پژوهشگاه رويان ادعاي ارتباط علمي با دكتر وزيري تبار براي درمان ام اس را رد كرد

چندي است كه شبكه‌هاي ماهواره‌اي براي درمان بيماري ام‌اس با استفاده از سلول‌هاي بنيادي در پژوهشگاه رويان از سوي دكتر شهريار وزيري تبار، تبليغ مي كنند؛ اين پژوهشگاه هرگونه ارتباط علمي با اين شخص را رد و اعلام كرد كه ارائه خدمات درماني به بيماران مبتلا به ام‌اس از طريق رسانه‌هاي جمعي داخلي اطلاع‌رساني خواهد شد.
به گزارش روز شنبه ايرنا از پژوهشگاه رويان، در اين اطلاعيه آمده است:طي روزهاي اخير تماس‌هاي زيادي از سوي هموطنان در خصوص درمان بيماري ام‌اس از طريق سلول‌هاي بنيادي در پژوهشگاه رويان داشته‌ايم كه شخصي به نام دكتر وزيري تبار آن را در شبكه‌هاي ماهواره‌اي تبليغ مي‌كند.
'به اطلاع هموطنان مي‌رسانيم كه پژوهشگاه رويان ادعاي هر گونه ارتباط علمي با اين شخص را رد مي‌كند و اعلام مي‌دارد كه ادعاي علمي ايشان در خصوص درمان بيماري‌هاي مختلف صعب‌العلاج از نظر علمي مورد ترديد است.'
بديهي است پژوهشگاه در صورتي كه بتواند خدماتي را به بيماران ام. اس يا ساير بيماران ارائه كند آن را از طريق رسانه هاي جمعي داخل كشور اطلاع رساني خواهد كرد.
اسكلروز (Multiple sclerosis) كه با نام اختصاري ام‌اس (MS) شناخته مي‌شود، نوعي اختلال در سيستم ايمني خودكار است. در اين اختلال بدن آنتي‌بادي‌هايي را توليد مي‌كند كه به بافت‌هاي خودش به ويژه ماده سفيد مغز و نخاع حمله مي‌كند و اختلالاتي در زمينه حركتي، تعادلي، بينايي، ادراري، گوارشي و ديگر اعضاي بدن ايجاد مي‌كند.
اگرچه علت اين بيماري مشخص نيست؛ اما مكانيزم اصلي آن بر اساس آسيب رساندن سيستم ايمني بدن و يا اختلال در سلول‌هاي توليد كننده ميلين است. دلايل ارائه شده در مورد اين مكانيزم‌ها شامل عوامل ژنتيكي و عوامل محيطي مانند عفونت مي‌شود.
اين بيماري معمولا بر اساس نشانه‌ها و علائم و نتايج آزمايش‌هاي پزشكي تشخيص داده مي‌شود و درمان مشخصي براي آن وجود ندارد و محققان در تلاش هستند تا با استفاده از سلول‌هاي بنيادي اقدام به درمان اين بيماري كنند؛ ولي تاكنون نتايج دريافتي از اين تحقيقات در حد آزمايشگاهي بوده است.
علمي (1) ** 1201 **1440

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پژوهشگاه رويان ادعاي ارتباط علمي با دكتر وزيري تبار براي درمان ام اس را رد كرد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1588) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا