عربستان تا لحظه آخر بر طبل اختلاف و تفرقه كوبيد

به گزارش روز شنبه ايرنا، حميد بعيدي نژاد در اين يادداشت كه در صفحه تلگرام خود منتشر كرد، نوشت: برجستگي سياسي مهم سيزدهمين اجلاس سران سازمان همكاري اسلامي در استانبول اختلاف چهار كشور مهم منطقه يعني عربستان و ايران از يك طرف و مصر و تركيه از جانب ديگر بود. با وجود بيان سازنده آقاي دكتر روحاني مبني بر آنكه ايران مشكل عربستان نيست و عربستان مشكل ايران نيست بلكه مشكل تعصب، افراطي گري و تروريسم است، عربستان تا لحظه آخر بر طبل اختلاف و تفرقه كوبيد.
بعيدي نژاد افزود: بر خلاف اختلافات ايران و عربستان كه ماهيت منطقه اي دارد، اختلاف تركيه و مصر ماهيتي عمدتا دو جانبه دارد. بعد از آنكه آقاي السيسي به قدرت رسيد آقاي اردوغان اين روند را كودتاي رسمي عليه آقاي مرسي رئيس منتخب مصر اعلام كرد. به دنبال اين موضعگيري رابطه دو كشور بسيار تيره شد.
برنامه حضور پادشاه عربستان در تركيه به گونه اي تنظيم شده بود كه وي بعد از ديدار از قاهره و جلب توافق مصر، براي ميانجي گري بين مصر و آنكارا در ديداري پنج روزه به تركيه سفر كند. اما هيچ شواهدي كه نشان دهد ميانجيگري پادشاه عربستان براي بهبود روابط دو كشور مقرون به موفقيت بوده، ديده نشده است بلكه بر عكس شواهد نشان مي دهد كه روابط خصمانه دو طرف كماكان ادامه دارد.
در اين حال عربستان با سوء استفاده از حوادث حمله به سفارت اين كشور در تهران، با جمع كردن تمامي قواي سياسي و اقتصادي خود، اصرار نمود كه بندهايي را كه پيش از اين اجلاس اضطراري وزيران خارجه كشورهاي اسلامي براي تقبيح حمله به سفارت و دخالت ايران در كشورهاي منطقه تصويب نموده بود به تاييد اين اجلاس هم برسد. با مخالفت ايران و عدم حمايت برخي ديگر از اعضاء، اجلاس نتوانست در خصوص تصويب اين بندها به اجماع برسد ولي با فشار سعودي و هم پيمانانش بدون اجماع بندها وارد اعلاميه نهايي شد. در خصوص بحث حزب الله نيز عليرغم آنكه عربستان اصرار داشت كه مانند مصوبه اخير اتحاديه عرب، اينجا نيز حزب الله به عنوان گروه تروريستي شناسايي شود، با توجه به مخالفتهاي اعضا با اين موضع، اجلاس نهايتا تنها به محكوميت برخي اقدامات تروريستي حزب الله بسنده كرد. اين موضعگيري نيز البته به دليل مخالفتهاي ايران، لبنان و عدم همراهي سه كشور ديگر با اجماع كشورها روبه رو نشد.
در جلسه اختتاميه آقاي اردوغان براي عدم انجام هرگونه بحث در مورد اين بندها، چهار سند اصلي اجلاس پيرامون: ١- اعلاميه فلسطين، ٢-برنامه دهساله سازمان، ٣- بيانيه كلي استانبول و ٤- بيانيه تصميمات نهايي اجلاس، را بدون قرائت محتواي هيچيك يك از آنها با سرعت تمام به تصويب رسانيد.
يكي از ضعيفترين نمونه هاي عملكرد دبيرخانه و رياست اجلاس در بخش نهايي اجلاس، برگزاري بحثي مربوط به جلب كمكهاي داوطلبانه اعضا بود كه قبلا در برنامه كار اجلاس هم قرار داده شده بود.
در اين بخش دبيركل سازمان ابتدا با اشاره به مشكلات مالي سازمان درخواست كرد كه كشورهاي عضو علاوه بر پرداخت سهميه هاي خود با حمايتهاي مالي داوطلبانه نيز سازمان را در انجام ماموريتهاي خود ياري كنند. رئيس جمهور تركيه نيز اضافه كرد از ميان 57 كشور عضو سازمان فقط 20 كشور سهميه هاي خود را بموقع مي پردازند و رئيس كنفرانس و دبير خانه پيشنهادمي كنند كه در همين جلسه كشورهاي عضو ضمن اعلام تعهد به پرداخت سهميه هاي خود، به طور داوطلبانه مبالغي را نيز به عنوان كمك به سازمان اعلام كنند. آقاي اردوغان اعلام كرد كه وي به عنوان اولين داوطلب، يك ميليون دلار به دبيرخانه سازمان و يك ميليون دلار به برخي از سازمانهاي تخصصي سازمان اختصاص مي دهد. اما با وجود درخواستهاي مكرر دبيركل و رياست كنفرانس هيچ كشوري داوطلب كمك نشد و براي شكست اين سكوت منفي فقط عربستان اعلام كرد كه به عنوان ميزبان دبيرخانه سازمان، خود بطور جداگانه براي تعيين ميزان و نوع كمك با دبيرخانه تماس خواهد گرفت.
سپس اجلاس در هاله اي از سكوت كه به نوعي به معناي فقدان اشتياق اعضا به مشاركت در برنامه هاي دبيرخانه سازمان بود پايان يافت.
سيام **6084 **1446

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عربستان تا لحظه آخر بر طبل اختلاف و تفرقه كوبيد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-1594) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا