رحيم آباد ناغان؛روستايي در معرض رانش هاي پياپي

يكي از خسارت هاي اين بارش ها ،تشديد رانش زمين در تعدادي از روستاها از جمله روستاي رحيم آباد بخش ناغان شهرستان كيان چهارمحال و بختياري بوده است.
در هفته گذشته بارش باران و ايجاد سيلاب و بطبع آن رانش زمين باعث تخريب تعدادي از منازل روستاي رحيم آباد شد.
به گزارش ايرنا، پديده زمين لغزش يا رانش زمين ، يا بر اثر بلاياي طبيعي از جمله سيلاب، زلزله و گسترش گسل ها يا براثر دخالت هاي مستقيم انسان و تاثيرگذاري بر فعل و انفعالات زمين رخ مي دهد و اثرات بسيار جبران ناپذيري را نيز برجاي خواهد داشت.
زمين لغزش به حركت توده اي مواد تشكيل دهنده زمين از يك شيب به سمت پايين اطلاق مي شود كه به ناپايداري شيب نيز معروف است و عمده زمين لغزشها نيز درحاشيه راهها و مناطق شيب دار رخ مي دهد.
مديركل دفتر مديريت بحران استانداري چهارمحال و بختياري گفت:سيلاب هاي اخير باعث تشديد رانش زمين در روستاي رحيم آباد ناغان شد و به تعدادي از خانه هاي اين روستا خسارت وارد كرد.
ستار فرهادي، روز چهارشنبه، در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در شهركرد اظهار داشت:منشأ رانش روستاي رحيم آباد در بخش ناغان از توابع شهرستان كيار، مربوط به سال هاي قبل است و اين رانش ها از سال 81 به بعد هر ساله در اين روستا اتفاق مي افتد.
به گفته وي،رانش روز سه شنبه روستاي رحيم آباد، منشأ جديدي ندارد و مربوط به همان رانش سال هاي قبل است.
وي تأكيد كرد: روستاي رحيم آباد با بيش از 40 خانوار ساكن، جزو روستاهاي در معرض خطر رانش زمين در چهارمحال و بختياري قرار دارد.
فرهادي افزود: جابجايي اين روستا در دستور كار مسوولان دفتر مديريت بحران استانداري چهارمحال و بختياري و بنياد مسكن انقلاب اسلامي اين استان قرار گرفته است.
وي تصريح كرد: آغاز عمليات اجرايي جابجايي روستاي رحيم آباد، به دليل قرارگيري محل جديد اين روستا در منطقه حفاظت شده هلن، نياز به مجوز شورايعالي حفاظت محيط زيست دارد.
مديركل دفتر مديريت بحران استانداري چهارمحال و بختياري بيان داشت: به محض صدور مجوز قانوني لازم از سوي شورايعالي حفاظت محيط زيست، عمليات اجرايي جابجايي روستاي رحيم آباد آغاز مي شود.
وي اضافه كرد: اكنون تمامي منازل مسكوني روستاي رحيم آباد تخريبي و غيرقابل سكونت است.
فرهادي عنوان داشت: در بارندگي هاي اخير چهارمحال و بختياري نيز خسارات فراواني به روستاي رحيم آباد وارد شد اما خوشبختانه تلفات جاني به دنبال نداشته است.
وي اظهار كرد: براي جابجايي روستاي رحيم آباد به محل جديد، حداقل 50 ميليارد ريال اعتبار نياز است.
به گزارش ايرنا، بارندگي هاي اخير چهارمحال و بختياري بيش از يك هزار و 50 ميليارد ريال خسارت به بخش هاي مختلف استان وارد كرد.
35 روستاي چهارمحال و بختياري اكنون در معرض خطر حوادث طبيعي مانند رانش زمين، سيل و زلزله قرار دارد.
از مجموع روستاهاي در معرض خطر حوادث طبيعي در چهارمحال و بختياري، 25 روستا 20 خانوار و بقيه بالاي 20 خانوار جمعيت دارد.
چهارمحال و بختياري تاكنون بيشترين ميزان تلفات را به دليل رانش زمين داشته و 57 نفر در استان به دليل رانش جان خود را از دست داده اند.
جابجايي روستاهاي آسيب پذير چهارمحال و بختياري نيازمند يك هزار ميليارد ريال اعتبار است.
رحيم آباد در 95 كيلومتري مركز چهارمحال و بختياري واقع است.
يك دهه پيش نيز بر اثر رانش زمين روستاي آبكار لبد در فروردين ماه سال 1377 دريك شب باراني بهار زيرآوار كوه براي هميشه مدفون شد و هرگز كسي از ساكنان مانده در خانه هاي آن روستا خبر دار نشد و تمامي ساكنان اين روستا ناپديد شدند.
7362/2097

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رحيم آباد ناغان؛روستايي در معرض رانش هاي پياپي» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-14515) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا