سرپرست فرمانداري قصرشيرين: فعاليت كوله بري از مرز پرويزخان ازسر گرفته شد

مرادعلي تاتار در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: با پيگيري هاي استاندار كرمانشاه و مسئولان شهرستان قصرشيرين و حمايت دولت تدبير و اميد براي بهبود وضعيت مرزنشينان، فعاليت كوله بري در اين شهرستان مرزي طبق روال سابق از سر گرفته شد.
وي اظهار كرد: با از سرگيري دوباره فعاليت كوله بري شاهد اشتغال سه هزار نفر از مردم قصرشيرين كه از طريق اين كار امرار معاش مي كردند خواهيم بود ضمن اينكه اين مهم رونق شهرستان را نيز در پي دارد.
وي بيان كرد: انجام فعاليت كوله بري در بهبود وضعيت معيشتي مرزنشينان، رونق اقتصادي شهرستان و همچنين ايجاد اشتغال پايدار و توسعه نقش اساسي دارد.
وي اظهار اضافه كرد كه فعاليت كوله بري از روز دوشنبه (31 مرداد ماه سال 94) براساس بخشنامه وزارت كشور متوقف شده بود كه در اين راستا بسياري از كوله بران و پيله وران و كساني كه از اين راه مخارج زندگي خود را تامين مي كردند بيكار شده بودند.
سرپرست فرمانداري قصرشيرين گفت: فعاليت كوله بري به منظور واردات كالاهاي خارجي از اقليم كردستان عراق به كشور در راستاي ساماندهي نوع كالا و عوارض كالاهاي وارداتي از اواخر مرداد ماه سال 94 تعطيل شده بود كه با از سرگيري آن شاهد رونق اقتصادي اين شهرستان مرزي خواهيم بود.
طبق آمارهاي موجود در زمان فعاليت كوله بران در مجموع روزانه 500 تا يك ميليارد ريال كالا از طريق مرز رسمي پرويزخان وارد كشور مي شد.
طبق قانون هر كوله بر مجاز به واردات 40 تا 50 ميليون ريال كالا در هر بار تردد بود كه براي جا به جايي و حمل كالاهاي كوله بران نيز در سال 93 ميزان 25 ميليارد ريال دستمزد پرداخت مي شد.
قصرشيرين در غرب استان كرمانشاه با بيش از 27 هزار نفر جمعيت داراي 186 كيلومتر مرز مشترك با عراق است كه در امتداد اين مرزهاي طولاني دو مرز رسمي و فعال پرويزخان و خسروي قرار دارد كه مرز رسمي پرويزخان هم مرز با بخش كردي و اقليم كردستان و مرز خسروي هم مرز با حوزه عربي و حكومت مركزي كشور عراق است.
7079/3012/8066

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرپرست فرمانداري قصرشيرين: فعاليت كوله بري از مرز پرويزخان ازسر گرفته شد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-14472) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا