اولین هواپیمای رادارگریز ژاپن به پرواز درآمد

به گزارش ايرنا، وزارت دفاع ژاپن در گزارشي يادآور شد كه پس از جنگ جهاني دوم همواره براي توسعه قواي نظامي خود با محدوديت هاي قانون اساسي روبرو بوده اما اينك بخش قابل توجهي از اين محدوديت ها برداشته شده است.
اين وزارتخانه اعلام كرده است كه اين كشور بتدريج در حال تقويت نيروهاي خود مي باشد و يكي از قدرت هاي برتر دنيا در عرصه نظامي محسوب مي شود.
مسئولان ژاپني خاطرنشان كرده اند كه در دوران فعلي با تهديدهاي نوين امنيتي روبرو هستند كه بر اساس ادعاهاي دولتمردان اين كشور بخشي از آن از سوي چين در درياهاي شرقي و جنوبي است.
هوايپماي مذكور كه يك جت جنگي رادارگريز از مدل «ايكس ـ 2» محسوب مي شود روز گذشته (جمعه) از فرودگاه ناگويا در مركز ژاپن در حضور شماري از مقام هاي ارشد نظامي اين كشور به هوا برخاست.
اين هواپيما نمايش هوايي خود را در شرايطي انجام داد كه دو فروند جنگنده ديگر اين كشور نيز آن را همراهي مي كردند تا اطلاعات اين پرواز را به ثبت برسانند.
تلويزيون مركزي چين تصاويري از غرش رعد آساي اين هواپيماي ژاپني در زمان برخاستن از باند فرودگاه را پخش كرده است.
وزارت دفاع ژاپن در گزارش خود مدت پرواز اين هواپيماي تك خلبان رادارگريز را 25 دقيقه اعلام كرد و يادآور شد كه هواپيماي مزبور پس از اين پرواز در پايگاه هوايي «گيفو» در شمال فرودگاه ناگويا بدون هيچ مشكل فني فرود آمده است.
ژاپن پيشتر چندين بار اين هواپيما را براي پرواز آزمايشي آماده كرده بود اما هر بار به دليل بدي آب و هوا امكان انجام آزمايش كامل براي اين پرنده ميسر نمي شد.
ژنرال «گن ناكاتاني» وزير دفاع ژاپن اين پرواز را مورد تقدير قرارداد و گفت كه ژاپن از قدرت هاي فني دنيا به حساب مي آيد و در حال برداشتن گام هاي بلندتري در راستاي توسعه نظامي است.
اين هواپيما را كه 14.2 متر طول و 9.1 متر عرض دارد شركت صنايع سنگين ميستوبيشي و 200 شركت ديگر ژاپني مشتركا توليد كرده اند.
در زمان حاضر فقط كشورهاي آمريكا، روسيه و چين داراي فناوري ساخت اينگونه هواپيماها هستند.
ژاپن كار ساخت هواپيماي رادارگريز خود را از سال 2009 ميلادي آغاز كرد و براي ساخت آن 322 ميليون دلار سرمايه گذاري كرده است.
ژاپن در سال جاري ميلادي (2016) بودجه نظامي خود را يا يك و نيم درصد افزايش نسبت به سال قبل از آن، به 5 تريليون و 90 ميليارد «ين» (41 ميليارد و 341 ميليون و 780 هزار و 376 دلار) رسانده است.
اين كشور همچنين بر اساس آمارهاي منتشر شده، در طول يك دهه يعني از سال 2002 تا 2012 ميلادي با صرف 170 ميليارد دلار، در ميان 170 كشور دنيا بزرگترين وارد كننده تسليحات هم بوده است.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اولین هواپیمای رادارگریز ژاپن به پرواز درآمد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-14510) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا