لغو مجوز 202 دفتر خدمات مسافرتي استان تهران

مهدي عنبر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين دفاتر خدمات مسافرتي در جريان بازديدهاي نظارتي شناسايي و به اداره اماكن معرفي شدند.
وي با بيان اينكه نوروز امسال 95 شكايت در مورد خدمات ارائه شده توسط دفاتر خدمات مسافرتي و تورهاي گردشگري به اداره كل ميراث فرهنگي استان تهران دريافت شده گفت: به بيش از 79 مورد از اين شكايت ها رسيدگي و تعدادي از آن در تعطيلات نوروز به صورت شفاهي حل و فصل شد.
عنبر با اشاره به اينكه اغلب شكايت هاي دفاتر خدمات مسافرتي مربوط به تورهاي گردشگري خارجي بود افزود: در ايام نوروزي مجوز دو دفتر خدمات مسافرتي لغو شد كه اين دفاتر عموما تورهاي گردشگري خارجي برگزار مي كردند.
معاون گردشگري اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران با اشاره به شكايت هاي دريافتي به اين اداره كل درباره واحدهاي غيرمجاز گردشگري گفت: قبل از تعطيلات نوروز دو دفتر خدمات گردشگري غيرمجاز شناسايي و به اداره اماكن معرفي شدند اما اقدام قانوني در اين رابطه انجام نشد.
وي افزود: مسافران نيز از مجاز يا غيرمجاز بودن اين دفاتر خدمات گردشگري اطلاعي نداشتند و براي دريافت خدمات به اين دفاتر مراجعه كرده، از خدمات ارائه شده رضايت نداشته و شكايت هايي را به اداره كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان تهران اعلام كردند.
عنبر گفت: باتوجه به شكايت هاي جديد از اين دفتر خدمات مسافرتي در تعطيلات نوروز اداره كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان تهران يك نامه پيرويي را به اداره اماكن ارسال كرد با اين مضمون كه اين دفتر خدمات مسافرتي غيرمجاز پيش از اين معرفي شده بود اما بازهم به فعاليت خود ادامه مي دهد و منجر به شكايت شده كه لازم است هرچه زودتر تسريع شود.
عنبر با بيان اينكه در تعطيلات نوروز سه واحد غيرمجاز گردشگري براي پلمپ به اداره اماكن معرفي شد افزود: يكي از اين واحدها موسسه غيرمجاز گردشگري بود كه تور كنسرت خوانندگان خارج از كشور در تركيه را در شبكه هاي اجتماعي تبليغ مي كرد و ما نيز اين واحد خدمات گردشگري را به پليس امنيت معرفي كرديم.
وي گفت: اين واحد گردشگري ضمن فعاليت غيرمجاز و بدون مجوز، تور گردشگري خارج از شئونات اخلاقي اسلامي برگزار مي كرد.
عنبر با تاكيد بر اينكه اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران براي برخورد با دفاتر خدمات مسافرتي غيرمجاز قوه قهريه نيست، گفت: اين اداره كل تنها مي تواند واحدهاي غيرمجاز گردشگري را شناسايي كرده و به مسئولان ذي ربط معرفي كند.
معاون گردشگري اداره كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان تهران با اشاره به نقش رسانه ها و مطبوعات در معرفي دفاتر خدمات مسافرتي و تورهاي گردشگري مجاز گفت: در برخي روزنامه ها تبليغات دفاتر خدمات مسافرتي بدون نام و نشان و تنها با يك شماره تلفن منتشر مي شود كه اين موارد وجاهت قانوني ندارد و نمي توان در اين حوزه تنها به مطبوعات انتقاد كرد زيرا باتوجه به گستردگي فضاي مجازي، اين نوع تبليغات نظارت پذير نيست.
وي افزود: چندي پيش با اداره مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در مورد انتشار آگهي با موضوع دفاتر خدمات مسافرتي مكاتبه كرديم كه اين آگهي ها به صورت كامل منتشر شود تا آگاهي شهروندان نسبت به دفاتر خدمات مسافرتي مجاز افزايش يابد.
معاون گردشگري اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران با تاكيد بر افزايش آگاهي شهروندان نسبت به دفاتر خدمات مسافرتي مجاز و غيرمجاز گفت: عموم مردم براي اطلاع بيشتر از تمامي تاسيسات گردشگري، دفاتر خدمات مسافرتي، مراكز اقامتي و سفره خانه سنتي مجاز مي توانند به سايت اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران مراجعه كنند.
به گفته وي، يك هزار و 866 دفتر خدمات مسافرتي در استان تهران فعاليت مي كنند.

*فعاليت يكصد سفره خانه سنتي در استان تهران
عنبر با اشاره به فعاليت يكصد سفره خانه سنتي مجاز در استان تهران گفت:علاوه بر اين تعداد بسياري از سفره خانه هاي اين استان مجوز ندارند و بعضي از آنها مشخص نيست كه رستوران است يا سفره خانه.
وي افزود: سفره خانه سنتي يكي از تسهيلات گردشگري است كه طبق آئين نامه هيات وزيران سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري بايد مجوز سفره خانه هاي سنتي را صادر كند.
معاون گردشگري اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران با اشاره به ويژگي هاي سفره خانه هاي سنتي گفت: اين سفره خانه ها علاوه بر داشتن متراژ مشخص بايد فضا، ادوات پذيرايي و مهمانوازي سنتي داشته باشد.
تهرام/7245/1831

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «لغو مجوز 202 دفتر خدمات مسافرتي استان تهران» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-14555) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا