مشروعیت و طالبان دو چالش دولت افغانستان

شرایط بسیار بد اقتصادی و معیشتی، ناکامی در بازسازی و توسعه زیرساخت‌های کشور، فقر و بیکاری، بحران مهاجرت، چالش‌های امنیتی عمیق، قدرت گرفتن روزافزون طالبان که اکنون بخش‌های بزرگی از کشور را در شمال و جنوب در کنترل دوباره خود دارند، ظهور پدیده داعش در برخی از نقاط این کشور، تداوم اختلاف‌ها میان رئیس جمهور و رئیس اجرایی و بن بست در تکمیل کابینه بعد از گذشت 20ماه و حالا بحران پایان اعتبار پیمان وحدت میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله که چشم‌انداز مبهمی را در برابر دولت و ملت این کشور قرار داده ‌است.
در این شرایط به نظر می‌رسد موضوع مبارزه با طالبان و دفاع از شهر‌ها و ولایات مورد هجوم این گروه کاملاً از اولویت‌های دولت بحران‌زده افغانستان خارج شده است.
در حالی که جنگ در مناطق شمالی و جنوبی با طالبان بطور مستمر مغلوبه می‌شود، دولتمردان افغانستان کماکان درگیر نزاع‌های خود بر سر قدرت هستند، قدرتی که دیگر حتی در کابل هم قادر به تأمین امنیت نیست.
چند روز پیش و پس از آنکه اشرف‌غنی فرمان داد تا طالبان در هر نقطه‌ای باید سرکوب شوند، انفجاری مهیب قلب کابل را در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری، وزارت دفاع و سفارت آمریکا لرزاند که پاسخی روشن بود به رئیس‌جمهور این کشور. کمتر از دو هفته پیش هم که جان کری برای وساطت و تعیین تکلیف سرنوشت دولت افغانستان به کابل آمد و از لزوم سرکوب طالبان سخن گفت، این راکت‌های طالبان بود که از اطراف به کابل رسید و پاسخ او را داد.

 تعیین تکلیف جان کری برای مشروعیت دولت افغانستان
اعتبار دولت ائتلافی افغانستان تا کمتر از 5ماه دیگر به پایان می‌رسد و اشرف غنی رئیس‌جمهور و عبدالله رئیس اجرایی دولت هنوز هم برخی وزارتخانه‌ها و حتی دستگاه امنیتی افغانستان را بدون مدیر نگه ‌داشته‌اند.
این در حالی است که انتخابات پارلمانی افغانستان هم که باید در شهریورماه برگزار شود، ظاهراً بدلیل نبود بودجه اگر منتفی نشود به تأخیر خواهد افتاد.
با این حال جان کری در کابل نه تنها برای دولت ائتلافی تعیین تکلیف کرد و گفت این دولت می‌تواند تا 3سال و نیم دیگر در قدرت بماند که اعلام کرد آمریکا و دولت‌های خارجی بودجه‌ای برای انتخابات پارلمانی به افغانستان نخواهد داد، زیرا این پول صرف بازرسی‌ها و مسایل امنیتی شده است. کری حتی تشکیل لویه جرگه
(مجلس ریش سفیدان) را هم منتفی اعلام کرد.

 مرگ مذاکرات صلح با طالبان
پیام دیگر این وضعیت و انفجار دوشنبه شب در کابل مرگ مذاکرات صلح با طالبان است.
اشرف غنی نه تنها موفق نشد مذاکرات صلح با طالبان و جذب آنها در ساختار سیاسی و قدرت را با همه تضرع‌هایی که به اسلام آباد کرد محقق سازد که اکنون کنترل بخش‌های بزرگی از کشور را از دست داده است.
وحید مژه کارشناس و تحلیل‌گر مسایل سیاسی و امنیتی افغانستان از کابل در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه عملیات بهاری طالبان که برای بزرگداشت ملامحمدعمر، عملیات عمری نام‌گذاری شده امسال یک ماه و نیم زودتر از سنوات قبل آغاز شده، می‌گوید: دولت افغانستان از پاکستان خواسته است تا از طالبان بخواهند امسال عملیات بهاری خود را اجرا نکنند و به نظر می‌رسد این خواسته نه تنها از سوی آنها نادیده گرفته شده که آنها بسیار هم بر گستره عملیات خود افزوده‌اند و برای اولین بار در یک دهه گذشته شهرهای بزرگ مهمی را تصرف کرده‌اند.
از این‌رو باید گفت دیگر چیزی بنام مذاکرات صلح وجود ندارد و آنچه واقعیت دارد جنگ است که بر خلاف گذشته حالا در تمام افغانستان گسترده‌ شده است.
وی درباره راهبرد دولت اشرف غنی در برابر بحران طالبان با اشاره به بحران بزرگتر فرا روی دولت او یعنی مشروعیت دولت ائتلافی و پایان اعتبار پیمان ائتلاف میان اشرف‌غنی و عبدالله خاطرنشان می‌کند: گروه‌های سیاسی که ائتلاف را پذیرفته‌اند کنون تأکید دارند که مشروعیت دولت ائتلافی تا چند ماه دیگر که عمر آن دوساله خواهد شد و موعد انتخابات پارلمانی و تشکیل دولت فرا می‌رسد از بین خواهد رفت و این یک بحران سیاسی است.
وی تأکید می‌کند: با همه هزینه‌هایی که شده و کشته‌هایی که افغان‌ها داده‌اند عملاً جنگ با طالبان و مذاکره با آنها هر دو با شکست مواجه شده است و اشرف‌غنی راه دیگری جز تلاش برای مذاکره و مصالحه با طالبان ندارد، اما تا زمانی که چشم دولت به خارجی‌ها و بویژه پاکستان است، راه به جایی نمی‌برد.
این تحلیل‌گر مسایل افغانستان درباره بحران مشروعیت دولت‌ائتلافی و سرنوشت این چالش نیز با اشاره به سفر جان کری به کابل و مذاکرات محرمانه او با اشرف‌غنی و عبدالله می‌گوید: وزیر خارجه آمریکا گفت که این دولت‌ائتلافی می‌تواند بکار خود ادامه دهد و اکنون این دو نفر مشروعیت خود را به گفته جان کری منتسب می‌کنند و می‌گویند ما مشروعیت داریم، چون آمریکایی‌ها ما را پذیرفته‌اند.
وی تصریح می‌کند: در کشوری که خارجی‌ها برای دولت زمان و مشروعیت تعریف کنند و مشروعیت از جانب آنها باشد، طبیعی است که بحران سیاسی بوجود خواهد آمد و این بحران از هم اکنون خود را به صورت ضعف نیروهای دولتی  در افغانستان نشان می‌دهد.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مشروعیت و طالبان دو چالش دولت افغانستان» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( قدس آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-14452) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : قدس آنلاین