سميرم آماده برگزاري انتخابات مجلس دهم در مرحله دوم

'محمدحسين نصرتي ' روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: كميته هاي مختلف در اين زمينه در حال فعاليت است و در اين مدت نشستهايي با عوامل برگزار كننده انتخابات و حضور هر دو نامزد راه يافته به مرحله دوم انتخابات در اين حوزه برگزار شده است .
وي با بيان اينكه براي برگزاري اين مرحله 63 شعبه اخذ رأي در حوزه انتخابيه سميرم پيش بيني شده است افزود: 30 شعبه سيار و 33 شعبه ثابت شهرها و روستاهاي مختلف راي گيري از مردم را انجام مي دهند.
وي با بيان اينكه مشاركت مردم اين شهرستان در دور نخست انتخابات 92.6 درصد بود خاطر نشان كرد: افرادي كه در دور نخست انتخابات در اين شهرستان شركت كرده‌اند مي‌توانند در مرحله دوم نيز در همين حوزه انتخابيه شركت كنند.
نصرتي ابراز اميدواري كرد: مشاركت مردم فهيم شهرستان سميرم در اين مرحله از انتخابات مجلس دهم نيز به مانند مرحله اول پرشور و گسترده انجام پذيرد.
بر اين اساس در مرحله اول انتخابات اسفندماه 94؛ اصغر سليمي با هفت هزار و 832 رأي ماخوذه 18.68 درصد آرا و بهروز جعفري با هفت هزار و 444 رأي ماخوذه 17.74 درصد آرا را به خود اختصاص دادند.
رقابت انتخاباتي در مرحله دهمين دوره خود در اين حوزه انتخابيه با رقابت 12 نفر برگزار شده بود.
اين شهرستان با افزون بر 100هزار جمعيت شهري، روستايي و عشايري، چهار شهر، چهار بخش و 150 روستا و آبادي در 160 كيلومتري جنوب اصفهان واقع شده است.
مرحله دوم انتخابات دهمين دوره مجلس در دو حوزه انتخابيه سميرم و شهرضا برگزار مي شود، در حوزه انتخاباتي 'شهرضا، دهاقان و دوره شور ' حجت‌الاسلام محمدرضا آقايي با ۱۶ هزار و ۲۸۵ رأي و سميه محمودي با كسب ۱۲ هزار و ۳۲۴ به مرحله دوم انتخابات راه يافته و در مرحله دوم با يكديگر رقابت مي كنند.
در مرحله نخست انتخابات در حوزه انتخاباتي شهرضا، دهقان، ۴۰ نفر براي انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي ثبت‌نام كرده بودند كه از اين تعداد ۲۰ نفر تائيد شدند و درنهايت با انصراف يكي از نامزدها ۱۹ نفر براي يك كرسي مجلس به رقابت پرداختند كه در نتيجه از مجموع ۸۳ هزار و ۷۲۴ رأي مأخوذه هيچ‌يك از ۱۹ كانديداي موردنظر نتوانستند حدنصاب آراء را كسب كنند و بدين ترتيب انتخابات در اين شهرستان به دور دوم كشيده شد كه براي اين مرحله بيش از ۱۱۸ هزار نفر واجد شرايط رأي دادن هستند و احتمالاً همانند مرحله اول ۹۵ شعبه در اين شهرستان نسبت به اخذ آراي مردمي اقدام مي‌كنند.
* تبليغات مرحله دوم انتخابات مجلس شوراي اسلامي از روز پنجشنبه گذشته آغاز شده و تا ساعت ۸ صبح روز پنجشنبه ۹ ارديبهشت ادامه دارد.
.در مرحله دوم انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي دركل كشور،138 نامزد در 55 حوزه انتخابيه براي 69 كرسي خانه ملت به رقابت مي‌پردازند.
انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در 207 حوزه اصلي و يك هزار و 32 حوزه انتخابيه فرعي در هفتم اسفند برگزار شد كه در نهايت با مشاركت 34 ميليون نفر، (معادل 62 درصد واجدان شرايط) 221 نماينده انتخاب شدند و تعيين سرنوشت 69 كرسي باقيمانده قرار است درمرحله دوم انتخابات در 10 ارديبهشت مشخص شود.
انتخابات مرحله دوم قرار است در 21 استان كشور شامل اصفهان، آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، اردبيل، ايلام، تهران، چهارمحال و بختياري، خراسان رضوي، خوزستان، زنجان، فارس، كردستان، كرمانشاه، گلستان، گيلان، لرستان، مازندران، مركزي، هرمزگان، همدان و يزد برگزار شود.
بيشترين كرسي‌هاي باقيمانده به استان آذربايجان شرقي تعلق دارد؛ اين استان با 9 كرسي خالي در انتظار دور دوم انتخابات نشسته است.
در خوزستان هفت كرسي، آذربايجان غربي شش كرسي، لرستان پنج كرسي، فارس، زنجان و گلستان هر يك چهار كرسي، ايلام، تهران، گيلان و مركزي سه كرسي و اردبيل، اصفهان، چهارمحال و بختياري، كردستان، كرمانشاه، مازندران و همدان هركدام دو كرسي و خراسان رضوي، هرمزگان و يزد نيز يك كرسي بلاتكليف دارند كه وضعيت اين كرسي ها قرار است در دور دوم انتخابات در 10 ارديبهشت، تكليف آنها مشخص مي شود.
راي‌گيري مرحله دوم انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي از ساعت هشت صبح روز جمعه 10 ارديبهشت 1395 آغاز مي‌شود.
در اين دور انتخابات افرادي مي توانند در راي گيري شركت كنند كه در مرحله اول انتخابات يا در هيچ حوزه انتخابيه راي نداده باشند و يا در حوزه هايي راي داده باشند كه انتخابات به مرحله دوم كشيده شده است و برابر قانون انتخابات، شركت كنندگان در مرحله دوم انتخابات، بايد در همان حوزه انتخابيه اي كه در مرحله اول راي داده اند، راي خود را به صندوق بيندازند.
ملاك قانوني براي راي دهندگان نيز همانند دور اول، 18 سال تمام است و راي دهندگان براي تسريع در روند اخذ راي در روز راي‌گيري علاوه بر شناسنامه، بايدكارت ملي خود را همراه داشته باشند.
انتخابات دور دوم مجلس به دليل سهم 24 درصدي كرسي هاي باقيمانده در تعيين سرنوشت جناح هاي سياسي از حساسيت بالايي برخوردار است.
پيش از انتخابات دور دوم، دو جناح اصلي اصولگرا و اصلاح‌طلب با عنوان‌ ائتلاف بزرگ اصولگرايان و فهرست اميد كانديداهاي خود را معرفي كرده اند
اين مرحله از انتخابات به لحاظ رقابت جناح هاي سياسي مهم و تعيين كننده است .
ت/7147/ 1339

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سميرم آماده برگزاري انتخابات مجلس دهم در مرحله دوم» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-14619) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا