متوسط رشد اقتصادی در برنامه ششم توسعه/ کدام برنامه بدترین عملکرد را در حوزه رشد اقتصادی دارد؟

اقتصاد > اقتصاد کلان - نرخ رشد اقتصادی در برنامه ششم توسعه در حالی حدود 8 درصد در سال تعیین شده است که بررسی ها نشان می دهد متوسط رشد اقتصادی برنامه های اول تا پنجم توسعه در ایران کمتر از این رقم بوده است .

 به گزارش خبرانلاین، برآوردهای صورت گرفته حکایت از آن دارد که بالاترین متوسط نرخ رشد اقتصادی در برنامه های توسعه ای اجرا شده پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به برنامه اول توسعه و پایین ترین نرخ رشد به برنامه پنجم توسعه اختصاص داشته است . متوسط رشد اقتصادی در برنامه اول توسعه که بین سال های 1368 تا 1372 به مرحله اجرا درآمد 7.2 درصد بود . براوردهای مقدماتی نشان می دهد متوسط رشد برنامه پنجم توسعه که در سال های 1390 تا 1394 به مرحله اجرا درآمد 0.5- بوده است . این اولین باری است که در طول دوران اجرای برنامه های توسعه ای در ایران ، از سال 1327 تا کنون، متوسط نرخ رشد اقتصادی در چهار سال اول اجرای یک برنامه توسعه ای منفی می شود .

 بر اساس این گزارش بسیاری از کارشناسان معتقدند با توجه به پایین بودن رشد اقتصادی کشور در سال های اجرای برنامه چهارم و پنجم توسعه ، لازم است اقداماتی برای جبران عقب ماندگی ها در این حوزه صورت گیرد اما مساله اساسی توجه به این نکته است که رشد 8 درصدی اقتصاد نیازمند سرمایه گذاری های فراوان، بهبود فضای کسب و کار و ایجاد شرایطی برای استفاده از ظرفیت های خالی مانده اقتصاد کشور است .

 ایران در حال حاضر با رکودی سخت و سنگین مواجه است ، از سوی دیگر در حالی دوره اجرای برنامه پنجم توسعه به پایان رسید که هنوز لایحه برنامه ششم توسعه از سوی مجلس مورد بررسی قرار نگرفته و به این ترتیب در خوشبینانه ترین حالت می توان سال آینده را آغاز اجرای برنامه ششم توسعه در کشور دانست . سال آینده آخرین سال از فعالیت دولت یازدهم به شمار می رود و برخی با استناد به این نکته بالا رفتن تب سیاسی جامعه را مورد اشاره قرار داده و می گویند این احتمال وجود دارد که سیطره سیاست بر اقتصاد در این دوره زمانی مانع از تحقق اهداف توسعه ای برنامه ششم شود .

 نمودار زیر متوسط نرخ رشد اقتصادی در دوره اجرای برنامه اول تا پنجم توسعه را نشان می دهد : 

3539


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «متوسط رشد اقتصادی در برنامه ششم توسعه/ کدام برنامه بدترین عملکرد را در حوزه رشد اقتصادی دارد؟» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( خبر آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1505) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : خبر آنلاین