گرما و كم آبي كشورهاي منطقه جنوب شرق آسيا را به چالش كشيد

به گزارش ايرنا، سنگاپور روز چهارشنبه هفته گذشته با ثبت هواي 36.7 درجه سانتيگراد يكي از گرم ترين روزهاي خود را در 10 سال گذشته تجربه كرد.
ميانگين دماي هواي اين كشور كوچك در جنوب شرق آسيا طي ماه آوريل جاري به 29.4 درجه سانتيگراد رسيد كه در مقايسه با دماي هوا در ماه آوريل سال هاي گذشته حدود 1.4 درجه افزايش نشان مي دهد.
اگرچه شهروندان سنگاپور به مدد جمعيت نه چندان زياد و صنعتي بودن ممكن است چندان تحت تاثير گرما قرار نگيرند، اما كشورهايي همچون تايلند، مالزي و اندونزي كه از نظر مديريت آب در سطح پيشرفته اي قرار ندارد و كشاورزي نيز در اقتصاد آنها جايگاه مهمي دارد، در معرض آسيب پذيري بيشتري هستند.
كمبود آب ناشي از كم باراني در مالزي باعث شد سدهاي مختلف اين كشور اكنون با بحران كم آبي مواجه شوند و از اينرو در برخي نقاط سهميه بندي آب در دستور كار قرار گرفته است.
از سوي ديگر وجود نداشتن ابرهايي كه بتوان آنها را بارور كرد، يكي از سريع ترين راه هاي تامين آب را با چالش اساسي مواجه كرده است، به گونه اي كه برخي ايالت هاي اين كشور از دولت مركزي خواسته اند با انجام اقداماتي، از فعاليت هاي كشاورزي با هدف تامين آب براي مصرف كنندگان جلوگيري كند.
تاثيرات جوي ال نينو كه در شكل نگرفتن ابرها نيز نقش داشته، هرگونه تلاش براي بارور كردن ابرها را خنثي كرده است.
تايلند نيز اكنون يكي از بحراني ترين سال هاي خود را از نظر منابع آبي پشت سر مي گذارد، به گونه اي كه دولت اين كشور جشنواره آب اين كشور كه از اصلي ترين مراسم سال نو تايلند در اين روزها محسوب مي شود را با محدويت هاي عمده اي مواجه كرده است.
كم آبي امسال در تايلند كه در دو دهه گذشته بي سابقه بوده است. كشاورزي 14 استان از مجموع 76 استان با خطر جدي مواجه شده و نگراني در ساير استان هاي اين كشور را نيز بدنبال داشته است.
در پديده بي سابقه و طولاني مدت ال نينو در سال 1997 در جنوب شرق آسيا، دود و گرد وغبار آسمان كشورهاي منطقه ر فراگرفت و بيش از 10 هزار و 800 بيمار قلبي و عروقي به بيمارستان منتقل شدند.
تنها بر اثر آلودگي هاي سال گذشته اين منطقه كه از به آتش كشيده شدن جنگل ها و مزارع اندونزي ناشي شده بود، سلامت بيش از 20 ميليون نفر تحت تاثير قرار گرفت كه از اين تعداد دست كم 120 هزار نفر به مراكز درماني مراجعه كردند.
ال‌ نينو يكي از چرخه‌هاي مشهور آب و هوايي جهان است كه هر دو تا هفت سال يك بار باعث ايجاد ناهنجاري‌هاي بزرگي در آب و هواي سراسر سيّارهٔ زمين مي‌ شود از جمله اين ناهنجاري ‌ها مي ‌توان به سيلاب‌ هاي ناگهاني و خشكسالي اشاره كرد.
ال ‌نينو به طور ساده عبارت است از يك رخداد اقليمي كلان كه در اثر رها شدن انرژي انباشته در جنوب اقيانوس آرام به عنوان بزرگترين حوزه اقيانوسي جهان رخ مي‌ دهد.
تغيير جهت جريان آب‌ هاي سرد و گرم و همچنين بادهاي منطقه از نخستين نشانه هاي اين پديده آب و هوايي است.
آساق**241**1611

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گرما و كم آبي كشورهاي منطقه جنوب شرق آسيا را به چالش كشيد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1467) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا