افزایش حساسیت تصویر برداری ام آر آی با استفاده از نانوذرات

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو،محققان ژاپنی موفق به ارائه عامل کنتراست دهنده برای تصویربرداری با دستگاه MRI شدند، به طوری که سیگنال های این نوع تصویربرداری تقویت شده و در نهایت پاسخ های MRI نسبت به pH بهبود می یابد.
این عامل کنتراست دهنده از جنس یون های منگنز بوده که درون نانوذرات فسفات کلسیم حساس به pH محدود شده است. این نانوذرات به صورت هسته ای پوسته ای بوده که پوسته آن از جنس پلی اتیلن گلیکول است که هسته فسفات کلسیم را در بر می گیرد.
این عامل کنتراست دهنده می تواند تومور سرطانی را درخشان نشان دهد، به طوری که محققان این پروژه توانستند ذرات چند میلیمتری سرطان را در کبد مشاهده کنند.
MRI ابزار مناسبی برای مشاهده ساختارهای غیرمعمول در بافت های نرم است. در این روش بدون نیاز به تابش های خطرناک، رصد بافت های داخلی بدن امکان پذیر می شود. اهمیت این روش آن است که نسبت به pH حساس بوده و برای رصد محیط تومور سرطانی بسیار مفید است. این امر به دلیل اسیدی تر بودن داخل تومورهای سرطانی از بافت های سالم است. اگر سلول سالم pH حدود 4/7 داشته باشد، تومور سرطانی pH حدود 6/6 دارد.
در pHهای پایین، نانوذرات فسفات کلسیم باز شده و یون منگنز آزاد می شود. این یون ها به پروتئین مورد نظر برخورد کرده و به آن متصل می شود. بنابراین، هنگام تصویربرداری با MRI، کنتراست افزایش قابل توجهی پیدا می کند.
این گروه تحقیقاتی این روش را روی موش های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند و با استفاده از آن موفق شدند تومور در ابعاد چند میلیمتر را شناسایی کنند.
پنگ می از محققان این پروژه می گوید: «این عامل کنتراست دهنده می تواند تومور سرطانی را به سادگی شناسایی کند. این روش امکان شناسایی هیپوزیا را فراهم می کند که اهمیت زیادی دارد. دلیل این امر آن است که بسیاری از این تومورها نسبت به درمان مقاوم هستند.»
نتایج این پروژه در نشریه Nature Nanotechnology منتشر شده است.
علمی **1311**1440

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش حساسیت تصویر برداری ام آر آی با استفاده از نانوذرات» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-160189) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا