کشت مستقیم پنبه با حفظ بقایای کشت قبلی در گلستان

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از جهادکشاورزی استان، محمد اسماعیل اسدی افزود: اجرای این طرح باعث حفظ بقایای گیاهی در سطح خاک و انجام کشت محصول بدون استفاده از برگردان خاک (شخم) و تنها با برهم زدن خاک با استفاده از گاوآهن های برگرداندار که باعث کاهش گرمای خاک می شود، است.
وی اضافه کرد: در پی اجرای آن تبخیر از سطخ خاک به میزان بسیاری کاهش یافته و در حدی است که میزان مصرف آب و تعداد دوره های آبیاری را کمتر می کند.
به گفته وی، در کشت مستقیم می توان با استفاده از کارنده های بی خاک ورز که هم مجهز به کارنده کود و هم کارنده بذر هستند و با حفظ بقایای کشت قبلی اقدام به کشت جدید کرد.
اسدی در خصوص مزایای کشت مستقیم، افزود: به خاطر این که تردد فقط یک نوبت صورت می گیرد، خاک کوبیده نشده و در مصرف انرژی و سوخت صرفه جویی می شود، همچنین در میزان مصرف بذر صرفه جویی می شود و در این مزرعه فقط ده کیلو بذر در هکتار مصرف شد، در صورتی که در کشت مرسوم ٤٠ کیلو بذر پنبه در هکتار مصرف می شود.
وی دیگر مزایای کشت مستقیم را کاهش مصرف آب به هنگام آبیاری به دلیل استفاده از بقایای گیاهی دانست و گفت: این بقایا چون به صورت عایق عمل می کند، مانع تابش مستقیم آفتاب به خاک می شود و مزرعه ای که به این روش کشت می شود تا 40 روز به آبیاری نیاز ندارد.
مدرس رسمی کشاورزی حفاظتی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: دانش و فنآوری کشت مستقیم و یا بی خاک ورزی و همچنین ادوات کشت آن در داخل کشور موجود است و این مهم در راستای اقتصاد مقاومتی اجرا می شود.
پنبه به سبب اهمیت و نقش موثر در اقتصاد کشورها به طلای سفید معروف است و گلستان به سبب حاصلخیزی خاک و آب و هوای مساعد برای تولید پنبه مرغوب و فراوان آن روزگاری به سرزمین طلای سفید شهرت داشت.
سطح کشت ابلاغی سال زراعی جاری برای کشت پنبه در گلستان حدود 15 هزار هکتار است.
استان مرزی گلستان واقع در شمال کشور دارای 650 هزار هکتار زمین زراعی حاصلخیز است که با کشت دوم برخی اراضی این ظرفیت به افزون بر 700هزار هکتار نیز می رسد.
6204/1648

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کشت مستقیم پنبه با حفظ بقایای کشت قبلی در گلستان» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-160211) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا