زنجيره ارزشي براي ذخاير ژنتيكي گياهي كشور تهيه مي شود

به گزارش ايرنا، مصطفي قانعي روز شنبه در حاشيه نشست ايجاد طرح مدرن سازي بانك ژن گياهي ملي ايران و بازديد از اين بانك در جمع خبرنگاران، گفت: بحث ذخاير ژنتيكي گياهي مورد غفلت واقع شده زيرا براي آن يك زنجيره ارزشي تهيه نشده است.
وي اين غفلت را به اين دليل دانست كه مشخص نشده كه اين ذخاير به چه ميزان مي تواند اقتصاد ملي را متحول كند.
وي به نقش اين بانك ژن گياهي در تامين امنيت غذائي مردم و توليد بهترين ها براي مردم اشاره كرد و اظهار داشت: مردم مشتري بهترين هستند وليكن زنجيره به هم وصل نيست در حاليكه با نهادينه كردن علم و فناوري در بخش كشاورزي، بهره وري چندبرابر مي شود.
قانعي گفت: آنچه كه مي تواند اقتصاد كشاورزي كشور را دانش بنيان كند اين موسسه است و فرمايش مقام معظم رهبري آن بود كه آنجائي كه اقتصاد بزرگ داريم بايد دانش در آن نفوذ پيدا كند.
وي افزود: حدود 20 درصد توليد ناخالص ملي براي غذا صرف مي شود بنابراين 20 درصد اقتصاد كشور اگر دانش بنيان شود هم مردم و هم دولت و هم محققين نفع مي برند.
دبير ستاد توسعه زيست فناوري در خصوص حمايت از اين دست از صنايع تاكيد كرد: دولت براي اين ذخاير ژنتيكي به دليل اينكه هيچ برنامه اي در بحث هاي كلان كشور و سهم آن در ثروت كشور برايش مطرح نشده، ندارد.
وي گفت: براي حمايت از اين بخش ابتدا بايستي يك برنامه تهيه شود كه از ابتداي زنجيره كه يك موسسه تحقيقاتي است شروع مي شود تا جائي كه به بازار و فروش است، ختم مي شود چون اين برنامه را نداريم اگر دولت از ما مطالبه كند كه چه قانوني و چه مقرراتي و چه آئين نامه اي مي خواهيد و چه مي خواهيد بكنيد چيزي در دست نداريم.
وي گفت: اكنون براي تهيه اين برنامه آماده ايم كه اول نقشه راه را مشخص كنيم و بعد آن را تبديل كنيم به مطالبه محققين از مسئولين و بالعكس كه انجام مي شود.
قانعي تصريح كرد: بر اساس ماده 43 قانون رفع موانع توليدي، براي حمايت از هر طرحي بايستي به عنوان دانش بنيان مطرح شود و طرح داده شود تا در دولت مورد تصويب قرار گيرد.
وي افزود: متاسفانه در اين بخش برنامه اي براي تبديل ذخاير ژنتيكي به تحول اقتصادي و فقرزدائي، به كارگيري مغزها و ارزش افزوده نداريم به همين دليل در هيچ بخش توجهي به آن نمي شود.
دبير ستاد توسعه زيست فناوري با اشاره به اينكه اگر زنجيره ارزشي درست شود، پاسخ هر خواسته اي را در ذخاير ژنتيكي داريم، اظهار داشت: از همين طريق مي توانيم بازار ذخاير ژنتيكي را براي خلق ثروت ايجاد كنيم.
وي در خصوص زمان آغاز طرح تهيه نسخه امنيتي منابع ژنتيكي گفت: اميدواريم تا شش ماه آينده در دولت مصوباتي را بگيريم براي اينكه اين حركت آغاز شود.
دكتر قانعي از بخش هاي مختلف بانك ملي ژن گياهي ايران در كرج بازديد كرد.
6156/1535

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زنجيره ارزشي براي ذخاير ژنتيكي گياهي كشور تهيه مي شود» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-15237) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا