استفاده بهینه از منابع آب نیازمندمشارکت و همراهی مردم با نهادهای اجرایی است

به گزارش ایرنا، محمدرضا خباز یکشنبه شب در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان در سالن غدیر استانداری افزود : توجه به پروژه های تحقیقاتی و دانشگاهی درخصوص پوشش گیاهی مناسب منطقه، بازنگری در شیوه آبیاری و تغییر الگوی کشت می تواند استان را در این مسئله کمک کند.
وی با تاکید بر تغییر الگوی کشت کشاورزی به الگوی کشت با مصرف کم آب، افزود: از 37 سال گذشته در استان 20هزار هکتار آبیاری قطره ای و بارانی انجام شده و امسال نیز اعتبار 20 هزار هکتار دیگر را گرفته ایم که در مصرف آب تحول بزرگی است.
وی خاطرنشان کرد : : تغییر الگوی کشت، راه کار افزایش عملکرد محصولات کشاورزی به شمار می رود که باید در دستور کار کشاورزان و مسئولان مربوط قرار گیرد، ضمن این که با اجرای این طرح در استان، منابع آبی نیز مدیریت و مصارف بهینه می شود.
استاندار سمنان با اعلام این که بیش از 80 درصد منابع آب موجود استان در بخش کشاورزی مصرف می شود، افزود: متأسفانه به علت استفاده نکردن از شیوه های نوین آبیاری بخش قابل توجهی از منابع آب در بخش کشاورزی صرف می شود.
وی مدیریت مصرف صحیح آب از سوی مردم، کشاورزان و صنعت را مهم و ضروری دانست و افزود: با توجه به تاثیر کاهش بارندگی ها بر منابع آبی و به منظور مدیریت مصرف درست آب، نصب کنتورهای هوشمند در چاه های آب کشاورزی ضروری است.
خباز با بیان این که وضعیت آب های زیرزمینی استان نگران کننده می باشد، تاکید کرد: مسئولان استان باید عزم جدی و همه جانبه در برخورد با متخلفان داشته باشند ضمن این که فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در این زمینه بسیار مهم است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان هم در این نشست با تاکید بر اینکه راهی جز حرکت به سمت تغییر الگوی کشت در استان سمنان نداریم، گفت: الگوی کشت اراضی کشاورزی استان سمنان تا مهر ماه امسال تدوین و ارائه می شود.
سید حسن میرعماد با اشاره به ظرفیت موجود استان در بخش کشاورزی برای اجرای تغییر الگوی کشت، گفت: متاسفانه پارسال یک ریال برای این امر اختصاص نیافت و امیدواریم امسال حداقل 200 میلیون تومان برای شروع اقدامات و این طرح تخصیص یابد.
وی ادامه داد : در تغییر الگوی کشت کشاورزی به دنبال افزایش درآمد محصولات کشاورزی و همچنین کاهش آب مصرفی و مصرف بهینه هستیم.
میرعماد با اشاره به محدودیت منابع آبی استان، و این که اگر منابع آبی مدیریت نشود درآینده دچار مشکل خواهیم شد، گفت: راهی جز حرکت به سمت تغییر الگوی کشت با هدف درآمد بیشتر برای کشاورزان و مصرف کمتر آب نداریم.
وی در خصوص اجرای طرح های آب و خاک به ویژه توسعه روش های آبیاری تحت فشار گفت: در سال جاری منابع خوبی برای توسعه روش های نوین آبیاری به استان اختصاص یافته که با بکارگیری پیمانکاران متعدد دارای صلاحیت به دنبال اجرای این طرح مهم هستیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان در این جلسه باتاکید برمدیریت مصرف وصرفه جویی آب دربخش های مختلف بخصوص بخش کشاورزی، خواستار پیگیری مسئولان جهاد کشاورزی استان برای تجهیز باغات ومزارع استان به سامانه آبیاری نوین شد.
ایرج حیدریان با بیان اینکه دولت تعادل بخشی از منابع آبی را در دستور کار قرار داده است، افزود: شرکت آب منطقه ای هم براساس این سیاست ها وظایف خطیری بر دوش دارد.
وی با اشاره به برنامه های شرکت آب منطقه ای استان سمنان به منظور نصب کنتور هوشمند آب در خروجی چاه ها، اظهار کرد: امروز چاه های استان سمنان مجهز به کنتور هوشمند هستند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان تصریح کرد: استان سمنان تنها استانی است که کمترین چاه آب غیرمجاز را در کشور داشته است.
وی با اشاره به کسری 143 میلیون متر مکعبی آب در مخازن منابع آبی زیرزمینی این استان، گفت: متاسفانه بیشتر این کسری آب مربوط به اضافه برداشت از چاه های مجاز استان سمنان است.
استان سمنان دارای یک میلیارد و 250 تا 300 میلیون متر مکعب آب زیرزمینی و سطحی است که 87 درصد از آب استحصالی در این استان کویری، در حوزه کشاورزی، چهار درصد در بخش صنعت و 9 درصد نیز در بخش شرب به مصرف می رسد.
از 26 دشت موجود در استان سمنان 13 دشت نقطه بحرانی و ممنوعه برای برداشت تشخیص داده شده که هرگونه برداشت آب در این دشت ها ممنوع است
و سایر دشتها با وجود ممنوعه نبودن، فاقد ظرفیت آبی است.
7470/6026/

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استفاده بهینه از منابع آب نیازمندمشارکت و همراهی مردم با نهادهای اجرایی است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-160250) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا