سالانه یکهزار هکتار از اراضی زراعی کشور تخریب می شود

به گزارش ایرنا، محمدجواد سروش روز شنبه در همایش 'نکوداشت روز زمین پاک' در مجتمع داروسازی باریج اسانس کاشان اظهار کرد: امروزه بشر با پدیده نامیمونی به نام تخریب محیط زیست مواجه است، زمین بیمار و رنجور است و تمام منابع ما، آب و خاک و زمین و جنگل در حال نابودی است.
وی با تاکید بر ضرورت عزم همگانی برای نجات زمین و منابع طبیعی از آسیب و تهدیدها افزود: اگر به فکر زمین نباشیم بطور حتم آسیب و مصیبت زیادی در انتظار فرزندانمان خواهد بود و این تلنگری برای بشر است زیرا بشر به دست خود مرگ خود را رقم می زند.
سروش تاکید کرد: سالانه بیش از 7.3 میلیون هکتار جنگل در دنیا در حال نابودی است در حالی که هر هکتار جنگل اکسیژن 10 نفر را تامین می کند و کشور ما نیز بدلیل بی برنامگی از سال 42 تاکنون 30 درصد از جنگل هایش از بین رفته است.
وی بااشاره به تهدید زمین توسط گازهای گلخانه ای و منو اُکسیدکربن تصریح کرد: منبع طبیعی دیگری که بشدت در معرض بحران است آب بویژه آب آشامیدنی است و منابع زیرزمینی آب تجدیدناپذیر ما مصرف شده و تا سال 2050 قسمت اعظمی از کشور ایران بلحاظ بی آبی غیرقابل سکونت خواهد شد.
سروش افزود: پسماند یا زائده طبیعی توسعه اجتماعی و مصرف گرایی نیز معضل دیگری است که نخستین قدم در مدیریت آن کاهش پسماند است، زیرا پسماند می تواند منبع ثروت و بازیافتش منبعی برای توسعه پایدار باشد.
وی با اشاره به تولید 48 هزار تُن پسماند عادی به صورت روزانه در کشور گفت: در دنیا بیش از 70 درصد از پسماند بازیافت می شود در حالی که این رقم در ایران 20 درصد است.
مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان محیط زیست تاکید کرد: محل جمع آوری زباله و پسماند نیز مهم است، هر تُن زباله 500 لیتر شیرابه دارد و هر لیتر شیرابه چهار هزار لیتر آب را آلوده می کند و میزان زباله موجود در ایران 16 میلیون مترمکعب آب را می تواند آلوده کند.
سروش گفت: تنها 7 درصد زباله های کشور در مبدا تفکیک می شود و 93 درصد همراه با فلزات سنگین و مواد پرخطر است و سالانه 16 میلیون تُن زباله غیرقابل مصرف در کشور تولید می شود.
سروش، مصرف سالانه 400 هزار تُن کاغذ در کشور را نیز بحرانی دیگر برشمرد و گفت: برای تولید یک تُن کاغذ 17 اصله درخت برابر با سه تُن درخت از بین می رود در حالی که اگر 25 درصد در مصرف کاغذ خود صرفه جویی کنیم، بازیافت 25 درصد کاغذ برابر با حفظ و نگهداری یک میلیون و 700 هزار اصله درخت است.
وی گفت: صرفه جویی یک کیسه پلاستیک در هفته می تواند به صرفه جویی 10 هزار تُن پلاستیک در سال منتهی شود.
پاکسازی محیط زیست توسط حاضران در همایش، از برنامه های جانبی همایش یکروزه نکوداشت روز زمین پاک در این مجتمع داروسازی بود.
6027/3009

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سالانه یکهزار هکتار از اراضی زراعی کشور تخریب می شود» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-15880) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا