رويترز: بهبود چشم انداز بازار، قيمت نفت را براي سومين هفته بالا برد

به گزارش روز شنبه ايرنا و به نقل از خبرگزاري رويترز، بازرگانان نفت مي گويند: مصرف بالاي بنزين در آمريكا و بروز نشانه هايي دال بر كاهش توليد نفت در سراسر جهان و قطع توليد برخي ميدان هاي نفتي، زمينه ساز افزايش سرمايه گذاري در اين بخش خواهد بود.
«دومنيك كريچلا» از شركاي اصلي موسسه مديريت انرژي واقع در نيويورك گفت: افزايش كنوني قيمت نفت ناشي از ديدگاه بازار است. بازار به تدريج متقاعد مي شود كه وضع نابسامان بازار نفت، رو به بهبود است و فرآيند تعادل مجدد بازار جهاني نفت كليد خورده است.
قيمت نفت خام برنت درياي شمال در پايان معاملات روز جمعه بازار لندن با 1.3 درصد افزايش نسبت به روز پيش از آن به 45 دلار و 11 سنت در هر بشكه رسيد. هر بشكه نفت خام وست تگزاس اينترمديت آمريكا نيز در پايان معاملات بازار نايمكس نيويورك با 1.3 درصد افزايش نسبت به روز پيش از آن به بهاي 43 دلار و 73 سنت معامله شد.
به گفته دلالان انگيزه هاي كسب سود، تا حدودي افزايش اين هفته قيمت هاي نفت را محدود كرد. با افزايش سطح قيمت ها، برخي سرمايه گذاران اقدام به فروش سهام نفتي خود كردند تا از بالا رفتن قيمت ها سود ببرند. اين اقدام به نوبه خود از شتاب افزايش سطح قيمت ها كاست.
در هفته اي كه گذشت قيمت هر بشكه نفت برنت درياي شمال كه مبناي قيمت گذاري دو سوم نفت هاي جهان از جمله نفت اوپك است، 4.5 درصد و قيمت نفت خام آمريكا 8.4 درصد نسبت به هفته قبل از آن افزايش يافت.
افزايش واردات نفت چين در ماه مارس نيز به افزايش بهاي نفت در هفته مذكور كمك كرد.
با اين حال، برخي تحليلگران هشدار مي دهند تا رفع كامل مازاد عرضه نفت در بازار و تعادل عرضه و تقاضا، راه درازي در پيش است.
شركت بيكر هيوز آمريكا روز جمعه اعلام كرد، شركت هاي نفتي اين كشور، فعاليت هاي حفاري را براي پنجمين هفته متوالي كاهش داده اند.
رويترز افزود، با اين حال، بازار هنوز در وضعيت مازاد عرضه است زيرا روزانه يك تا 2 ميليون بشكه نفت مازاد بر تقاضا توليد مي شود.
واردات نفت چين از روسيه در ماه مارس 57.9 درصد نسبت به مارس سال گذشته افزايش يافته است.
اقتصام**1063**1561

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رويترز: بهبود چشم انداز بازار، قيمت نفت را براي سومين هفته بالا برد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-14668) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا