افزایش 20 درصدی نرخ کرایه اتوبوس و مینی بوس در قم/ورود متکدی های اتوبوسی

به گزارش ایرنا، رئیس کمیسیون خدمات شهری و امور زائرین شورای اسلامی شهر قم در این جلسه به لایجه افزایش 20 درصدی نرخ کرایه اتوبوس ها و مینی بوس های سازمان اتوبوسرانی در خطوط شهری اشاره کرد و گفت: کرایه کارتی از 3 هزار و 270 ریال با افزایش 10 درصدی و کرایه نقدی از 4 هزار و 500 ریال با افزایش 32 درصدی محاسبه شده است که میانگین افزایش، 20 درصد می باشد.
عباس ذاکریان افزود: این امر باعث تشویق مردم به استفاده از کارت اتوبوس می شود در حالی که 50 درصد در استان قم تنها از کارت اتوبوس استفاده می کنند.
وی ادامه داد: در صورتی که کارت خوان رانندگان مشکل داشته باشد مردم باید 2 هزار ریال به راننده کرایه ارائه کنند.
رئیس کمیسیون خدمات شهری و امور زائرین شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اینکه سازمان اتوبوسرانی قم با هزینه 4 میلیارد ریالی هزینه می شود گفت: قیمت تمام شده هر مسافر 4 هزار و 100 ریال است.
ذاکریان افزود: شهرداری برنامه ریزی کرده است که یارانه ها را برای افزایش زیرساخت هزینه کنیم تا در آینده مشکل ایجاد نشود.
وی با اشاره به اینکه دولت یارانه ای برای خرید اتوبوس نخواهد داد گفت: به جای اینکه یارانه را به مردم بدهیم باید برای خرید اتوبوس هزینه کرد از این رو باید به سمت هدفمند کردن یارانه ها برویم و بر اساس شناسایی مسافرها خطوط را افزایش دهیم.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر قم در این جلسه در اعتراض به افزایش نرخ کرایه اتوبوس ها با بیان اینکه باید مدیریت در قیمت کرایه ها صورت بگیرد گفت: اکثرا قشرهای ضعیف و متوسط جامعه از حمل و نقل عمومی استفاده می کنند که نباید به این افراد فشار وارد کرد.
زین العابدین قراچورلوی اضافه کرد: باید تعداد شرکت های خصوصی اتوبوسرانی کاهش پیدا کند تا از این طریق هزینه های تمام شده بلیط کاهش یابد.
وی ادامه داد: از اول سال گذشته تا کنون حدود 300 درصد افزایش کرایه داشتیم که باید در این حوزه مدیریت صورت بگیرد.
معاون شهرسازی و امور زیربنایی شهرداری قم نیز در این جلسه، آماری از استفاده مسافران از وسایل حمل و نقل شهری ارائه کرد و گفت: در سال 94 حدود 57 میلیون مسافر در استان قم جابه جا شده است از این رو هزینه تمام شده برای هر مسافر در سال 95، حدود 5 هزار ریال پیش بینی شد است.
علیرضا قاری قرآن افزود: در سال گذشته حدود 17 مرکز فروش و شارژ کارت اتوبوس در قم وجود داشت که امسال به 25 مرکز افزایش پیدا می کند.
وی با اشاره به سیاست های ترغیب مردم در استفاده از کارت اتوبوس گفت: در صورتی که فاصله قیمت بین مبلغ نقدی و کارتی، زیابد باشد، مردم ترغیب می شوند تا به سمت استفاده از کارت اتوبوس سوق پیدا کنند.
وی افزود: 8 سال از زمان واگذاری اتوبوس ها گذشته است و در آینده تعدادی از اتوبوس ها فرسوده می شود، از این رو باید برای خرید اتوبوس برنامه ریزی شود.
قاری قرآن ادامه داد: در حال حاضر در شهر قم 280 دستگاه اتوبوس فعالیت می کنند که امسال 40 دستگاه اتوبوس به ناوگان اتوبوسرانی قم اضافه شد و اضافه شدن حدود 50 دستگاه دیگر نیز در دستور کار قرار دارد.
عباس محمدی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر قم در این جلسه با اشاره به اینکه تعداد مراکز فروش کارت های اتوبوس باید افزایش پیدا کند گفت: 17 جایگاه شارژ در قم وجود دارد.
وی ادامه داد: تعداد این جایگاه ها، کم است و این امر باعث کم شدن دسترسی مردم می شود.
در نهایت لایحه افرایش 20 درصدی نرخ کرایه اتوبوس و مینی بوس به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر قم رسید.
حجت الاسلام و لمسلیمن سید محمد آتش زر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر قم در ادامه این جلسه با اشاره به لایحه دریافت مجوز 50 درصدی تخفیف اعضای فعال هیات مدیران اتحادیه مهمانپذیران در ساخت و سازها گفت: برای این اعضا 50 درصد تخفیف در عوارض شهرداری صادر می شود.
وی همچنین به دریافت مجوز ثبت تطبیق حساب با سازمان های توسعه عمران و بهسازی اطراف حرم مطهر اشاره کرد و افزود: هر سال 4 هزار و 600 میلیارد ریال در حساب های این دو سازمان سرگردان و مغایر است که باید مدیریت صورت گیرد.
وی افزود: در کمیسیون برنامه و بودجه جلسات متعدد در این رابطه برگزار شده است و حسابرسی سال 93 به صورت دقیق انجام و این لایحه به شورا ارائه شده است.
عباس محمدی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر قم با اشاره به تفکیک منابع مالی این دو سازمان گفت: در سال 93 سازمان عمران و نوسازی از یکدیگر تفکیک شدند ولی بودجه این دو سازمان یکی است و نیاز به یک فرایند قانونی دارد.
در این جلسه دریافت مجوز 50 درصدی تخفیف اعضای فعال هیات مدیران اتحادیه های هتل داران و دریافت ثبت تطبیق حساب با سازمان های توسعه و عمران و بهسازی اطراف حرم به تصویب رسید.
رئیس کمیسیون خدمات شهری و امور زائرین شورای اسلامی شهر قم در ادامه این جلسه با اشاره به الزام شهرداری در خصوص استفاده از کودهای ارگانیک در فضای شهری گفت: طرحی در شورا مبنی بر الزام شهرداری و سازمان های وابسته بر استفاده از کودهای آلی ارگانیک در فضای سبز شهر قم تصویب شد که این طرح اجرایی نشده است.
ذاکریان افزود: خرید کودها توسط هر منطقه شهرداری به صورت جداگانه صورت می گیرد که این امر باید با نظر سازمان فضای سبز شهری و به صورت کلی انجام شود.
وی ادامه داد: باید بوستان های قم در استفاده از کودهای ارگانیک اولویت بندی شوند و در مناطقی که زائران و مردم بیشتر در آن مکان ها حضور دارند هزینه شود.
ذاکریان استفاده از کودهای ارگانیک را به علت سلامت آن در جامعه ضروری دانست و گفت: یکی از تهدیدهای جدی، بیماری وباست، از این رو کودهای خام دامی دارای چنین بیماری هایی است که بهتر است به تنهایی استفاده نشود.
مصطفی مولایی نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم نیز با اشاره به اینکه حرکت به سمت کودهای ارگانیک باعث اشتغالزایی می شود گفت: بسیاری از افرادی که کودهای ارگانیک تولید می کنند به امید خرید و بهره برداری آن در سطح شهر اقدام به فعالیت در این کار می کنند.
این لایحه نیز مورد تصویب اعضای شورای اسلامی شهر قم قرار گرفت.
هم چنین در این جلسه و در ادامه گزارش رضا سلیقه مدیرکل بهزیستی استان قم از فعالیت این اداره کل، رئیس شورای اسلامی شهر قم به حضور متکدی ها در قم اشاره کرد و گفت: نقل شده است که متکدی ها با اتوبوس از شهرهای دیگر وارد قم می شوند، به علت اینکه مردم قم فرهنگ دینی دارند و کمک های خوبی به متکدیان می کنند.
ولی الله بیاتی گفت: متکدی ها در قم اکثرا از قشر جوان هستند و در مکان هایی که حضور مردم زیاد است مستقر می شوند، از این رو اگر جمع آوری نشوند برای استان قم آسیب هایی به همراه دارد.
وی ادامه داد: شهرداری قم در این حوزه در خصوص جمع آوری متکدیان باید اقدام کند.
بیاتی هم چنین از خیران در ساخت و ساز مراکز برای مددجویان تشکر کرد و گفت: باید تخفیف شهری قابل توجهی به این افراد داد تا به احداث مراکز متعدد، تشویق شوند.
در ادامه این جلسه عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم با اشاره به آسیب های اجتماعی در قم گفت: همه دستگاه ها باید در این زمینه دغدغه داشته باشند و فعالیت کنند.
طوبی حجازی افزود: کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر قم مطالبات خود را از سازمان فرهنگ و هنری شهرداری قم پیگیری می کند و طی بازدید که از اماکن مختلف صورت گرفته است، مردم خواستار آموزش های خانواده هستند.
وی بر فرهنگ سازی کاهش آسیب های اجتماعی تاکید کرد و گفت: باید آموزش های پیشگیری صورت بگیرد و مردم در حوزه های مختلف خانوادگی مهارت کسب کنند.
8138 / 1175

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش 20 درصدی نرخ کرایه اتوبوس و مینی بوس در قم/ورود متکدی های اتوبوسی» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-160275) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا