سازمان حفاظت محيط زيست:150 قلاده پلنگ در 7 سال گذشته از بين رفته است

به گزارش خبرنگار علمي ايرنا، علي تيموري عصر شنبه در مراسم امضاي تفاهمنامه بيمه جامع پلنگ ايراني افزود: 65 تا 70 درصد علت مرگ و مير اين پلنگ ها ناشي از شكار و طعمه مسموم بوده است.
وي اظهار كرد: بر اين اساس و با هدف حمايت از گونه ارزشمند پلنگ ايراني برنامه جامع حمايت از اين گربه سان را تا سال 1420 تهيه كرديم.
تيموري گفت: بخش جنوب غرب آسيا و خاورميانه محل زيست پلنگ ايراني است كه از قرن بيستم در برخي از مناطق و كشورها نسل آن منقرض شده و اكنون بيشترين تجمع آن در ايران است. به همين خاطر حساسيت و اهميت زيادي در راستاي حفاظت از اين گونه ارزشمند وجود دارد.
وي تاكيد كرد: ‌بر اين اساس سازمان حفاظت محيط زيست براي كشور برنامه حفاظتي پلنگ را در دستور كار قرار داده است كه سال گذشته تهيه و توسط رئيس سازمان حفاظت محيط زيست به استان ها ابلاغ شد.
وي با اشاره به اينكه اين مورد موجب تهيه برنامه جامع حفاظت از پلنگ ايراني شد، گفت: چتري بودن اين گونه يكي از دلايل تهيه اين برنامه است زيرا پلنگ گونه هاي ديگري را در زير چتر حمايتي خود قرار مي دهد به اين معنا كه وقتي زيستگاه پلنگ حفاظت شود گونه هاي ديگري نيز كه به عنوان طعمه هستند، مورد حفاظت قرار مي گيرند.
وي ادامه داد: همچنين پلنگ به عنوان نماد قدرت و شجاعت است و در راس هرم غذايي قرار دارد از اين رو حفاظت از آن مي تواند براي ساير گونه ها نيز مفيد باشد.
تيموري ادامه داد: بر اين اساس برنامه حفاظت از پلنگ ايراني تهيه و اواخر سال گذشته به استان ها و واحدهاي مرتبط براي اجرا ابلاغ شد.
وي ادامه داد: برخي عوامل طبيعي مانند آتش سوزي جنگل ها و سوانح غيرطبيعي مانند حوادث جاده اي، از بين رفتن طعمه و برخورد دامداران با پلنگ سازمان محيط زيست را مجاب كرد كه يك برنامه پنج ساله را براي حفاظت از پلنگ ايراني تهيه كند، اين برنامه داراي هشت محور از جمله آموزش و توانمندسازي دامداران و كشاورزان، روابط عمومي و امور رسانه، زيستگاه ها و مناطق آزاد و چهارگانه، دامپزشكي و بيماري ها، فضاي حفاظتي و ذخاير ژنتيكي تهيه شده است.
وي با بيان اين كه 47 دستگاه براي اجراي اين برنامه مي توانند به سازمان محيط زيست كمك كنند، گفت: با توجه به اهميت موضوع آن را در برنامه ششم توسعه ديديم و در حال طي كردن مراحل تامين بودجه و ارسال به سازمان مديريت و برنامه ريزي است.
به گفته وي، براي تهيه اين برنامه كارشناسان روسي در حوزه پلنگ وارد كشور شدند و موارد را مورد بررسي قرار دادند.
وي به ديگر اقدامات سازمان محيط زيست براي حفاظت از پلنگ اشاره كرد و گفت:‌ تا قبل از سال 94 جريمه تلف كردن يك قلاده پلنگ 50 ميليون ريال بود. اما از ابتداي سال 94 جريمه تلف كردن يك قلاده پلنگ 800 ميليون ريال شده يعني 16 برابر افزايش داشته است.
وي گفت:‌ تفاهمنامه بيمه جامع پلنگ ايراني داراي سه محور از جمله خسارات وارد شده به محيط زيست به دليل تلفات پلنگ، خسارت وارد شده به اشخاص ثالث و خسارات دام ناشي از حمله پلنگ و گرگ است.
به گفته تيموري، مراحل پرداخت بيمه بسيار آسان است و به راحتي به دامدار خسارت ديده پرداخت مي شود.
علمي(3)**9014**3061**2017

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سازمان حفاظت محيط زيست:150 قلاده پلنگ در 7 سال گذشته از بين رفته است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-15599) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا