پژوهشگر بريتانيايي: ديكتاتوري در آسياي مركزي ازهم خواهد پاشيد

به گزارش رسانه هاي محلي تاجيكستان، «ديويد ليوس» پژوهشگر انگليسي در مقاله اي زير عنوان 'رژيم‌هاي خودكامه و صلح در آسياي مركزي' كه در رسانه هاي تاجيك به چاپ رسيده ؛ نوشته است: هر چند «راه درپيش گرفته» حاكمان آسياي مركزي براي تامين ثبات و آرامش در كشورهايشان تاكنون نتيجه داده است اما به خاطر مشكلات انباشته شده در درازمدت جواب نخواهد داد و به ناآرامي خواهد انجاميد.
ليوس همچنين در گفت وگو با يك رسانه محلي تاجيكستان گفت: شيوه ديكتاتوري و خودكامگي در اين منطقه براي اداره كشورها تنها در كوتاه مدت جواب خواهد داد و در درازمدت به بحران مي انجامد.
وي افزود:‌ ما در تاريخ بسيار ديده ايم كه در چنين حالت‌هايي رژيم‌هاي خودكامه بعد از مدتي به آساني از هم پاشيده اند چون مشروعيت خود را در طول زمان از دست داده اند و قادر به حل مشكلات انباشته شده نيستند.
اين پژوهشگر تصريح كرد: حكومت هاي خودكامه در درازمدت شكننده مي شوند و خود اين حكومت‌ها در نهايت به تهديد بزرگ عليه امنيت كشور‌هايشان تبديل مي شوند.
نگاهي به شيوه قدرت در كشورهاي آسياي مركزي شامل ازبكستان، قزاقستان، تاجيكستان، تركمنستان و قرقيزستان نشان مي دهد كه با وجود گذشت 24 سال از استقلال اين كشورها، حاكميت در آنها فقط در دست چند نفر بوده است ، پديده اي كم نظير در دنيا كه برخي تحليلگران سياسي از آن به عنوان «پنجه هاي آهنين قدرت در آسياي مركزي» نام مي برند.
آساق**1663**1392

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پژوهشگر بريتانيايي: ديكتاتوري در آسياي مركزي ازهم خواهد پاشيد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-15240) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا