مدیرکل بهزیستی قم: خدمات شهری برای معلولان مناسب سازی شود

به گزارش ایرنا، رضا سلیقه شامگاه یکشنبه در یکصد و هشتاد و هشتمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اینکه از 22 تا 28 تیرماه به عنوان هفته بهزیستی نامگذاری شده است تصریح کرد: در استان قم یک اتوبوس مناسب برای استفاده معلولان نداریم و حتی تاکسی ها آمادگی سوار کردن فرد معلول را ندارند، از این رو باید همه نهادها در برنامه ریزی های شهری و خدمات رسانی به فکر این افراد جامعه باشند.
وی افزود: در بوستان های استان خدمات خوبی طی 10 سال گذشته برای معلولان صورت گرفته است ولی تا ایده آل بودن فاصله زیادی داریم و باید در این حوزه اقدام های مناسبی انجام دهیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر 22 هزار معلول در استان قم وجود دارد گفت: این افراد شامل 7 هزار و 700 تن معلول نخاعی، 5 هزار و 12 تن معلول ذهنی، 2 هزار و 27 تن معلول از ناحیه بینایی، 3 هزار و 985 تن معلول ناشنوا و 2 هزار و 600 تن بیمار روانی مزمن است.
وی ادامه داد: 400 معلول ضایع نخاعی در استان خدمات دریافت می کنند و نیاز به لوازم بهداشتی و تجهیزات دارند که باید کمک های مردمی و خیران را در این زمینه فراهم سازیم.
سلیقه به فعالیت 270 مرکز و موسسه زیر نظارت اداره کل بهزیستی قم اشاره کرد و گفت: این تعداد مراکز، خدمات مشاوره ای ژنتیک، نگهداری سالمندان، ترک اعتیاد و سایر موارد را به مددجویان ارائه می کنند.
وی به 33 مرکز نگهداری سالمند در استان قم اشاره کرد و گفت: این تعداد مراکز به صورت شبانه روزی معلولان را نگهداری می کنند و ماهیانه مبلغ 4 میلیون و 500 هزار تا 6 میلیون ریال برای هر سالمند هزینه می شود.
وی با اشاره به فعالیت 11 پایگاه خدمات اجتماعی گفت: این پایگاه ها در مناطق مختلف از جمله حاشیه شهر فعالیت می کنند به طوری که در همین راستا 80 هزار خانوار سرشماری شده و 11 جلد کتاب با آسیب شناسی مشکلات در هر محله چاپ شده است.
سلیقه افزود: بهزیستی در موضوع جمع آوری متکدی ها وارد شده که در هیچ جای قانون به آن اشاره نشده است و در این حوزه باید شهرداری فعالیت می کرد.
وی ادامه داد: در خصوص جمع آوری افراد بلامکان مقرر شده بود تا شهرداری مکانی را در اختیار بهزیستی قرار دهد تا این افراد ساماندهی شوند ولی تا کنون اقدامی صورت نگرفته است.
مدیرکل بهزیستی قم با بیان اینکه 60 درصد آسیب های اجتماعی در قم غیربومی است گفت: قم سرریز مشکلات استان های دیگر است که به علت امنیت اجتماعی آن افراد آسیب دیده به این شهر سفر می کنند.
وی خاطرنشان کرد: خدمات در قم فرااستانی است ولی بودجه آن استانی و بر اساس جمعیت اختصاص پیدا می کند.
8138/ 1175

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مدیرکل بهزیستی قم: خدمات شهری برای معلولان مناسب سازی شود» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-160217) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا