انصارالله يمن خواستار توقف جنگ براي تسهيل در گفت وگوها شد

به گزارش شبكه خبري المسيره، عبدالاسلام ضمن مخالفت با مداخله خارجي كشورها در خصوص مسائل داخلي يمن آمادگي خود را براي حل عادلانه مسائل جنوب اين كشور، صعده و همچنين تشكيل دولت فدرال اعلام كرد.
اين مقام انصارالله با اشاره به نتايج مثبت مذاكرات انصارالله با دولت عربستان در رياض گفت: درخواست ما اين است كه در مرحله انتقالي معين، دولت توافقي در يمن تشكيل و مسائل مورد اختلاف در خصوص گفت وگوي ملي در آن بررسي شود كه در آن صورت انصارالله آمادگي تحويل سلاح سنگين را نيز دارد.
عبدالسلام همچنين در خصوص نقش كويت در مذاكرات صلح يمن نيز اظهار اميدواري كرد: اين كشور نقش اساسي در تسهيل عمليات صلح ايفا كند، زيرا انصارالله معتقد است كه كويت و رهبران آن مي توانند نقش مهمي در برقراري صلح در يمن و اعمال فشار بر طرف هاي ناقض آتش بس ايفا كنند.
وي افزود: در عين حال انصارالله خواهان برقراري ارتباط استراتژيك با كشورهاي همسايه به نفع مردم يمن است؛ و اين مطلب را پيش از اين عبدالملك الحوثي با ارسال پيام صلح و دوستي به همسايه هاي يمن از جمله عربستان اعلام كرد، اما با گزارش هاي مغرضانه دشمن مواجه شد.
عبدالسلام تاكيد كرد كه بحث هاي اين گروه با سازمان ملل ادامه دارد و موضع آن از پيش نويس اعلام اخير، روشن است
انصارالله و حزب كنگره مردمي يمن توقف جنگ را گام صحيح براي آغاز هرگونه گفت وگو مي دانند.
عبدالسلام اولين اختلاف انصارالله با عربستان را تداوم بمباران ها، تجاوز زميني و لشگر كشي دانست و گفت: متاسفانه كميته آتش بس در شهر المتون استان الجوف دو روز قبل مورد حمله هوايي قرار گرفت به همين دليل ما معتقديم كه اولويت، تثبيت آتش بس و اجراي توافقات توسط كميته ها مي باشد.
وي درخصوص آمادگي براي تحويل سلاح از سوي انصارالله به دولت يمن گفت: ما معتقديم كه سلاح سنگين بايد به دست دولت باشد و اين مساله مثبتي در گفت وگو هاي ملي است و بحران سياسي حاكم بر يمن از سال 2011 ايجاب مي كند كه مهمترين نكات گفت وگوهاي ملي در خصوص اقليم، شكل دولت و قانون اساسي باشد.
وي تاكيد كرد كه انصارالله خواستار تشكيل دولت توافقي در مرحله انتقالي معين و بررسي اختلافات سياسي در خصوص گفت وگوهاي ملي است.
اين مقام انصارالله تاكيد كرد كه مذاكرات صلح يمن در كويت بايد يمني- يمني و بدون حضور كشور خارجي باشد، زيرا هيچ كشوري در تصميم گيري سياسي ما نقش ندارد.
مذاكرات صلح يمن 18 آوريل (30 فروردين) در كويت برگزار خواهد شد.
دور قبلي مذاكرات صلح يمن در دسامبر( دي) گذشته در ژنو برگزار شد اما نتيجه اي نداشت.
دور جديد مذاكرات صلح يمن با حضور نماينده سازمان ملل در يمن 18 آوريل (30 فروردين) در كويت برگزار مي شود.
عربستان با ائتلاف برخي كشورهاي عربي منطقه و با همراهي آمريكا از ششم فروردين سال گذشته حملات گسترده اي را عليه يمن آغازكرده تا«عبد ربه منصورهادي» رئيس جمهوري مستعفي وفراري اين كشوررا به حاكميت بازگرداند و از قدرت گرفتن انقلابيون يمني كه امنيت شهرهاي اين كشور را تأمين مي كنند، جلوگيري كند.
براثر اين حملات، تاكنون هزاران يمني از جمله زنان و كودكان شهيد و يا زخمي شده و ده ها هزار نفر نيز آواره و 80 درصد تأسيسات زيربنايي، خدماتي و درماني اين كشور ويران شده است.
خاورم** 1453/1275

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انصارالله يمن خواستار توقف جنگ براي تسهيل در گفت وگوها شد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1515) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا