بی توجهی به کشاورزی موجب استهلاک این بخش شده است

به گزارش ایرنا مجتبی مزروعی روز شنبه در نشستی خبری گفت: امروز منابع آب، خاک و ماشین آلات حوزه کشاورزی مستهلک شده و نیروی انسانی بهره بردار و کارشناس در این حوزه دارای سنین بالایی هستند.
وی با بیان اینکه بخش کشاورزی یکی از محوری ترین پایه های تحقق اقتصاد مقاومتی است، اظهار کرد: امروز بخش کشاورزی خود متاثر از بحران آب است اما در ایجاد این بحران تاثیری نداشته است.
وی تاکید کرد: برای کنترل مدیریت مصرف آب، ایجاد اصلاحات و زیرساخت سازی برای ایجاد ثبات در پایه کشاورزی امری لازم است و این اصلاحات بدون منابع مالی و اعتبارات محقق نمی شود.
مزروعی با اشاره به اینکه متاسفانه وزارت نیرو طی دهه اخیر به بحث سدسازی و آب شرب بیش از آنچه باید توجه و از بحث آبهای تحت الارضی غفلت کرده است.
وی تاکید کرد: به طور جد نیاز به سرمایه گذاری در حوزه مدیریت آب و بهره وری در حوزه کشاورزی داریم.
وی بیان کرد: تا زمانی که روش های مصرف را اصلاح نکنیم ارتقای بهره وری در آب و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی را نخواهیم داشت و این اصلاح نیز نیازمند سرمایه گذاری است.
این مسئول گفت: سرمایه گذاری و توجه دولت و وزارتخانه هایی از جمله وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و نیز کشور به بخش کشاورزی می تواند در انجام این مهم موثر باشد.
وی اصلاح الگوی کشت را از مهمترین سیاست های کاهش و مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی دانست و افزود: در این راستا توسعه کشت گلخانه ای با توجه به کاهش یک بیستمی مصرف آب می تواند روشی موثر باشد.
وی با بیان اینکه خراسان رضوی در توسعه کشت گلخانه ای رتبه قابل قبولی در کشور ندارد، افزود: اکنون 180 هکتار در خراسان رضوی زیر کشت گلخانه ای است و تا پایان امسال نیز توسعه 100 هکتار دیگر در دستور کار است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: اعطای تسهیلات در زمینه توسعه کشت گلخانه ای با سود 18 درصد موجب جذب فعالان این عرصه نمی شود اما در تلاشیم با برنامه ریزی دقیق تر و تسهیل امور، کشت گلخانه ای در استان را گسترش دهیم.
وی با بیان اینکه برخی محصولات پرآب از جمله خربزه، طالبی و هندوانه جزو برندهای استان محسوب می شود، افزود: با توسعه کشت 'زیر پلاستیکی' و کشت پاییزه این محصولات تا 60 درصد کاهش مصرف آب محقق می شود.
مزروعی با بیان اینکه سال گذشته 2400 هکتار از کشتزارهای استان به شیوه های نوین آبیاری تجهیز شده است، افزود: امسال نیز این میزان اجرای شبکه آبیاری تحت فشار به دو برابر افزایش می یابد.
وی با اشاره به سیاست طرح تجمیعی اجرای سامانه آبیاری تحت فشار و مشارکت خرده مالکان برای اجرای این سامانه گفت: دولت در اجرای این طرح ها 85 درصد هزینه اجرای طرح را تقبل می کند.
یک میلیون و 200 هکتار از وسعت استان خراسان رضوی زیر کشت محصولات باغی و زراعی قرار دارد.
7496/5132

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بی توجهی به کشاورزی موجب استهلاک این بخش شده است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-15884) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا