ابتكار: گفتمان اصلاحات و اعتدال معيار «ليست اميد» در دوره دوم

اين روزنامه با انتخاب عنوان سيل نيمي از كشور را فراگرفت، نوشت: ايران در 100 ساعت اخير روزهاي بحراني را پشت سر گذاشته و اين خطر همچنان در رودخانه و سدهاي كشور ادامه دارد و مردم را تهديد مي‌كند. بسياري از راه هاي ارتباطي قطع، برخي خانه ها در آب معلق و آب شرب در بسياري از شهرهاي جنوبي ناسالم گزارش شده است. 4 روز پر التهاب در استان هاي غربي و جنوب غربي كشور خسارات زيادي را به بار آورد. 12 استان درگير سيل شدند. بارش ها در روز گذشته كاهش يافت اما آب جاري شده و جمع شده در پشت سد ها بايد راهي به بيرون يابد. خبرها از بارش سيل در شرق كشور نيز حكايت دارد، خراسان نيز درگير سيلاب شده است. آبي كه مايع حيات است و نويد و محصول فراوان را به همراه داشت، اينبار خانه ها را با خود برد و مردم را آواره كرده است. آبي كه ديگر رنگ گل آلود به خود گرفته و زندگي را براي برخي مناطق كشور دشوار كرده است.
روزنامه ابتكار با انتشار عنوان ديپلماسي نگاه ها، آورد: سازمان همكاري اسلامي با 57 كشور عضو، دومين سازمان بين دولتي پس از سازمان ملل متحد به حساب مي‌آيد. با اين حال چنان كه مي‌توان از عملكرد اين سازمان ارزيابي كرد، بايد آن را در اجراي آن چه از عنوانش بر مي‌آيد، ناموفق دانست. روند و بيانيه پاياني سيزدهمين اجلاس سران كشورهاي عضو سازمان همكاري‌ اسلامي (OIC) با شعار «اتحاد و همبستگي براي عدالت و صلح»، كه روز پنجشنبه با حضور رئيس جمهوري اسلامي ايران، در شهر استانبول تركيه آغاز به‌كار كرد نيز نشان داد كه برخي كشورهاي عضو علاقه‌اي به شكل‌گيري همكاري و احترام متقابل بين كشورهاي عضو اين سازمان ندارند. اين در حالي است كه مبارزه با تروريسم و افراط گرايي از جمله مسايلي است كه در دستور كار اجلاس سران سازمان همكاري‌ اسلامي قرار داشت و برنامه‌هاي مرتبط جز با همكاري بين همه كشورها ممكن نخواهد شد. علي‌رغم برخي گمانه‌زني‌ها از احتمال ملاقات بين حسن روحاني رئيس جمهوري ايران و ملك سلمان پادشاه سعودي در حاشيه اين نشست، غير از يك برخورد كوتاه و ارتباط چشمي هنگام آماده شدن براي گرفتن عكس گروهي، هيچ ملاقات ديگري بين آنها صورت نگرفت.
اين روزنامه با درج عنوان «خدمت» در آخر خط، نوشت: تقديم لايحه بودجه 95 از سوي دولت به مجلس با حواشي بسياري همراه بود. در ابتدا بهارستان‌نشينان با اين بهانه كه دولت اين لايحه را با تاخير به مجلس تقديم كرده است انتقاد بسياري نسبت به عملكرد دولتمردان داشتند. بعد از اينكه انتخابات مجلس دهم سرنوشت بسياري از نمايندگان مجلس را برخلاف انتظار آنها رقم زد اكثر آنها سعي كردند كه هنگام بررسي لايحه بودجه ايرادات زيادي را بر اين لايحه وارد بدانند كمااينكه اين نظر خود را رسانه‌اي كردند و ادعا كردند كه اگر بودجه بر اساس آنچه دولت در لايحه آورده تعيين شود كشور در عرصه اقتصادي با چالش مواجه خواهد شد.با اين وجود در جلسات اخير صحن كه بعد از تعطيلات نوروز بررسي اين لايحه را در دستوركار دارد اخبار منتشر شده بيانگر اين است كه در هر كدام از اين جلسات به طور مداوم تعداد 90 تا 91 نفر يعني حدود يك سوم مجلس غيبت داشته‌اند و اين در حالي است كه در مدت زمان باقي مانده تا پايان اين دوره از مجلس، مهم ترين لايحه اي كه بررسي مي‌شود همين لايحه بودجه 95 خواهد بود.
روزنامه ابتكار با بررسي عنوان صدرنشيني قرمزها با 4 گل، مي نويسد: شايد هنگامي كه در ابتداي فصل پرسپوليس در رتبه 16 جدول رده‌بندي قرار داشت، كمتر كسي فكر مي‌كرد كه اين تيم بتواند در اين فصل شرايط خوبي داشته باشد، چه برسد به اين كه بتواند در كورس قهرماني قرار گيرد. با اين حال روند خوب نتيجه‌گيري اين تيم باعث شد كه پرسپوليسي‌ها بتوانند خود را پله به پله در جدول بالا بكشند. اين روند در نهايت باعث شد با قرار گرفتن قرمزها در يك قدمي استقلال تهران و البته همنام خوزستاني آبي‌ها، شهرآورد 82 پايتخت بسيار حساس باشد. در نهايت اين پرسپوليسي‌ها بودند كه در شرايطي كه 4 گل زدند، چند گل نزدند و يك پنالتي را هم از دست دادند و البته 2 گل هم خوردند، دربي حساس تهراني‌ها را بردند تا به صدر جدول برسند. شايد به نوعي با اين پيروزي، نماد عدد 4 كه بعد از چهار پيروزي پياپي استقلالي‌ها در دربي در مقابل عدد 6 پرسپوليسي‌ها ساخته شده بود، از سوي قرمزها فتح شد.
اين روزنامه سرمقاله را به عنوان «ساحت سياست در معرض سيل بداخلاقي» به قلم محمدعلي وكيلي اختصاص داد.
«محمدرضا عارف: برنامه اصلاح طلبان جذب مشاركت مردم در دور دوم انتخابات است»، «تيغ دو لبه اوراق مشاركت»، «روياي هموفيلي ها به واقعيت مي پيوندد» و «آب «تاريخ» را با خود برد!» از ديگر عنوان هاي روزنامه ابتكار است.
*گروه اطلاع رساني
پژوهشم**9370**2002

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ابتكار: گفتمان اصلاحات و اعتدال معيار «ليست اميد» در دوره دوم» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1511) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا