هیچ شانسی برای گسترش ناتو طی سال‌های آینده وجود ندارد

به گزارش قدس آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم،از رویترز، در حالی که گرجستان و تعدادی از کشورهای بالکان خواستار گسترش سریع ناتو به سوی شرق اروپا هستند، داگلاس لوت فرستاده آمریکا در سازمان ناتو امروز جمعه در سخنانی تاکید کرد که هیچ شانسی برای گسترش ناتو در سال های آینده وجود ندارد.

وی در ادامه تصریح کرد: ناتو نمی خواهد بار دیگر شاهد تشدید ضعف داخلی در روسیه باشد و به همین علت هیچ شانسی برای گسترش ناتو در آینده نزدیک وجود ندارد.

لوت گفت: از نظر معیارهای عملی، من فکر نمی کنم که زمینه مناسبی برای گسترش ناتو طی سال های آینده وجود داشته باشد. من فکر می کنم روسیه نقش مهمی در فضای راهبردی کنونی ایفا می کند و این فضای راهبردی یک ترمز برای گسترش ناتو به شمار می رود.

دسامبر گذشته، ناتو از مونته نگرو دعوت کرد تا به این سازمان ملحق شود. این نخستین تلاش ناتو از سال 2009 میلادی برای گسترش به سوی مرزهای شرقی بوده است. این اقدام با خشم روسیه روبرو شد.

لوت  افزود: ناتو برای پذیرش اعضای جدید کاملا آماده است ولی همه 28 عضو این سازمان باید برای دعوت از اعضای جدید موافقت کنند و در شرایط کنونی احتمال کمی برای این مساله وجود دارد.

اظهارات این مقام آمریکایی در شرایطی است که نخستین نشست مشترک ناتو و روسیه از سال 2014 میلادی اخیرا در بروکسل برگزار شده است.
شورای ناتو و روسیه در سال 2002 میلادی تشکیل شد ولی پس از اقدام روسیه در الحاق کریمه به خاک خود در مارس 2014 میلادی، فعالیت این شورا به حالت تعلیق درآمد.

در حالی که اختلافات مسکو و بروکسل بر سر اوکراین همچنان ادامه دارد، برگزاری این نشست نشانگر تمایل دو طرف برای بهبود روابط خواهد بود و این نشست به جلوگیری از هرگونه درگیری نظامی احتمالی در منطقه کمک خواهد کرد.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هیچ شانسی برای گسترش ناتو طی سال‌های آینده وجود ندارد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( قدس آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-15356) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : قدس آنلاین