقه از ويژگي خاصي برخوردار است و هم اكنون هر كيلوگرم گوجه سبز به قيمت 150 هزار ريال در بازار به فروش مي رسد.
وي اضافه كرد: مجموع سطح زيركشت زمين هاي سرپل ذهاب 44 هزار و 500 هكتار است كه از اين ميزان يك هزار و 753هكتار باغ است كه سالانه 10 هزار و 980 تن محصول از آن برداشت مي شود.
به گفته كارشناسان بهداشت و تغذيه گوجه سبز براي تقويت لثه و ريشه دندان و رفع خشكي دهان موثر است و حاوي ويتامين هاي B ، C و پيش ساز ويتامين A مي باشد.
از ديگر خواص دارويي اين محصول كاهش فشار و چربي خون، حذف رسوبات از خون و تنظيم عملكرد معده و روده است و در درمان تومورها هم مفيد مي باشد.
سرپل ذهاب در غرب كرمانشاه با بيش از 85 هزار نفر جمعيت حدود 45 هزار هكتار اراضي كشاورزي دارد.
7079/7399/3012/8066

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برداشت باقلا و گوجه سبز از مزارع و باغ هاي سرپل ذهاب» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1438) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا